Yüksek uyku bozukluğu riski taşıyan kişiler uyku apnesi tehlikesiyle karşı karşıya. İşte belirtiler
İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim, Araştırma Hastanesi Uyku Merkezi'nden Dr. Zeynep Zeren Uçar, psikolojik nedenlerin yanı sıra 84 değişik hastalığın uyku bozukluğuna neden olduğunu söyledi.

Uyku bozukluklarının yalnız psikolojik nedenlerden kaynaklanmadığını, 84 değişik hastalığın uyku bozukluklarına neden olduğunu ifade eden Uçar, toplumda, uykuda yüzde 40 oranında horlama, yüzde 5 de solunum durması görüldüğünü dile getirdi.

En tehlikeli uyku bozukluğunun uyku apne sendromu olduğunu dile getiren Dr. Uçar, şu bilgileri verdi: "Uykuda nefes durması kanda oksijen düzeyini düşürüp, felç, kalp krizi, kontrol edilemeyen hipertansiyon ve şeker hastalığına neden olabilir...Bu hastalık toplumda neredeyse şeker hastalığı kadar sık görülmektedir. Tanı konamamış 2 ile 4 milyon hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca uyku bozuklukları yüksek oranda trafik ve iş kazalarına neden olur."

Belirtiler

Yüksek uyku bozukluğu riski taşıyan kişilerin uyku apnesi tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Dr. Uçar, aşağıdaki belirtileri gören kişilerin en kısa zamanda bir uyku bozuklukları merkezine başvuırması gerektiğini söyledi.

" Gece uykusuzluk çekenler

" Uykuya dalamayanlar

" Uykuyu sürdüremeyen, sık uyananlar

" Gündüz aşırı uykululuk hali olanlar

" Uyku atakları yaşayanlar

" Çok uyuduğu halde dinlenemeyen, horlaması ve gece uykuda nefes durması olanlar

" Bacaklarında tarif edemeyeceği huzursuzluk, ağrı veya uyuşma nedeniyle uykuya dalamayanlar

" Gece terlemesi olanlar

" Gece sık tuvalete çıkanlar.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1188
favori
like
share
sawilo Tarih: 30.01.2009 19:01


Uyku Apnesi Nedir ?

Obstrüktif Uyku Apnesi sendromu uyku boyunca üst solunum yolunun tekrarlayıcı tıkanmaları ile karakterizedir. Buna genellikle kan oksijen düzeyindeki düşmeler eşlik edebilir.

Diğer bir ifade ile hava yolu çeşitli seviyelerde tıkanır. Tıkayan faktörler üst solunum yolunu çevreleyen dokulardaki şişkinlikler, büyük bademcikler, büyük dil, ve uykuda gevşeyen üst solunum yolu kaslarıdır.

Diğer bir tıkanma noktası burun olabilir. Çenenin küçük olması ve üst solunum yolunun yapısı da tıkanma yapabilir.

Ayrıca tıkanma olmaksızın solunum tembelliğine bağlı santral apne de vardır.

Tıbben ciddi kabul edilen tıkanmaya bağlı uyku nefessizliğinin (tıbbi: obstrüktif uyku apnesi ) toplum içindeki yaygınlığı yüksektir. Kadınların en az %2'inde ve erkeklerin %4'ünde görülmektedir. Bu rakamlar hastalığın en az astım ve şeker hastalığı kadar yaygın olduğunu göstermektedir.

Her nekadar erişkinlerde , erkeklerde , horlayanlarda, menopoza girmiş bayanlarda, yaşlılarda, ve kilolularda daha sık görülmekte ise de obstrüktif uyku apnesi çocuklarda,genç bayanlarda ve zayıf insanlarda da tesbit edilmektedir.
Uyku apnesi orta yaşdaki kilolu erkeklerin hastalığıdır şeklindeki izlenim yanlıştır. Ayrıca hastaların 1/4'ü şişman değildir. Hakikat şişman erkeklerin çoğu ve kilolu bayanların çok büyük bir kısmında apne yoktur.


Belirtiler

Gün içinde aşırı uyku hali

Uykuda kişinin farkında olmadan saatte 5 defadan daha fazla ve 10 saniyeden uzun süren solunum durması.

Uyku Apnesinin Sonuçları

Gürültülü horlama

Sabah baş ağrısı

Yüksek tansiyon

Aşırı ve hızlı kilo alma

Sabah ağız kuruluğu

Depresyon

Konsantrasyon güçlüğü

Uykuda aşırı terleme

Mide yanması

Uykusuzluk

Sık idrara çıkma

Huzursuz uyku


Bu Durum Ne Kadar Ciddidir ?

Acil tedavi gerektiren hayati bir hastalıktır.

Bu hastalık zamanında tedavi edilemezse kalp krizi, felç, impotans, düzensiz kalp atışlarına yol açar.

Ayrıca kazalara, iş verimsizliğine ve sosyal problemlere neden olabilen gün içi aşırı uyku haline sebeb olur. Belirtiler hafif, orta veya ağır düzeyde olabilir

Doktor Uyku Apnesini Nasıl Teşhis Eder ?

Polisomnografi denen Tüm Gece Uyku Tetkiki yapılır.
Bu tetkikle beyin dalgaları kas gerilimi , göz hareketleri, solunum , kan oksijen düzeyi ve horlama kaydedilir


Tedavi

Uyku Apnesi genellikle CPAP cihazı ile tedavi edilir. CPAP bir maske vasıtasıyla buruna hava vererek üst solunum yolunun uyku boyunca açık kalmasını sağlar.Daha ağır vakalarda Bİ-PAP cihazı kullanılır.

Bazı insanlarda uyku apnesine sebep olan küçük çene, geniz darlıkları, büyük bademcikler, iri dil, burun kemiği eğrilikleridir ve çeşitli cerrahi tedavilerle düzeltilebilirler.

Uyku apnesi için başka cerrahi tedaviler de vardır. Tedavi seçenekleri arasında karar verirken Tüm Gece Uyku Tetkiki sonuçlarının tecrübeli bir uzman tarafından yorumlanmasının büyük önemi vardır.

XMaSteR Tarih: 19.01.2006 07:27
paylaşımın için teşekkürler cadıkız :3:
doktoruydu Tarih: 18.01.2006 21:34
teşekkürler

eline sağlık

refik Tarih: 18.01.2006 08:22
çok teşekkürler ellerine sağlık
SU-PERISI Tarih: 18.01.2006 00:06
ellerine sağlık tardeşim
casper Tarih: 17.01.2006 16:27
paylaşımın için teşekkürler