Her anne ve babanın en büyük isteği çocuğunun normal ve sağlıklı büyümesidir. Bebek, yürümeye başladıktan sonra da önemli bir soru anne ve babaları sürekli düşündürür: Acaba çocuğumuz uzun boylu mu, yoksa kısa boylu mu olacak?Çocuğun normal ve sağlıklı büyümesi bazı koşullara bağlı. Uzmanlar, çocuğun büyümesini etkileyen belli başlı beş neden sıralıyorlar:
1- Kalıtım: Çocuğun büyümesinde en büyük etken genetik geçmişidir. Genetik faktörler, çocuğun özellikle gelişmesinde çok önemli rol oynar. Çocuğun kısa boylu olmasından yakınmadan, ailenin genetik gerçekleri incelenmeli.
2-Beslenme: Çocuk doğru beslenmezse normal bir büyüme sürecine giremez. Bebeğin fazla şişman olmasını önlemek için yapılan uygulamalar da bazen ters tepki verir. Bebek doğru ve yeterli beslenmeli.
3-Egzersiz: Çocuğun daha bebeklik döneminde vücut egzersizlerine alıştırılması gerekir. Bebeğe kol ve bacak hareketleri yaptırmak, kaslarının güçlenip gelişmesini sağlar.


4- Uyku- Bebeklerin normal bir büyüme sürecine girebilmeleri onların yeterli uyku uyumalarına bağlıdır. Uyku sırasında büyüme hormonunun salgılanması yüzde 70-80 oranında artar. Bebekler uyuyarak büyürler!

5- Duygusal huzur:Bebekler, sevgi dolu, uyumlu bir aile ortamı içinde daha çabuk gelişirler. Büyüme sorunları yaşamazlar. Aşırı gerginlik ve sevgisizlik, çocuğun normal gelişmesine de engel olur.

Peki boyunu uzatabilir miyim?

Pekçok ebeveyn, çocuğunun kısa boylu olmasından endişe duyuyor. Çocuk uzun boylu olmazsa, birçok sorun yaşayacağı düşünülüyor. Oysa, normal bir büyüme sürecine giren çocuk kısa boylu da, uzun boylu da olabilir.

Sağlıklı bir çocuk için, boy önemli değildir. Ancak bazı durumlarda, çocuğun boyunun kısa kalmasından vücudunun yeterli miktarda büyüme hormonu salgılamaması sorumludur.

Bu nedenle, doktorlar bazen kısa boylu çocuklara büyüme hormonu salgılanmasını öneriyorlar. Ama büyüme hormonunun rastgele verilmesi sakıncalı! Hem her çocuğun boyu büyüme hormonuyla uzamaz.
__________________

Beğeniler: 3
Favoriler: 3
İzlenmeler: 974
favori
like
share
casper Tarih: 15.01.2006 16:35
saol canım
FadiK Tarih: 13.01.2006 21:48
tesekkürler cadikizcim