Cep telefonlarının baş ağrısı, unutkanlık, dikkatsizlik artışı, refleks kaybı, kulaklarda çınlama, gözlerde kararma, çapaklanma ve yanmaya neden olabileceği tespit edildi.

Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) yapılan araştırmada, cep telefonlarının baş ağrısı, unutkanlık, dikkatsizlik artışı, refleks kaybı, kulaklarda çınlama, gözlerde kararma, çapaklanma ve yanmaya neden olabileceği tespit edildi.
Araştırmada, uzun süre cep telefonu kullanımının, aşırı sinirlilik ve gözlerde sulanmaya sebep olduğu, uzun süreli kullanımlarda bu etkilerin daha da arttığı ortaya çıktı.

FÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Balık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insan ihtiyaçlarının gelişimi çerçevesinde özellikle elektronik alanda teknolojide büyük yenilikler yaşandığını, bu yeniliklere paralel olarak ortaya çıkan cep telefonlarının her geçen gün gelişim gösterdiğini söyledi.

Artan cep telefonu kullanımının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaptığı yönünde birçok görüş olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Balık, cep telefonlarının kullanılmadığı anlarda temel olarak hiçbir güç taşımadığını, ancak kullanım anında şiddeti 250 milivata ulaşan elektromanyetik darbeler oluştuğunu bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Balık, araştırmalarda kilogram başına dokuların yutabileceği en yüksek gücün 4 wat olarak bulunduğunu, buna göre işyerlerinde 10, meskenlerde ise 50 kat önlem alınması gerektiğini Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiye ettiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Balık, ''Vücudun sıcaklığını bir santigrat derece artıran elektromanyetik dalganın insan sağlığına zararlı olduğunun tespitleri göz önüne alındığında, cep telefonlarında yaşanan elektromanyetik darbelerin önemi ortaya çıkar'' dedi.

-695 Kişi Üzerinde Araştırma Yapıldı-

Yrd. Doç. Dr. Hasan Balık, cep telefonlarının insan beynine ve göze etkisini belirlemek için 695 kişi üzerinde yapılan araştırmada, cep telefonu kullanmayan, kullanan ve uzun süre kullanan kişiler üzerinde istatiksel tespitlerde bulunduklarını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Balık, araştırma sonucunda ulaştıkları verileri şöyle sıraladı: ''Çalışma sonucunda, cep telefonlarının baş ağrısı, unutkanlık, dikkatsizlik artışı, refleks kaybı, kulaklarda çınlama, gözlerde

kararma, çapaklanma ve yanmaya neden olduğunu tespit ettik.

Ayrıca aşırı sinirlilik ve gözlerde sulanmaya sebep olmasının yanı sıra uzun süreli kullanımlarda bu etkinin artığını tespit ettik.'' Araştırma sonucuna göre cep telefonlarının insan sağlığı üzerine etkisinin olmadığını söylemenin imkansız olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Balık, ancak kesin olarak zararlı olduğunu söyleyebilmek için de bu bulguların deneysel verilerle desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 937
favori
like
share
casper Tarih: 14.01.2006 21:57
paylaşımın için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 14.01.2006 21:15
evet uzun süreli konuşmalarda çok zararlı. konuşmaları kısa tutmalıyız
doktoruydu Tarih: 14.01.2006 14:56
eline sağlık
XMaSteR Tarih: 14.01.2006 08:45
paylaşımın için teşekkürler arkadaşım...
:10:
ahmetcebeci37 Tarih: 13.01.2006 22:31
önemli bilgilerin için teşekkür ederiz
serhatbey_066 Tarih: 13.01.2006 16:36
vallaha haklısın kardes hepsi zarar o zaman ne kullanak yaa sölermisiniz
haberin için saol
DermanAbi Tarih: 13.01.2006 13:04
[COLOR=orangered]21. Yüzyılın En Tehlikeli Hastalığınıdır Aslında...
kurtjara Tarih: 13.01.2006 12:00
:20:o zarar bu zarar ne kullanacağız.
Haber için teşekkürler
CADIKIZ Tarih: 13.01.2006 11:26
aaaaa :89: cok ilginc
paylasimin icin tesekkurler