[url]http://www.main-board.com/galatasaray/43546-galatasaray-videolari.html[/url]
...Ve 100. Yıl Belgeselleri'nin ilki, "Unutulmaz Maçlar" yarından itibaren satışa sunuluyor...

3 ayrı DVD'den oluşan Mehmet Ali Birand imzalı 100. Yıl Galatasaray Belgeselleri'nin ilki olan ''Unutulmaz Maçlar'' yarından itibaren Türkiye'deki tüm satış noktalarında satışa sunuluyor.

230 dakika uzunluğundaki Unutulmaz Maçlar Belgeseli hem DVD hem de VCD formatlarında mağazalarda ve müzik marketlerde satışa sunuluyor.

DVD formatındaki belgesel 19.99 YTL'den, 4 VCD setinden oluşan VCD formatı ise 9.99 YTL'den satılacak. UNIT Group sponsorluğunda hazırlanan belgesel, Mehmet Ali Birand ve 1 TV ekibi tarafından 1 yıla yakın süren uzun bir çalışmanın ardından hazırlandı.

100 yıllık tarihimizi anlatan belgeselin mutfaktan çıkan ilk ürünü olan "Unutulmaz Maçlar", Galatasaraylı taraftarların en çok merak ettiği ve beklediği belgesel olacak. Tam 23 maç ayrı ayrı bölümler halinde işleniyor. Maçlar sadece orijinal televizyon sunucusu ve görüntüleriyle değil, aynı zamanda öncesi ve sonrası yaşananlarla birlikte veriliyor. Her maçın kahramanları, gol atanlar, dönemin yöneticileri o maç sırasında yaşadıklarını ve hissettiklerini anlatıyorlar. Böylece Mehmet Ali Birand'ın o çok sevilen belgesel yaklaşımının tadını, "Galatasaray Belgeselleri"nde de hissediyoruz.

"Taraftar İçin Yaptık"
Galatasaray Belgeselleri'nin yönetmenliğini yapan Mehmet Polat, deneyimli bir televizyoncu. Aynı zamanda da çok iyi bir Galatasaraylı: "Zaten Galatasaraylı olmayan birinin, bu belgeselleri yapması doğru olmazdı. Ben sıradan bir Galatasaraylıyım. Ne Kulüp'le, ne de camiayla hiçbir ilişkim yoktu. Bu benim için bir avantajdı aynı zamanda. Tribünde maç seyreden bir Galatasararaylı'nın beklentilerini ve hissettikleri yansıttım. Belgeselleri taraftarlar için yaptım" diyor Polat. Gerçekten de yaklaşık dört saat süren bu ilk belgesel DVD'sini izlerken inanılmaz bir duygu seliyle başbaşa kalmamak neredeyse imkansız.
Üstelik, "Unutulmaz Maçlar" DVD'si doğrudan tribünün içinde açılıyor: "Ali Sami Yen'de Tribün içine kameralar yerleştirdik ve çekimler yaptık. Tezahüratları ve tribün şovlarını kaydettik. 'Unutulmaz Maçlar'ı bu görüntülerle açıyoruz. Galatasaray'ın tezahüratları böylece tarihteki yerini alıyor".

225 Kasetlik Söyleşiler
Mehmet Polat, "Unutulmaz Maçlar" için yapılan özel röportajların çok değerli olduğunu anlatıyor: "Tam 225 kaset uzunluğunda söyleşiler gerçekleştirdik. Örneğin Tanju, Neuchatel maçında yaptığı gol vuruşunun tekniğini kendisi anlattı veya Arif Manchaster United maçındaki 2-0 yenik durumdayken takım olarak hissettiklerini söyledi. Kulüp başkanları, hiç kimsenin bilmediği başkanlar düzeyinde gerçekleşen diyalogları aktardı".

Mehmet Polat'ın söyleşilerde en çok hoşuna gittiğini söylediği yön, samimiyet olmuş. Normalde medya karşısında konuşulmayan birçok şey, belgesellerin "aile içi yapım" niteliğinden olsa gerek, rahatlıkla anlatılabilmiş: "Bu yüzden saatler sürdü her röportaj. Çok doğaldı ve içtendi" diyor Polat ve ekliyor, "Keşke hepsini koyabilseydik".
Belgeseller için sadece Türkiye'de değil, yurtdışında da çekimler yapıldı. İsviçre, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve Almanya'da yaşayan eski Galatasaraylılar'la buluşulup, konuşuldu. Mehmet Polat'a maçları seçerken hangi kriterleri uyguladıklarını soruyoruz: "Biliyorsunuz gazeteler ve internet sitelerinde daha yolun başında bir çağrı yapmış idik. Bize bu konuda binlerce mail geldi. Ortak maçlar çıkarıldı. Gördük ki, % 95 oranında herkes aynı maçların belgeselde yer almasını istiyor. Türkiye içinden sadece 1986-87 sezonunun son maçı olan, Eskişehirspor maçını aldık. Gururla söyleyebilirim ki, Galatasaraylılar gerçekten kendilerini bir Avrupa takımı olarak görüyorlar. Örneğin, bir Fenerbahçe maçının mutlaka yer almasını söyleyen Galatasaraylı sayısı yok denecek kadar azdı. Demek ki, bir tarihimizi Avrupa'da yazmışız. Bir kere daha bunu anladım".

