Bilim adamları, Amerikan futbolu, basketbol ve beyzbolun dünyada milyonlarca taraftarı olsa da, hiçbirinin verdiği zevk bakımından futbolla baş edemeyeceğini söylüyor.

ABD'nin New Mexico eyaletinde bulunan Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'ndan araştırmacılar, futboldan alınan zevkin en büyük sebebinin sürprizlere açık olmasından kaynaklandığını belirtiyor.Çünkü futbol beklenmedik sonuçlar üretmeye daha açık ve örneğin bir 'serseri mayın'ın her ülkede yapılan Federasyon Kupası'nı kazanması an meselesi.

Sürpriz yoksa zevk de yok

Bilim adamları, ABD ve İngiltere'de en çok ilgi çeken beş spor dalında geçtiğimiz yüzyılda oynanan 300 bin oyunun sonuçlarını inceledi. Bu spor dalları şöyle: ABD'de buz hokeyi, Amerikan futbolu, beyzbol, basketbol ve İngiltere'de futbol.

Ekip, lider bir takımın alt sıralardaki bir rakibine yenilmesi önceden kestirilemez bir sonuç olarak tanımlandı ve bir ligin ne kadar heyecan verici olduğunu, o ligdeki sonuçların kestirilemez olmasına bağladı.

En sıkıcı Amerikan futbolu

Araştırmacılardan Eli Ben-Naim, 'New Scientist' dergisine yaptığı açıklamada, "eğer hiç sürpriz olmazsa, her oyun tahmin edilebilir hale gelir ve çok sıkıcı olur" diyor.Araştırmanın sonuçları, 'sürpriz frekansı' en yüksek oyunun futbol olduğunu gösterdi. Sürprizlerin görülme sıklığında futbolu beyzbol, buz hokeyi ve basketbol izledi. Amerikan futbolu ise en az heyecan verici oyun olarak son sırayı aldı.

Futbol da sıradanlaşıyor

Fakat burada ilginç bir sonuç da ortaya çıkıyor. Eğer sadece son 10 yılın sonuçlarına bakılırsa listenin ilk iki sırasındaki futbol ve beyzbol yer değiştiriyor.Bu da, gelişen kuralları ve her geçen gün büyüyen ekonomisiyle futbolun da yavaş yavaş sonuçları tahmin edilebilir bir oyun haline geldiğini gösteriyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 449
favori
like
share
by_ufuk Tarih: 06.02.2006 00:38
ilginç bir karar
serhatbey_066 Tarih: 09.01.2006 00:07
bence de futbol haklısınız
kurtjara Tarih: 05.01.2006 13:59
Futbolun, sportif alanından git gide uzaklaşarak büyüyen ekonomisi ile birlikte sanayileşme ve ticaret çarkının içersine girmesi futbolun o kendine has cekici cazibesini yok etmekte günümüzde.