Elektronik olarak değişik formatta farklı e-kitap, e-rapor ve dosyalar üretilmektedir. Ancak bunlar genel anlamda iki ana bölümde toplanmaktadır;
1-) Uygulama (EXE) Dosyası E-Kitaplar: Bu tip e-kitaplar uygulama dosyası şeklindedir. Dosya uzantıları "EXE"dir. Uygulama dosyası e-kitapların açılması için başka ilave bir programa ihtiyaç yoktur.
Bu kitaplar bilgisayara yüklendikten sonra üzerine fare (mouse) ile çift tıklamak yeterlidir. Üzerine çift tıklanan e-kitap kendiliğinden ekranda açılacaktır.
Uygulama dosyası e-kitaplar görsel ve sanatsal anlamda daha zengindir. Örneğin renkler daha canlıdır. Uygulama türü bir e-kitaba animasyon, müzik, ses vb. ilavelerin yapılması çok kolaydır. Dolayısı ile bu tür e-kitapları ekranda okumak daha zevklidir.


2-) PDF Dosyası E-Kitaplar: Bu tür kitaplar, uygulama dosyalarına oranla, daha yalındır. Dosya uzantıları "PDF"dir. PDF dosyası e-kitapların açılabilmesi için "Adobe Acrobat Reader" adlı başka bir ilave programa ihtiyaç vardır. PDF e-kitapların yazılı olarak bastırılmasında genellikle hiçbir sorun yaşanmaz. Bu tür kitaplar animasyon, müzik ve ses dosyaları gibi lüksleri yoktur.
PDF e-kitap uygulamaları için ilave olarak bilgisayarınıza yüklemeniz gereken "Adobe Acrobat Reader" programı ücretsizdir. "Adobe Acrobat Reader" programını ücretsiz indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.


http://www.gezginler.net/modules/myd...reader&lid=638

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 609
favori
like
share