Çeşitli bankaların "Bayram kredisi" olarak, düşük faizle verdikleri kredilerden yararlanan vatandaşların, bu parayla kurban almalarının dindeki yeri ne? İşte cevabı:


Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ihtiyacı olan vatandaşlara 9 Ocak tarihine kadar "Bayram Kredisi", "Erken Gelen Bayram" adları altında özel faizle 5 bin YTL'ye kadar kredi vereceğini açıklayan bankalar, taleplerden memnun.

Banka yetkilileri, geleneksel hale gelen krediye talebin geçen yıldan fazla olduğunu, kefil istenmemesi ve faizinin diğer kredi faizlerinden daha düşük olması nedeniyle vatandaşların bayram kredisine daha çok ilgi gösterdiklerini bildirdiler.
Bursa İl Müftü Vekili Mustafa Uyar ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların aldıkları bayram kredisiyle kurban kesmelerinin "dinen sakıncalı" olduğunu bildirdi.

İslam dininde kurban kesmenin zengin vatandaşlar için "vacip" olduğunu anlatan Uyar, günümüzde zenginliğin ölçütünün 81 gram altın olduğunu söyledi. Uyar, kurban kesecek birinin 81 gram altına ve bu miktardaki altının maddi değeri kadar ticari malı bulunması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Yani bir kişinin kurban kesebilmesi için en az bin 600-bin 700 YTL değerinde ticari mala sahip olması gerekir. Kişinin 100 bin YTL değerinde evi ya da otomobili de olsa eğer kenarda köşede 81 gram altın karşılığı bir ticari malı, birikimi yoksa, ona kurban kesmek vacip değildir. Dolayısıyla faizli kredi alarak kurban kesilmesi doğru olmaz. Ancak, kredi kartına herhangi bir faiz uygulanmadığından kurban, kredi kartıyla alınabilir." Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri de, banka kredisinin zaruret halinde çekilebileceğini belirterek, "Kurban zaruret değildir. Banka kredisi ile kurban kesilmez" dediler.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 989
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 21.05.2007 10:09
Allah razı olsun
by_ufuk Tarih: 18.01.2006 03:34
bencede çok yanlış :18:
nurcan Tarih: 16.01.2006 16:32
[COLOR=orangered]Yahu zaten faizin kendisi haram.. Hayır işine de faiz karıştırdıktan sonra nerede kaldı bu işin hayrı Allah'ınızı severseniz ya..
Paylaşımınız için teşekkürler Lemyezel.