islami sorular ve cevapları - mustafa karataş ile islami soru cevaplar

evlilik

Soru :

Hocam hayırlı günler bekar genc bir erkekle dul genç bayanın evlenmesinde sakınca var mı? Hadis okumuştum da. Evlenmemiş bayanla evlenmek daha mı iyidir?

Cevap :

Bu konuda herhangi bir sakınca yoktur. Evlilik şartları tutuyorsa dul bir bayanla da evlenilebilir hiç evlenmemiş bir bayanla da. Bu konuda herhangi bir yaş sınırı ya da bekar veya dul olmak gibi bir zorunluluk yoktur.


Haram şüpesi


Soru :

Selamün aleyküm hocam öncelikle ALLAH cc sizden razı olsun başımızdan eksik etmesin. Hocam ben devlet dairesinde çalışıyorum boş zamanlarımda internetten islamı konularda bilgi almak için bilgisayarı kullanıyorum. Bunda bi sıkıntı var mı, kul hakkına girer mi? Şimdiden ALLAH CC razı olsun. ALLAH cc emanet olun hocam

Cevap :


Kullandığınız internet bağlantısının belli bir limiti yoksa yani sizin kullanmanızla artı bir ücret ilavesi olmadıkça ve de işlerinizi aksatmadığınız müddetçe bunda herhangi bir sakınca yoktur. Ama bundan dolayı işler aksamaya başlar ve bazı bozukluklar olursa bu konuda herhangi bir olumlu fetva vermek söz konusu olamaz.


Gazi yakını hk.

Soru :

Babam kıbrıs gazisi, Gaziler Derneğinin Polislik sınavında bana yardım etmesi Komisyon Müdürlüğünün gazi yakını olduğum için artı puan vermesi. Sınava girecek olan diğer insanların hakkını gasp etmiş , kul hakkına girmiş olurmuyum?


Cevap :

Yasalarda ya da mevzuatta, sınavlarda gazilere ve onların yakınlarına tanınmış olan bir artı puan hakkı varsa bunu kullanmakta bir sakınca yoktur. Ama sınava herkes eşit şartlar altında giriyor ve o sınav komisyonunun başkanı yasa ya da mevzuatta olmayan bir artı puan veriyorsa bu tabi ki diğer adayların hakkına girmek olur ve kul hakkı meydana gelir.


Bereket Duası

Soru :

11 Ocak günkü Muhabbet Kapısı programında Mustafa Hocam bereket duası olarak Allahümme barik fihi... diye başlayan bir dua etti. Bereket için olan bu duanın tamamını öğrenebilir miyim? Allah razı olsun.


Cevap :

Malın bereketlenmesi için okunacak dualarda birisi de
"Allahumme bârik fîhi ve zidnâ minhu" duasıdır.
Anlamı şöyledir: "Allahım. Bu malımı-paramı-gelirimi-işimi bereketlendir ve onu bizim için arttır."
Bu dua okunursa ve Allah'a tevekkül ederek, malı saçıp savurmadan, israf etmeden hareket edilirse o mal-gelir Allah'ın izniyle bereketlenir.


ezan


Soru :

3bucuk yasındakı oglum ezan sesınden korkuyor ve ezanı sevmediğini söylüyor bu konuda bızı yönlendirirmısınız


Cevap :

Çocuklara ufak yaştan itibaren ezan ve namaz sevgisi aşılanmalıdır. Ezanın İslam'ın bir sembolü olduğu ve onun korkulacak birşey olmadığı o küçük çocuğa güzelce anlatılmalıdır. Bu korku, ufak yaşın verdiği geçici bir durum da olabilir. Onun için çok endişe etmenize gerek yok. Siz bu sevgiyi çocuğunuza aktardıkça o da zamanla ezanı sever hale gelecek, ona alışacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 26141
favori
like
share
pervinzor Tarih: 06.01.2014 17:29
Hocam ibadet ile ilgili kavramlar nelerdir? Hocam ben öğrenciyim hemen cevap istiyorum:5:
AYIŞIĞI Tarih: 23.10.2010 16:03
prostat hastasnın namazları
Soru :

Hocam ; dedem uzun süredir prostat hastası doktoru ameliyat diyor fakat ciğerlerinde sorun olduğu için göğüs hastalıkları doktoru izin vermediği için ameliyat olamıyor bu nedenle de devamlı sonda takması gerekiyor.benim sorum namazlarını sonda takılı iken kılabilir mi.abdest açısından nasıl bir yol izleyebilir.belki ömür boyunca sonda takılı kalacak.bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.


Cevap :

Ciddi bir mazetten dolayı özürlü olan kimse abdeste mani bir hal dahi olsa namazlarını o şekilde kılabilir.

Doç. Dr. Mustafa Karataş
altansebıha Tarih: 23.10.2010 16:00
slm hasta annem var ferçli idrar torbası takılı namaz kılmak ıstıyo abdestını aldırsak sondayla namaz kılabılırmı.
masumasi Tarih: 24.08.2010 02:22
slm hocam ben sizden şunu ögrenmek isdiyorum oruç da eve içki içen gelse uzakdan kalmaya 2.günde içki alsa içse evsahımine günah olurmu ama eve sokmadan bahcede içse.bu yüzden bir misafire geldiginde ona surat asılrmı benim için çok önemli cevemın ne olur acil. 1.de oturdugun odaya duvara kuranla ilgili şeyler asılırmı lütfen acil cevap
ayse selcık Tarih: 27.05.2010 21:01
merhaba hocam ben üçüncü çocuğuma hamileyim Allah izin verirse bir ay sonra doğum yapacağım tüplerimi bağlatmak istiyorum dinimizce caizmi çünkü bu üçüncü sezaryanım olacak ve karnımda varis var çok kararsızım bu konuda beni bilgilendirrseniz sevinirim Allah razı olsun
AYIŞIĞI Tarih: 29.04.2010 20:34
Sevgili arkadaşım fevziye tuna
Bu konu ile ilgili detaylı açıklayıcı bir bilgi yok,
Kuran-ı kerim de kadının örtünmesi ile ayetler
var fakat sorduğunuz soruyla ilgili net bir
bilgi ayetlerde geçmiyor.
Ben içime şüphe düşüren bişey olduğu zaman
kalbime danışıyorum ,
eğer içime sinmiyorsa yapmam,
örneğin namaz abdesti aldıktan sonra
saçımı bir yabancı erkek gördünde namaz abdestim
bozuldu hissediyorum , ama bazı kişiler hayır bozulmuyor
diye gayet rahat vakit namazını eda edebiliyor.
Söylemek istediğim içine nasıl siniyorsa öyle yap bence
fevziye tuna Tarih: 29.04.2010 19:25
evde abdest alırken wc ye girerken evde otururken başörtü takmak zorunlumudur?