Işık Kirliliği Nedir Nasil Olur

ışık kirliliği ışığın yanlış yönde, yanlış şiddette kullanılmasından kaynaklanan bir kirliliktir. su, hava kirliliği gibi direk kimyasal etkileri yoktur. ışık gerektiğinden fazla ya da yanlış bir biçimde kullanıldığında insanları rahatsız ettiği için bir kirlilik türü olarak tanımlanmıştır. tıpkı gürültü kirliliği gibi.

ışık kirliliğinin en büyük nedeni dış aydınlatmalardır. dış aydınlatmaları, reklam, sokak aydınlatması ve güvenlik amaçlı aydınlatmalar olarak tanımlayabiliriz. bu tip ışıklandırma sistemleri sadece yapılmasının amacı olan yerleri aydınlatmalıdır. örneğin sokak lambasının amacı sokağa aydınlatmak ise (ki öyledir), o lamba yalnızca sokak zeminini aydınlatmalı, çevredeki binaların odalarını sadece yansıma ile aydınlatmalıdır. yani direk ışık odadan içeri girmemelidir. bunun için gerekli olan lambanın açısının ve kullanılacak ampulun ışık şiddetinin iyi ayarlanması, gerekirse belli taraflarının plakalarla kapatılması bu şekilde ışık verdiği yönün ayarlanmasıdır.

örneğin şu an önümde olduğu gibi, bir binanın güvenlik aydınlatması benim 4.kattaki odama dönük olmamalıdır. (üstelik adamlar stadyum ışıklandırması gibi ampul takmışlar)

ışık kirliliğinin böyle rahatsız edici etkilerinin yanında bazı kuşların ve uçan böceklerin dikkatini çekme ve yön bulma kabiliyetlerini yok etme, bu şekilde bu tür hayvanların ölümüne sebebiyet verme gibi bir özelliği daha vardır.

bir diğer etkisi ise yanlış kullanılan aydınlatmaların gökyüzünü aydınlatmasıdır. bu nedenle şehirlerde geceleri yıldızlar görülememektedir. bu rasathaneler için de problemdir. tübitak gözlemevini gidip toros dağının tepesinde yapmak zorunda kalmıştır.

ayrıca uzaydan bakan bir insan rahatlıkla şehirleri farkedebilmektedir. bu da ışığı oluşturmak için harcanan para ve hammaddenin boşa gittiğini, boşuna termik santraller yaktığımızı, suları barajlardan geçirdiğimizi göstermektedir. dolayısıyla ışık kirliliği ayrıca milli servetin havaya uçurulmasıdır. yapılmamalı, yapan şikayet edilmelidir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3549
favori
like
share
CiCeGiM Tarih: 10.03.2010 19:58
[COLOR="Sienna"]Bulunduğumuz ortamın yeterince aydınlatılmış olmasını isteriz. Çünkü ışığın yeterli olmadığı ortamlarda kitap okumamız, çevremizdeki cisimleri görmemiz güçleşir. Ancak çok fazla ışıklı ortamda da ışık kirliliği oluşur. Gözlerimiz bu ortamdan olumsuz etkilenir ve görme problemleri ortaya çıkar.
Gereksiz ışıklandırma kaynak israfına da neden olur. Yaşadığımız çevrede gözümüzü rahatsız etmeyecek şekilde ışıklandırma yapılmalıdır.
Yanlış kullanılan ışık kaynaklarından yayılan ışık ışınları çevreyi kirletir.
Aydınlatma amacıyla kullandığımız ışık kaynaklarının konuldukları yerin yanlış olması çevre kirliliğine neden olur. Işık kaynağından yayılan ışığın miktarı önemlidir. Televizyon stüdyosunda kullanılan ışık kaynağı ile oturma odamızı aydınlatmamız yanlış olur.
Işık kirliliği doğal hayatı da olumsuz etkiler. Dünya’mıza gelen ışık ışınları atmosferden süzülerek bize ulaşır. Atmosferde meydana gelen olumsuz koşullar sonucu güneş ışınları doğrudan Dünya’mıza ulaşır.
Işık kirliliği doğal ortamda yaşayan canlıları da olumsuz yönde etkiler. Örneğin deniz kıyıları çok fazla aydınlatıldığında yavru kaplumbağalar yönlerini şaşırırlar, ışığa yönelirler, denize ulaşamazlar. Göçmen kuşlar da fazla aydınlatılmış ortamda yönlerini şaşırırlar, binalara çarparak ölürler.
Büyük şehirlerde ışık kirliliği fazladır. Bu kirliliği daha iyi hissetmek için gece gökyüzüne bakınız. Işık gökyüzüne doğru yayıldığından gökyüzü parlaklığını kaybetmiştir. Işık kirliliği teleskopla gökyüzünü inceleyen bilim insanlarının işlerini de zorlaştırmaktadır. Çünkü ışık kirliliği gök cisimlerinin görülmesini engeller.

Alinti