İlk yarının ardından

Süper Lig'de sezonun ilk yarısı sona ererken, Fenerbahçe dışındaki takımların en önemli sorunu mali krizler oldu

Süper Lig'de sezonun ilk yarısı sona ererken, lider Fenerbahçe dışındaki bütün takımların en önemli sorunu mali krizler ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan yanlış transfer politikaları oldu.

Mali krizden en ağır darbeyi alan Galatasaray, yıllardır Riva ve Seyrantepe projelerini çözemezken, ligde ilk yarının son haftalarında futbolcularına para ödeyemeyecek duruma düştü. Giderek daha fazla borç batağına sürüklenen kulüp, içinde bulunduğu koşullar nedeniyle kredi bulamamasına rağmen, futbolcularının 17 hafta boyunca özveriyle oynaması sayesinde liderin peşini hiç bırakmadı. Ancak Galatasaray'da özellikle Ilic, Ümit Karan ve Tomas gibi oyuncuların tepkisiyle başlayan isyan büyürse, ikinci devre sarı-kırmızılı takım için her alanda büyük bir hüsrana dönüşebilir. Mevcut yönetimle ileri gidemeyen Galatasaray'da uzun vadede kurtuluş için yönetim değişikliği kaçınılmaz hale geldi.

Beşiktaş cephesinden bakılacak olursa, mali kriz burada da kendisini gösterdi. Başkan Yıldırım Demirören'in yanlış transfer politikaları nedeniyle takıma alınan yabancı futbolculardan faydalanamayan Beşiktaş, Tümer, İbrahim Akın ve İbrahim Üzülmez gibi önemli oyuncularını ise yedekte tutarak, bu futbolcuların takıma faydalı olmasını engelledi. Bu süreç içerisinde takım içinde oluşan gruplaşmalar, Ailton'un takımı terketmesine kadar varırken, mali kriz nedeniyle yeni transferler yapılması da tehlikeye girdi.

Trabzonspor cephesinde ise mali krizden daha fazla, takım içindeki huzursuzluk, yönetimdeki belirsizlik ve Gökdeniz'in bahis skandalı gündeme damgasını vurdu. İlk devre boyunca tam kadro idman yapma şansına hiç sahip olamayan Trabzonspor'da Rum takımı Anorthosis Famagusta yenilgisiyle başlayan çalkantılı dönem, Atay Aktuğ'un yerini Nuri Albayrak'a bırakmasıyla sona ermiş görünse de, yeni yönetimin atacağı adımlarda çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü sular ne kadar durulmuş görünse de, Trabzonspor'da futbolcular arasındaki anlaşmazlık, her an patlamaya hazır bir bomba gibi tetikte bekliyor.

İlk devrede özellikle mali kaygısı bulunmaması nedeniyle en rahat takım olan Fenerbahçe, isabetli transfer politikaları ve tesisleşmenin ardından marka yaratma çabasıyla önemli adımlar atmayı başardı. Sarı-lacivertli takım içerisindeki arkadaşlık ve yönetimin güçlü desteğini her alanda hissettirmesi de, başarıyı getiren önemli bir etken olarak öne çıkıyor. Fenerbahçe'de görünen sorunlar arasında, savunmaya takviye yapılması ve özellikle Semih gibi genç oyuncuların takıma kazandırılması gerektiği. Burada da en önemli görev Teknik Direktör Daum'a düşüyor.

Ligdeki diğer takımlara bakılacak olursa, ilk devrenin flaş takımları Kayseri'den çıktı. Kayserispor ve Kayseri Erciyesspor'un ligdeki rekabeti arttırması, futbol kalitesini yükseltirken, Sivasspor'un da Lorant yönetimindeki başarısı dikkatlerden kaçmadı. Gençlerbirliği'nin özellikle son haftalardaki çıkışı ve Kayserisporlu Gökhan Ünal'ın gol krallığında Ümit Karan ile birlikte 13 gole ulaşması da, Anadolu takımlarının gelecek yıllarda şampiyonluğu zorlamaya başlayacağının işaretini şimdiden veriyor. Ne kadar tartışılsa da, havuz sistemi sayesinde Anadolu takımları maddi açıdan güçlenirken, bu parayı doğru şekilde değerlendiren takımların da şampiyonlukta iddialı olabileceğini göstermesi açısından Kayserispor önemli bir örnek oldu ve özel övgüyü haketti.

Ligin alt sıralarında ise ilginç bir tablo oluşurken, geçen sezonun önemli takımlarından Denizlispor, Samsunspor ve Çaykur Rizespor son üç sıraya yerleşti. Bu takımları üst sıralara çıktıkça Malatyaspor, Ankaraspor ve Diyarbakırspor takip ediyor. Ligin dibine demirleyen takımların tecrübesine ve kadrosuna bakıldığında, ikinci devrede en önemli mücadelenin bu alanda verileceği şimdiden açıkça gözüküyor.
Saygılarımla...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 429
favori
like
share
Turania Tarih: 14.02.2006 15:17
tesekkurler arkadasım
dream_catcher Tarih: 18.01.2006 16:20
teşekkurler