Çocuklar 3 yaşından itibaren cinselliği keşfetmeye ve nasıl dünyaya geldiğini merak etmeye başlar. Çocuğunuz cinsellik üzerine soracağı soruları hazırlıklı olmalısınız.


Uzmanlar, çevresini ve dış dünyayı tanımaya çalışan çocukların özellikle 3 yaş civarında, anne ve babalarına hemen her konuda soru sormaya başladıklarına dikkat çekiyorlar. Bu sorulardan cinsel içerikli olanlarına verilecek yanıtlar, pek çok anne ve babayı zorluyor.

Son derece açık ve rahat oldukları düşünülen anne-babalar bile böyle bir durumla karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını, neyi, nasıl anlatacaklarını bilemeyebiliyorlar. Çocukların aileleri tarafından sağlıklı bir biçimde bilgilendirilmesi uzmanlara göre çok önemli. Çocuğun cinsellikle ilgili düşüncelerinin cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyebileceği belirtiliyor.

AÇIKLAYICI YANITLAR
Çocuk soru sorduğunda doğru, açıklayıcı ve anlayabileceği şekilde cevap verilmesi gerekir.

Cevaplar çocuğun merakını gidermeli ve doyurucu olmalı. Fazla ayrıntılı bilgi vermek çocuğun kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Çocuğa cinsel bilgiler vermenin en uygun zamanı, onun bu konularda soru sormaya başladığı dönemlerdir. Bu tür sorular bireysel farklılıklar olmakla beraber, genellikle 3 yaş civarında sorulmaya başlanır. İlk sorular genellikle kendi bedeni, annenin bedeni ya da bir kardeşin dünyaya gelişi ile ilgilidir.

2-3 yaşlarında cinsiyet farkıyla ilgili sorular, 3-4 yaşlarında doğumla ilgili sorular başlar. Cinsel ilgiler bazen 7-8 yaşları ile buluğ arasında diner. Cinsel olgunlaşmayla fizik işaretlerin belirmesi ve genital bezlerin üretime başlamaları ile yeniden canlanır.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 600
favori
like
share
FadiK Tarih: 22.01.2006 16:06
cok önemli bir konu ve cok dikkate alinmasi gerekiyor bu konuya özel kitablar var cocuklarin anlayacagi sekilli resimli anlatimli cok degisik yöntemlerle cok basit bir sekilde cocuga herseyi anlatabilirsiniz sadece biraz gayret gerekli
casper Tarih: 19.01.2006 11:51
çok bilinçli hareket ederek gerekirse uzman yardımı alarak cevaplamak gerekir