Çayırdere Köyü Ergani - Çayırdere Köyü Hakkında - Çayırdere Köyü Tanıtımı - Çayırdere Köyü Resimleri


Diyarbakır
Bilgiler
Nüfus 924 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 21950
Alan Kodu 0412
Yönetim
Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Diyarbakır
İlçe Ergani

Çayırdere, Diyarbakır ilinin Ergani ilçesine bağlı bir köydür.
Dosya:Çayırdere(Sıncık).jpg
Sıncıktan Görünüm


Tarihi

köyün adı kürtçe "sıncık" olup, sıncık; kürtçe de iğde anlamı taşır. rivayete göre köyün kurucucusu olan çoban, sürüsünü köyün bulunduğu alanda otlatırken, tekkesinin ıslak olan sakalından bu alanda su olduğunu anlamış ve tekesini takip ederek bugün köyün su kaynağı olan kuyuya kaynaklık edecek su kaynağına ulaşmıştır su kaynağının üzerinde bulunan iğde ağacından dolayı köye sıncık ismi verilmiştir.köyün çok eski bir tarihi vardır zira köye yakın akan ve sinek çayının bir kolu olan derenein kenarındaki kayalıklarda neolitik dönem insanlarının kazdığı mağaralar hala durmaktadır, ayrıca yine bu civarda bulunan yüksek kayalıklara inşa edilmiş bir kale ve kiliseden söz edilmektedir. eski yerleşim tamamı ile terk edilmiş olup yeni yerleşim 300 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

köy Diyarbakır iline 85km, Ergani ilçesine 20 km uzaklıkta olup civar köylere nazaren yüksek bir dağın üzerine kurulmuştur. köyün doğusu dağlık olup diğer yönlerde kalan kısımları ise verimli arazilerden oluşur ayrıca küyün batısından ve güneyinden iki ırmak akmakta olup aktıkları toprakların sulanmasını sağlamaktadır.köy taşlık bir bölgede olup arazi şartları oldukça zordur.köyün doğu tarafında birdağ yer almaktadır dağın ismi kevıre bel dır. dağın hemen dibindede zaten köy yerleşkesi bulunmaktadır. dağın belli bir yerinde küçük bahçeler bulunmaktadır ayrıca dağda bir su kaynağıda bulunmaktadır.köylü halkı bazen buradan evlerine su gütürmektedirler.ayrıca son yıllarda dağda özel olarak kuyular açılmakta ve çıkarılan su dağdan evlere gütürülmektedir.bunun dışında köyün batısında ise küy halkının tarım alanları bulunmaktadır.tarım alanlarının aşağısında ise büyük bir dere bulunmaktadır.bu derenin ismi çaya pıre dır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. köy yazları çok sıcak olup yaz ayları kurak geçmektedir. sert karasal bir iklim hakimdir.bu yüzden yazlar çok sıcak kışlar ise çok soğuk geçmektedir. sonbahar aylarında ise kuru bir soğuk köyde etkili olmaktadır.ilkbahar aylarında ise bazen yağmur çok yağmakta bazen ise az yağmaktadır. buda köy halkının temel geçim kaynağı olan tarımı olumsuz etkilemektedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 924
1997 792
Ekonomi

Köy ekonomisi tamamıyla tarım ve hayvancılığa endekslidir. Köyde en çok arpa ve sırası ile buğday,mercimek,nohut ve bakla üretilir sulak arazi çok az yer kaplayıp mevcut alanda ise başlıca; domates,patlıcan,biber,patates,pamuk,susam ve soğan üretimi yapılmaktadır ki ergani ilçesinin yazlık sebze üretiminin büyük kısmı bu köyden karşılanır.bunun dışında köy ekonomisi tarıma dayandığı için yağmurun yağmadığı yıllarda köy halkı bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.köyde instantif[modern] tarım uygulaması yapılmamaktadır zaten istense bile yapılamaz çünkü köy halkının ekonomik durumu buna uygun değildir.böyle olmakla birlikte devlet tarafındanda köylüye bir yardım yspılmamaktır .devletin yaptıgı üreticiye seneden seneye belli miktarda bir öçret ödenmektedir.buda üreticinin mazot parasını bile karşılayamamaktadır.köylü insanının bir diğer ekonomik uğraşısı olan hayvancılıktanda bir gelir elde edilememektedir.özellikle yağmurun yağmadığı senelerde hayvancılık bitim noktasına gelmektedir.hasat az olduğu için hayvanlar yeterince doyurulamamaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İbrahim Aladağ
1999 - Arif kor
1994 - Arif Kor
1989 - Bekir Kor
1984 - Abdi Öz

Bekir Kor, 1963-1968 yılları arasında da muhtarlık yapmıştır. Köye yaptığı en büyük hizmet, içme suyu projesini hayata geçirerek, köylüyü su taşıma işkencesinden kurtarmıştır. Eski Muhtarlardan Abdi Öz köye ilk telefon hattını getirmiştir. Ayrıca Mustafa Kor'unda köyün yol ve içme suyu sondaj çalışmalarında çok büyük katkıları olmuştur.
Altyapı bilgileri

Köyde köyün ihtiyacını karşılayamayan çok eski bir ilköğretim okulu olup yalnız 5 yılık eğitim verebilmektedir, bu yüzden okumak isteyen köy çocukları eğitimlerinin geri kalan kısımını tamamlaya bilmek için taşımalı eğitim ile ergani ilçesine götürülmektedir ancak bu durum ekonomisi iyi olmayan köy halkının çoçuklarını okuldan almalarına yol açmaktadır. bu yüzden köyün okur-yazar oranı çok düşüktür. Köyün içme suyu şebekesi mevcut olup köyün ihtiyacını karşılayamamaktadır özellikle yaz aylarında köyün tamamı susuz kalmaktadır.son seçimlerde nufusu 1000 üzeri olarak gösterilen köyde hala kanalizasyon sistemi bulunmamaktadır bu durum cidi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır zira köyün içme suyu kaynağı olarak kullandığı kuyudan alınan örneklerde kolibasyon oranı oldukça yüksek çıkmıştır. Köyün Ptt şubesi ve ptt acentesi bulunmamaktadır. bu kadar büyük bir köyde sağlık hizmeti veren herhangi bir merkezin bulunmayışı ise ayrı bir sorundur. köy ile ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon hattı mevcuttur.

Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1812
favori
like
share