Çocuğun başarısızlığında aile ve öğretmenler de sorumluluk taşımalı, başarılı çocuğu ödüllendirirken manevi değerler göz önüne alınmalı.'KARNE BİR GÖSTERGEDİR'
VEHBİ Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Psikiyatri ve Psikoloji Bölüm Şefi Dr. A. Zafer Atasoy'un katılımıyla Özel Neslin Değişen Sesi İlköğretim Okulu veli ve öğretmenlerine verilen ilk seminerde, Dr. Atasoy: "Yalnız çocuğun üzerine yoğunlaşmak başarıyı ya da başarısızlığı sadece çocukta görmek yanlıştır. Karne aileye ve okula da verilmiş bir göstergedir" dedi.

'EN İYİSİ İÇTEN SARILMA'
KARNE döneminde daha çok başarısız çocuğa karşı ailenin tutumu üzerinde durulduğunu ifade eden Dr. Zafer Atasoy, "Başarılı çocuklar için toplum tarafından benimsenen klasik yöntem maddi ödüllendirmedir. Ben ise maddi ödüllendirmeyi doğru bulmuyor, manevi ödüllendirmenin çocuk ile anne ve baba arasında daha güçlü ve duygusal bağlar kuracağı inancını taşıyorum. İçten bir sarılma, güzel sözler çocuğa verilecek en doğru hediyedir. Çocuğun başarısına da önemli katkılar sağlar" şeklinde konuştu.

'KISITLAMA GETİRİLMELİ'
BAŞARISIZ olan çocuklara hem duygusal hem de fiziksel olarak çocuğu ezmeden kısıtlamalar getirilmeli diyen Dr. A. Zafer Atasoy, şunları anlattı: "Başarısızlık tabii ki sorgulanmalıdır. Buradaki kritik faktör, cezanın çocuğun psikolojik gelişimine olumlu etki etmesidir. En etkili yöntemin de çocuk için önemli olan bir şeyin kısıtlanmasıdır. Çocuğun nerede durması gerektiğini bilmelidir. Anne ve baba birlikte kararlı bir duruş sergileyerek başarısızlığı yargılayabilir, ama kaba kuvvet kullanmamalıdır."

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 673
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 12.01.2006 20:20
ellerine sağlık teşekkürler
FadiK Tarih: 11.01.2006 23:59
Bilgilerin icin cok tesekkürler caspercim
Wish Tarih: 08.01.2006 00:48
paylasim icin tskrler