Aromaterapi, vücutta oluşan zihinsel ve fiziksel dengesizlikleri gidermek, vücut sağlığını ve zindeliğini korumak için kullanılıyor.BİTKİLERİN AROMASI
AROMATERAPİ, bitkisel aromalı yağların tedavi amacı için kullanılmasıdır. Yaşamımızda doğaya başvururuz. Yiyeceklerimizi, oksijen ve enerjiyi doğadan alırız. Bitkiler ve insan arasındaki ilişki bütünün içindeki parçalardır. Ve bitkisel uçucu yağlar bitkilerden elde edilen konsantre yağlar olduğu için, bu yağların belirli özellik ve etkilerinden yararlanılır.

YAĞLAR DENGELEYİCİ
İNSAN vücudunda bulunan hormonların ana görevi denge sağlamaktır. Bitkisel uçucu yağlar bitki kimyasında önemli rol oynar. Hücre arasında bulunan bu uçucu yağlar, dengeleyici ve dış etkenlere karşı koruyucudurlar. Önemli hormonlar uçucu yağlarda bulunur. Örneğin adaçayında doğal östrojen bulunur.

DEPRESYONU AZALTIYOR
BİTKİSEL yağlar elde edildikleri bitki gruplarına bağlı olarak yatıştırıcı veya uyarıcı, ağrı giderici veya kas gevşetici, zehir atıcı, nefes açıcı, sinir sistemini dengeleyici ve hücre yenileyici gibi etkileri bulunur. Ayrıca beyni de etkiler. Koku alma mekanizması beyinde hafızayı etkiler. Bitkisel yağların yaydıkları kokular, hafıza merkezini harekete geçirerek bilinçaltını ve sinir sistemini uyarır. Stres, sinirsel gerginlik, depresyon ve benzeri etkileri azaltır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 521
favori
like
share
FadiK Tarih: 11.01.2006 20:53
Bilgilerin icin cok tesekkürler caspercim