Armutveren Köyü Posof - Armutveren Köyü Hakkında - Papola Köyü Armutveren Tanıtımı -Papola Köyü Armutveren Resimleri


Ardahan
Bilgiler
Nüfus 145 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 75800
Alan Kodu 0478
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ardahan
İlçe Posof
Web Sitesi

Armutveren, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Köy, çok eski bir yerleşim yeridir. Bugün köyde soyları bulunan aileler geldikleri zaman köyde ;Sabit ve İbrahim Ağa adında iki ev varmış. Onların Malatya'ya göç ettikleri söylenmektedir. Ama bunlar köy de "Beğler" diye anılan sülalenin dedeleride olabilir, çünkü onlarında 93 Harbi'nde Malatya'ya göçüp, işgal bitince tekrar geri geldikleri bilinmektedir. Köyün etrafının tüm orman olduğu, ilk ailelerin evlerini etraftan kestikleri çam ağaçları'yla yaptıkları söylenmektedir. Daha sonra köyü oluşturan sülaleler Ahıska, Batum, Posof'a bağlı Alköy ve Gönülaçan köylerinden gelerek köyü oluşturmuşlar.

* Eski adı "Papola" adı, Evliya Çelebi Posof'a gitmemesine rağmen Posof'tan kuşatılmış vadi olarak bahsetmektedir. Papola kelimesi ise anlam olarak verimli vadi anlamına gelmektedir.


* Yeni adı "Armutveren" ise; köyde çok iyi ve cins armut yetiştiği için verilmiştir.

Son zamanların en başarılı şairlerinden olan Bekir Kale Ahıskalı nın da köyü olan Armutveren'in adının cumhuriteyin ilanından epey sonra konulduğu bilinmektedir.
Kültür

Köy geleneklerine bağlı bir köydür. Köyde halen Orta Asya'dan gelen Türk örf ve adetleri yaşatılmaktadır. Düğünler, nişanlar, seyranlar, cenaze merasimleri, sünnet törenleri örf ve adetlere uyularak yapılır. En önemli yemeği ise Hinkal'dır. Köyde okuma-yazma oranı %100'dür. Yayla geleneği halen yaşatılmaktadır. Düğünlerde Kafkas oyunları, yöreye özgü halay ve barlar oynanır. Birde düğünlerin vazgeçilmezi Posof'a özgü oyun olan Deve oyunu'da oynanır.
Coğrafya

Ardahan iline 95 km, Posof ilçesine 14 km uzaklıktadır.Köy Kalkankaya, Kumlukoz, Sarıdarı ve Türkgözü köyleri ile komşudur.Kuzeyinde Gürcistan sınırı bulunmaktadır. Bahçe tarımına elverişli olan köye akarsu ve göller ayrı bir özellik katmıştır.Köyün güneydoğusunda bulunan Hocagilin Gölü'nde sazan balığı bulunmaktadır.Köyün doğusunda irili ufaklı 5 göl daha bulunmaktadır. Köyün batısındaki 'Gözeli Göl'de yaban ördeği barınmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi'nin etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 116
2000 140
1997 145

Köyden göç edenler çoğunlukla Bursa'nın İnegöl ilçesinde ikamet etmektedirler. Sadece İnegöl'de 80 hane Papola'lı vardır. Yurt dışında ise Hollanda, Belçika, Fransa ve Almanya başta olmak üzere, Avusturya, İngiltere, Senegal ve Avustralya gibi ülkelerde de pek çok Papola'lı Yurt dışı'nda ikamet etmektedir. Köye geri dönüş son zamanlarda hız kazanmıştır. Köyden dışarıya göç ise çok azalmıştır. Yıllar önce ekonomik sebeplerle köyü terkedenler şimdi köyde ev yaptırmaktadırlar. Hayvancılığın azalması ve meyve suyu fabrikalarının olmaması yüzünden köye dönüşler frenlenmektedir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Öztürk ALTUN
2004 - Yaşar KILIÇKAYA
1999 - Sayim EVCİ
1994 - Yalçın KASAP
1989 - Binali ERDOĞAN
1984 - Nurettin EREN

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu var. Fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Ancak kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak:Vikipedi Ansiklopedisi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 861
favori
like
share