Sırada "Yüz Yıllık Sevda" DVD'si Var
Üç belgeselin toplam yayın süresi 6 saat, 40 dakika sürüyor. "Unutulmaz Maçlar"ın hemen ardından "Yüz Yıllık Sevda" piyasaya çıkacak. Bu belgesel Galatasaray'ın 100 yıllık tarihinin bütün köşe taşlarını anlatan ilk görsel yapım olma özelliğini taşıyor. Üzerinde en çok çalışılan ve büyük emek sarfedilen bir belgesel oldu. Mehmet Polat, "Başta derginizin yayın yönetmeni Mehmet Şenol ve M.Ali Gökaçtı olmak üzere, Galatasaray tarihiyle ilgili kısıtlı kaynakları biraraya getirerek genişltmek, tarihimizin 100 yıllık resmini, belgeselin olanakları ölçüsünde eksiksiz verebilmek için çok uğraştık. Araştırma, malzeme toplama 1 yıl sürdü. Türkiye'de biz belgeselciler için tarih ne yazık ki 1950'den sonra başlıyor. Oysa Galatasaray'ın öömrünün yarısı 1950 öncesinde. Bu çok zor bir süreçti gerçekten. Birçok belgeye ilk defa bu araştırmalarla ulaştık. Kişisel arşivlerde kalmış, tarihi önemdeki belgelere, resimlerle karşılaştık."

"Unutulmaz Maçlar", Galatasaraylıların yıllardır beklediği, DVD kütüphanelerinde bulunması şart olan bir eser... Çünkü Galatasaraylıların gururla seyredebilecekleri, seyrettirebilecekleri bir tarihi var. Tarihin en unutulmaz olanları da bu DVD'de.....


DVD'de Tam 23 Unutulmaz Maç Var!
1-GALATASARAY-ESKİŞEHİRSPOR
2-N. XAMAX-GALATASARAY
3-GALATASARAY-N. XAMAX
4-MONACO-GALATASARAY
5-GALATASARAY-MONACO
6-MANCHESTER UNITED-GALATASARAY
7-GALATASARAY-BARCELONA
8-JUVENTUS-GALATASARAY
9-GALATASARAY-A.BILBAO
10-GALATASARAY-JUVENTUS
11-GALATASARAY-MİLAN
12-BOLOGNA-GALATASARAY
13-GALATASARAY-BOLOGNA
14-DORTMUND-GALATASARAY
15-GALATASARAY-DORTMUND
16 -R. MALLORCA-GALATASARAY
17-GALATASARAY-R.MALLORCA
18-GALATASARAY-LEEDS UNITED
19-LEEDS UNITED-GALATASARAY
20-GALATASARAY-ARSENAL
21-R. MADRID-GALATASARAY
22-GALATASARAY-MONACO
23-GALATASARAY-R.MADRID


Konuyla ilgili daha geniş bilgiyi Galatasaray Dergisi, Ocak 2004 40. sayısında bulabilirsiniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2252
favori
like
share
karayazi25 Tarih: 11.05.2008 21:45
TEŞEKKÜRLER
GS2004 Tarih: 16.04.2008 17:24
fangelus Tarih: 15.04.2008 14:16
internetten indirdim tüylerim ürperti o anları bi daha yaşadım
dukeshark Tarih: 14.04.2008 22:45
sğlsın bi baaklaınm
GS2004 Tarih: 10.03.2008 20:24
[QUOTE=*RedBull*;2472280]
Ali abi ama orda marşlar var


Abesi video sayfasini dolasirsan marslardan degisik seylerde var iyice bir dolas sayfayi :10:


[url]http://www.main-board.com/galatasaray/43546-galatasaray-videolari.html[/url]
RedBull Tarih: 10.03.2008 17:41
[QUOTE=GS2004;2472148][url]http://www.main-board.com/galatasaray/43546-galatasaray-videolari.html[/url]


Buraya tikla ve download yazan yerlerden izleye bilirsin

Ali abi ama orda marşlar var
GS2004 Tarih: 10.03.2008 16:54
[QUOTE=*RedBull*;2471635]Bunlari Nerden Download yapablirim Fikriniz Varmi

Çok izlemek İstiyom[url]http://www.main-board.com/galatasaray/43546-galatasaray-videolari.html[/url]


Buraya tikla ve download yazan yerlerden izleye bilirsin
RedBull Tarih: 10.03.2008 13:56
Bunlari Nerden Download yapablirim Fikriniz Varmi

Çok izlemek İstiyom
salzar Tarih: 05.03.2008 14:20
linklere bakacam güzelse teşekkür