Uzmanlar, bazı zorunlu haller dışında bebeklerin mutlaka anne sütü ile beslenmesini öneriyor
Hamilelikle birlikte kadınları büyük bir heyecan sarar. Son birkaç aya girildiğindeyse, heyecan doruk noktalara ulaşır. Büyük özlemleriniz sonucunda, artık küçüğünüz size ve hayata merhaba demiştir. Bu andan itibaren, tüm dünyanız da onunla birlikte değişir. Çünkü onu ilk kucağınıza alıp emzirmeye başladığınız anda, annelik duygusunu da tatmış olursunuz. Artık yeni bir sorumluluğunuz vardır: Bebeğinizin doğru bir şekilde yetiştirilmesi.

Beslenmesinden, uykusuna kadar her şeyi kontrol altında tutmanız gerekir. Bu noktada annelerin en büyük görevi, bebeklerini anne sütüyle beslemektir. Anne sütü o kadar önemli ki, sütü olmayan annenin yerine başka birisinin bebeği emzirmesi yani süt annelik diye hoş bir gelenek yerleşmiş kültürümüze. Uzmanların da önemle faydalarına dikkat çektiği anne sütünün bebeğe yararlarını sizin için araştırdık.

Hiçbir besin yerini tutmuyor

Protein, vitamin ve mineral gibi bebek için gerekli olan besinleri içinde bol miktarda bulunduran anne sütünün, bebek üzerinde inanılmaz etkileri var. Yapılan araştırmalarda anne sütüyle beslenmenin 270e yakın olumlu sonucu bulunmuş. Bunlardan en belli başlı olanı, anneyle bebek arasındaki duygusal bağın kurulmasını sağlaması. Ama yararları bununla sınırlı değil. İleriki dönemlerde anne sütüyle beslenen ve beslenmeyen çocuklar karşılaştırıldığında, anne sütüyle beslenen çocukların IQlerinin daha yüksek olduğu gözlenmiş. Ayrıca, bu çocuklar hastalıklara karşı da daha dirençliler. Yani, bağışıklık sistemleri oldukça güçlü. Kansızlık, aşırı şişmanlık gibi hastalıkların görülmemesinin yanı sıra, bu çocuklar sosyal açıdan kendilerine daha güvenli ve özgür ruhlu olarak yetişiyorlar.

Emziren anne dengeli beslenmeli

Sanıldığı gibi, emzirme döneminde annenin yediklerinin süte çok büyük bir etkisi yoktur. Anne sütünün artması, bebeğini ne kadar emzirdiğine bağlıdır. Anne ne kadar çok emzirirse, o kadar bol sütü olur. Emziren anne mümkün olduğunca dengeli beslenmeye çalışmalı. Çünkü eğer kendisinde demir veya kalsiyum eksikliği varsa, bebek emdiğinde bu eksiklik daha da artar. Bu nedenle, annenin bebeğinden çok kendisi için dengeli beslenmesi gerekiyor. Bu da her şeyden azar azar yemekten geçiyor.

İlaç konusuna gelince... Genellikle ilaçların süte geçme konusunda bebeğe ciddi bir yan etkisi yok. Ama tabii ki emzirme döneminde kullanılmaması gereken bazı ilaçlar var (kanser ilaçları gibi).

Bebeğiniz her ağladığında emzirin. Çünkü yeni doğan bebekler genellikle günde 8-10 öğün emmek isterler ve zamanla bu emme isteği azalır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 438
favori
like
share
casper Tarih: 25.01.2006 11:27
teşekkürler
FadiK Tarih: 22.01.2006 15:52
cok önemli sagolasin cadikizcim