Sigara içen, yetersiz beslenen kadınlarda menopoz daha erken başlıyor. Doğum sayısı ve sosyal seviye de menopoz yaşını etkiliyor
SİGARA ve yetersiz beslenme menopozun erken başlamasına neden olabiliyor. Yumurtalıklarının aktivitesinin durması nedeniyle adet kanamasının kesilmesi hali olan menopoza girme yaşı ortalama 51 olmakla birlikte 44-59 yaşları arasında her yaşta girilebilir. Op. Dr. Şenol Kalyoncu gelişmiş toplumlarda yaşayan kadınlar, az gelişmiş toplumlarda yaşayanlara göre daha geç yaşlarda menopoza girerler' diyor.

MENOPOZ ÖNCESİ
Kadınların bir çoğu menopozdan ortalama 4-5 yıl önce düzensiz adet görmeye başlıyor. Bu döneme tıpta 'Premenopoz' denir. Premenopoz 2 ila 8 yıl arasında sürebilir. Kalyoncu ''Günlük içilen sigara miktarı ve içme periyodu ne kadar fazla ise menopoz yaşı da bununla doğru orantılı olarak öne gelir. Kadınlar sigara kullanmazlarsa menopoz yaşı ileriye gidiyor'' diyor.

AYRINTILI MUAYENE
Tüm bu sorunların tek çözümünün dışarıdan verilen hormon preparatları olduğunun altını çizen Kalyoncu, bu hormonlardan en önemlisi olan östrojenin menopozdaki hastanın hayat kalitesini arttırdığını belirtiyor. Kalyoncu östrojenin kemik erimesini azalttığını ve kalp-damar sistemine ait hastalıkları önlediğini ancak tedavi öncesi hastanın mutlaka dikkatle dinlenmesi ve ayrıntılı muayene edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 534
favori
like
share
FadiK Tarih: 07.01.2006 13:28
Bilgilerin icin cok tesekkürler caspercim
eBRuLy Tarih: 06.01.2006 00:24
bilgilerin icin tesekkürler casper