Araban Fıstıklıdağ Köyü - Fıstıklıdağ Köyü Hakkında - Fıstıklıdağ Köyü Tanıtımı - Fıstıklıdağ Köyü Resimleri


Köy Muhtarı: FİKRET DOĞAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 342 631 10 74

Cep Telefonu: 0 543 426 11 98

Fıstıklıdağ, Gaziantep ilinin Araban ilçesine bağlı bir köydür.

İlk adı Zekteriş, daha sonra Fıstıklıdağ olarak değiştirilmiştir. Köyün antik adı Zag'dır ve cevrede birkac zag bulundugundan köye zag a derbend de denilir.köyde bircok tarihi eserler kalintisi bulunmakta sesung gibi firata yakin yerlerde bölye kalintilar halen mevcuttur. ayrica kürdistan genel tarihi zenginlikleri bilincsiz kimseler tarafindan antika kacakligi gibi kültür soygunundan bu köyümüz de nasibini almaktadir. Köyün 1,5 kilometre uzağında Fırat Nehri akmaktadır. Köyün hemen yanından ise Kesma akarsuyu akmaktadır. Bu akarsu bazen yazları kuruyacak gibi bir hale gelir. Köyün çok değerli endemik bitkiler barındıran Yüce Dağ ve Fıstıklıdağ (Zag) Ovası vardır.

Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla yapararak sağlar. Antep fıstığı, zeytin, mercimek, nohut, buğday, arpa, susam (nadirde olsa yeryer vardır), kavun, karpuz ve son zamanlarda pamuk ekilmektedir. Köyün geniş ve bereketli mezraları da hayvancılık için vazgeçmezler arasındadır. Köy, gelirinin azımsanmayacak bölümünü Avrupa'da çalışan emekçilerinden alır. Köylüler Gaziantep'le sıkı bir ticaret içindedir. Üretmiş oldukları ürünleri Gaziantep'te pazarlarlar.

Köy sosyolojik olarak değişik bir demografiye sahiptir: %4 Şikakan, %15-20 Wahniler, %25 Usexane kabilelerinden oluşur.köyün %50 osolar aşireti olusturmaktadır.

Bu kabileler Doğu Anadolu Bölgesi'nin değişik yerlerinden gelmişlerdir. Örneğin Wahniler Van'dan, Şikakanlar ise Tunceli'den Adıyaman'a , Adıyamandan da buraya gelmişlerdir. Köy halkının okuma yazma oranı %75 kadardır.

Köy geniş geçim olanaklarına sahip olmasına rağmen göç vermektedir. Bunun nedeni olarak köyün moderniteye ayak uyduramaması işaret edilmektedir.


Altyapı Bilgileri
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2401
favori
like
share