İngiltere'deki Oxford Üniversitesi kamu sağlığı birimi tarafından yapılan araştırmalar, öldürücü menenjit hastalığının bilinenlerden daha erken ortaya çıkan ve kan zehirlenmesine benzeyen, bacaklarda ağrı, el ve ayakta soğuma ve cilt renginde değişiklik gibi semptomları bulunduğunu ortaya koydu.

Hızlı ilerlemesi ve öldürücü olabilmesi nedeniyle anne-babaların en korktuğu hastalıkların başında gelen menenjitin bugüne kadar bilinen deride kızarıklık, ensede sertleşme gibi semptomlarının hastalığın başlamasından 13 ile 22 saat sonra ortaya çıkabildiğine dikkat çeken İngiliz bilimadamları, "Bu aşamaya gelindiğinde hasta zaten artık hastanelik duruma da gelmiş oluyor. Yapılan müdahaleler, gecikildiği için sonuçsuz kalabiliyor" dedi.

Oxford Üniversitesi bilimadamlarından Matthew Thompson, uzun süren araştırmalar sonucunda baş ağrısı, deride kızarıklık, ışığa karşı duyarlık, bilincin zaman zaman kaybedilmesi, ensede sertleşme gibi klasik semptomların çok öncesinde, hastalığın bünyeye girmesinden sonraki 8. saatten itibaren ortaya çıkan yeni semptomları menenjitli 448 çocuk üzerinde yapılan araştırmalar sonucu belirlediklerini açıkladı.

Bu çocukların anne-babalarıyla yapılan görüşmelerde, bütün bu çocukların ortak özelliğinin hastalıklarının ilk 8 saatinde kan zehirlenmesine benzeyen belirtiler gösterdiği sonucunu elde ettiklerini belirten Thompson, "Bunlardan da daha erken, 4-6 saat arasında ortaya çıkan ateş, iştah kaybı, kusma gibi semptomlar da var, ama bunlar birçok diğer hastalıkta da görüldüğü için bu semptomlarla sonuca varmak zor" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 507
favori
like
share
refik Tarih: 15.01.2006 12:06
emeğinize sağlık güzel bilgileriniz için
casper Tarih: 14.01.2006 22:23
paylaşımın için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 14.01.2006 20:37
ellerine sağlık cadıkızcım güzel bilgilerin için teşekkürler
doktoruydu Tarih: 14.01.2006 14:55
eline sağlık


XMaSteR Tarih: 14.01.2006 08:47
teşekkürler paylaşımın için CADIKIZ... :3: