Mantra Meditasyonu - mantra ne demek - mantranın anlamı ne

Bu çeşit bir meditasyon yaparken, size gerekli olan bir mantra (seçilen sözcük), pasif bir duruş (hiçbir şey yapmayın) ve rahat edebileceğiniz bir pozisyon. Seçtiğiniz mantra üzerine yoğunlaşın.

Bu mantra doğal, kolay tekrar edilebilir ve monoton olmalıdır. Amacınız, kafanızı tamamen o kelimeyle doldurmak olmalıdır. Bunun yanısıra, sizin asıl amacınız, pasif meditasyon yapmak. Bu nedenle, ne kadar rahatlamanız gerektiğine kafanızı yormayın. Bu yöntem ders çalışmaya hazırlanırken, sınava girerken veya sizde stres yaratan herhangi bir duruma karşı en iyi rahatlama yöntemidir. Böylece konuyla ilgisi olmayan şeylerden uzaklaşıp tamamiyle yaptığınız işe kendinizi verebileceksiniz.

Rahatça oturun ve gözlerinizi kapatın. Vücudunuzun gevşemesini sağlayarak, kendinizi rahatlatın. Sizi zorlayan hiçbir şey olmadığının bilincine vararak, kendinize rahat bir zihinsel tavır yaratın. Etrafınızdaki herşeyin öylece olup gitmesine izin verin. Burnunuzdan nefes alın. Nefesinizi verirken mantra kelimenizi söyleyin (ohhm, aah ya da size uygun gelen herhangi bir kelime). Her nefes verişinizde mantranızı tekrar edin.

Rahatlama hissinin mantranız ve soluk alış verişiniz üzerine yoğunlaştıkça arttığını hissedeceksiniz.

Dikkatiniz dağılırsa endişelenmeyin. Mantra kelimenizi söylemeye devam edin ve gitmesine izin verin. Meditasyonu 10-15 dakika sürdürün.

Mantra Yoga: Hareket etmekten pek hoşlanmıyorsanız, mantra yogayı deneyebilirsiniz. Ses ve zikir yogası olarak da biliniyor. Bu yöntemde, beden ve zihin armonisini yakalamak için bir ses, söz ya da hece kullanılıyor. Resmi bir şekilde hocadan bir mantra alınıyor ve bu mantranın gizli tutulması isteniyor. Her an her ortamda bu mantra tekrarlayarak kişi yoga yapabilir. Yoğun bir iş temposunda çalışıyor, bir yoga merkezine düzenli olarak devam edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, mantra yogayı tercih edebilirsiniz. Mantra sayesinde, günün her saatinde yoga yapabilirsiniz.

Vikipedi, özgür ansiklopedi'den

Mantra genellikle Sanskritçe olan dini hece veya şiirdir. Kullanımı mantra ile ilişkili ve okul ve felsefesine ve göre ve değişiklik ve gösterir. Esasen ruhani kanallar olarak kullanılırlar, kelimeler ve oluşan titreşimlerden faydalanarak kişinin daha yüksek bir bilince ulaşmasını amaçlar. Diğer amaçları, dini törenlerde bolluğa sahip olmak, tehlikeden uzak olmak veya düşmanları elemek içindir. Mantralar Hindistan'da Vedic Hinduizm'i ile çıkmıştır ve daha sonra Budistler, Sikhler ve Jainler tarafından benimsenmiştir.

Sanskritçe mantra- kelimesi (m. मन्त्रः, ayrıca n. मन्त्रं) man "düşünmek" (ayrıca manas "akıl") ve araç anlamındaki -tra sonekinden oluşur, sözcüğü sözcüğüne çevirisi "fikir aracı" olur. Aklı hayallerden ve maddi isteklerden serbest bırakmayı amaçlar. Mantra nağmelerle tekrar edilir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 10893
favori
like
share