Göle Samandöken Köyü Bilgileri - Böşalan Köyü - Samandöken Köyü Hakkında - Samandöken Köyü Tanıtımı - Samandöken Köyü Resimleri

Samandöken ,Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: GÖLE

İl: ARDAHAN

İle Uzaklığı:65 km

İlçeye Uzaklığı:21km

Rakım:1985 m

Nüfus:

2000:467
1997:563

köy 93 harbi diye bilinen osmanlı rus savaşından sonra böşalan köye yurdun çeşitli bölgelerinden gelen insanların buraya tekrar yerleşmesiyle kurulmuş olup eskiden kimlerin yaşadığı bilinmemektedir. Osmanlı doneminde ve Türkiye cumhuriyeti kurulduktan sonra da ismi Yağmuroğlu köyüdür.

Yemekleri;

Kaz mantısı,ekmek aşı,Peynir kavurması, Bişi, Feselli, Mafiş, katmer, Haşil,başlıca yemek çeşitleridir.Battal YILDIRIM Folkloru; Erzurum Bölgesi ağırlıklıdir.Erzurum başbarı,ağırbar, tembir ağa kecciki,koceri,iktene, oyunları oynanır.

Coğrafya

Ardahan iline 65 km, Göle ilçesine 21 km uzaklıktadır. Gülüstan, Mollahasan, Ağıl yolu ile yaylada ise çardaklı, Demirkapı ile komşu olup Köyün alt kısmısulu ve bataklık çayırlardan oluşmuştur.Çayırda küçük göletler halinde Çok sayıda gölet vardır.Köyün yukarısında soruk denilen iki tepe vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -yavuz çelik
1999 - cemal karakoç
1994 - cemal karakoç
1989 - Battal YILDIRIM


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır -+ . Köyün [[içme suyu şebekelı kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stapilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1689
favori
like
share