1- Her kan basıncı yüksekliğinde dilaltı hapı çiğnemek doğru değil. Dilaltı sadece acil durumlarda kullanılmalı. Her kan basıncı yükselmesi acil durum değildir. Dilaltı hapı, kan basıncını hızla ve kontrolsüz düşürerek istenmeyen sonuçlara (felç, kalp krizi, ölüm vb.) yol açabilir.

2- Birçok hasta, ilaçlarla kan basıncı kontrol altına alınınca ilacını bırakır. Hipertansiyonun büyük olasılıkla ömür boyu hastaya eşlik edeceği unutulmamalıdır. İlacın bırakılması, hipertansiyonun vücuda zarar vermesine yol açar.

3- Birçok hastada mevcut olan 'vücut ilaca alışır, ilaç bağımlılık yapar' şeklindeki düşünce kesinlikle yanlış. Hastaya en büyük zararı kontrolsüz hipertansiyon verir.

4- İlaç kullanan hastaların ilaçsız tedaviyi ihmal etmeleri yanlış. İlaçsız tedaviye dikkat edilmezse antihipertansif ilaçların da etkisi çok azalır veya ortadan kalkar.

5- Hipertansiyon tedavisi ancak sağlıklı bir hasta-hekim ilişkisiyle mümkündür. Hasta sorumluluklarını yerine getirmez ise doktor doktor dolaşmasının hastaya bir yararı yoktur.

6- Arkadaş tavsiyesiyle ilaç alınması ciddi zararlara yol açabilir.

7- Hastalar baş ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi yakınmalar ortadan kalkınca tedaviyi gevşetebilirler. Tedavide, amacın sadece hastayı o dönemde rahatsız eden baş ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi yakınmaları gidermek değil, aynı zamanda hedef organ hasarını önleyerek veya geri çevirerek kalıcı sakatlık ve ölümleri azaltmak olduğu unutulmamalı.

8- Daha önce kullandığı tedavinin etkisiz olması durumunda, doktora giden hasta, genellikle ilk ilacı 'etkisiz' diye bırakarak yeni bir ilaç kullanmaya başlar. Tedavinin başarısız olduğu durumlarda, genellikle tedaviye ikinci bir ilaç eklenmelidir. Bu hatada, hastanın doktorunun da payı olabilir.

9- Kullanılan ilacın ismini hatırlamamak veya doktora giderken ilaç kutusunu yanına almamak da büyük hata.

10- Kan basıncı değerlerinin kaydedildiği formları, doktora giderken yanına almamak yanlış.

11- 'Bünyem, yüksek tansiyona alışmış' deyip hipertansiyonu ciddiye almamak tehlikeli bir tutum.

12- Kan basıncı yüksekliğini sadece strese bağlayıp tansiyon ilacı kullanmamak yanlış.

13- Kan basıncı kontrol altına alınan bir hastanın ilacı bırakarak 'kan basıncı yeniden yükselecek mi' diye deneme yapması. Antihipertansif ilaçlar bırakılsa bile kan basıncını düşürücü etkileri, bir süre daha devam eder. Hastada geçici hipertansiyon yok ise, ilaç bırakılınca kan basıncı bir süre sonra kesinlikle yeniden yükselecektir. İlaç kesilmesi ve doz değişikliği doktor tarafından yapılmalı.

14- Muayeneye gelen veya tahlil için kan verecek hastanın o gün ilacını almaması. Hipertansiyonu olan hastalar, tahlil için aç kalmak zorunda olsalar bile çoğu zaman çok az su ile tansiyon ilaçlarını alabilirler.

15- Hipertansiyon tedavisinin sakinleştirici ilaçlar ve sarımsak ya da limonla yapılması, tansiyon düşürücü ilaç kullanımından kaçınılması gerekir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1900
favori
like
share
CADIKIZ Tarih: 12.01.2006 20:13
paylasimin icin tesekkurler
SU-PERISI Tarih: 12.01.2006 14:38
teşekkürler ellerine sağlık
doktoruydu Tarih: 10.01.2006 21:31
eline sağlık


casper Tarih: 10.01.2006 16:31
şimdiye kadar hepyanlış bilmişiz