Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Windows'un yeni işletim sistemi Vista'yı Las Vegas'da düzenlenen elektronik fuarında tanıttı.

Gates, geleceğin evlerinde aynı zamanda önemli bir eğlence ve oyun merkezi olarak da kullanabilecek Vista'nın yüksek çözünürlüklü (High Definition) görüntüleri kayıt ve açma olanağı sağlayan, albüm tarihleriyle müzikleri filtre ederek indiren özelliklerini gösterdi.

Geniş bant ve yüksek çözünürlüğün artık daha fazla bir arada ve birleştiricinin yazılım olduğunu söyleyen Gates, yeni yazılımın kullanıcılar tarafından beğenileceğini umduğunu kaydetti.

En büyük rakip IBM

Vista ile yeni bir arama fonksiyonunu da hayata geçiren Microsoft'un patronu Gates, konuşması sırasında Google ve Apple gibi bu sektördeki bazı rakiplerine de dokundurdu.

"Rakiplerimizden biri abartılıyor" diyen Gates, sektörün en büyük firmasının IBM olduğunu ve IBM'in Microsoft'tan dört kat fazla çalışanı, daha fazla kazancı olduğunu söyleyerek, "IBM en büyük rakibimiz, ama basın IBM hakkında yazmayı sevmiyor" diye konuştu.

2006 sonunda çıkıyor

Microsoft'un daha önce 'Longhorn' kod adıyla bilinen yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista'nın ilk deneme sürümü 'Vista Beta 1' daha önce son derece sınırlı bir kitle için deneme amacıyla yayınlanmıştı.

2006 yılı sonunda raflarda olması beklenen ve arayüzünde yarı şeffaf karakterler ile görseller kullanılılan Vista'nın en çok konuşulan özelliği ise arama teknolojilerini işletim sistemine entegre etmiş olması.

Kripto teknolojili sistem

Kullanıcı hesapları açılışında Mac OS X ve Linux'a benzediği belirtilen Vista, 'administrator' girişleri konusuna da bazı değişiklikler getiriyor. Vista'ya eklenen 'task scheduler' adlı özellik de kullanıcı tarafından tanımlanan komutları kullanıcıya hatırlatıyor.

Yeni işletim sisteminde izinsiz kullanıcıların bilgisayardan bilgi sızdırmasını önleyici yeni bir teknoloji de bulunuyor. Vista yüklü dizüstü bilgisayarlar çalınsa bile kripto teknolojisi sayesinde çalan kişi bilgisayardaki dosyalara ulaşamayacak.

İki yönlü güvenlik duvarı

Vista'nın yeniliklerinden bir diğeri de, yeni internet tarayıcı Internet Explorer 7 olacak. Microsoft, yeni işletim sistemi ile desteklenen tarayıcının daha güvenli olduğunu savunuyor.

Vista'da ayrıca dışa çıkışlar için güvenlik duvarı ile dıştan gelen verileri tarayan bir de filtre bulunuyor. Service Pack 2 destekli Windows XP'deki güvenlik duvarı, sadece içeri girişleri koruyordu.

Yeni işletim sisteminde açılış hızlanırken, uyku modu da Windows XP'nin 'standby' ve 'hibernate' özelliklerinin bir birleşimi olarak bulunuyor ve daha kolay çalışıyor.

Microsoft, Vista'nın veri akışını düzelteceğini ve dosyaların daha verimli organize edeceğini vurguluyor. 2001'den bu yana Longhorn olarak anılan Vista'nın, 2004 yılında çıkacağı açıklanmış daha sonra ise 2006 sonuna ertelenmişti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 778
favori
like
share
Nurullah11 Tarih: 18.03.2007 11:46
sagol
mauncan Tarih: 16.04.2006 15:51
paylaşımın için tşk iyi çalışmalar
fiber_optic Tarih: 15.04.2006 12:58
ciksaydi da gorseydik artik
Globalist Tarih: 25.03.2006 23:07
piyasaya tek başına sayipolmak için biraz daha erteledi ve XP yi geliştirmek yerine yeni bir sistem tasarladı bence
corleoni Tarih: 09.03.2006 18:00
paylaşım için sağol kardes
Turania Tarih: 14.02.2006 11:22
ellerıne sağlık arkadasım
serhatbey_066 Tarih: 09.02.2006 14:41
tebrikler lemyezel kardes emeğine sağlık
refik Tarih: 09.02.2006 13:31
teşekkürler LemyezeL kardeşim gerçekten güzel bir çalışma ellerine sağlık bilgilrin içi
kaya_155 Tarih: 09.02.2006 01:36
windows vista daha çok 64 bit mimarisi için tasarlandı ve .NET teknolojisi ile her bilgisayar bir server olarak çalışmaktadır.
ve daha yeni birçok özelliğe sahip. windows XP ilk çıktığındaki etkiyi yapabilir. çok rahabet alabilir.