Süleyman bin Yesâr, bir arkadaşıyla Ebva denen yerde konaklamışlardı. Arkadaşı yakındaki alışveriş yerinden bir şeyler almak üzere çadırdan ayrıldığı sırada Süleymanı geriden gözetleyen bir bedevi kadını hemen çadırın kapısına gelerek:
Buraya kadar gelir misin? diye seslendi.

Süleyman, serili sofradan yiyecek isteyeceğini düşünerek bazı şeyleri alıp da kadına doğru yürürken kadının ikazı farklı oldu: Ben yiyecek falan istemiyorum, seni istiyorum seni. Yakışıklılığın hoşuma gitti. Karşı çadıra gel. Kimsecikler yok yanımda! Süleyman, bir imtihana tabi tutulduğunu düşünerek bağırmaya başladı:

Defol buradan şeytanın elçisi. Şimdi arkadaşım gelir, İkimiz de rezil oluruz!

Kadın, beklemediği bu karşılıktan ürkerek peçesini yüzüne kapayıp çadırına dönerken, Süleyman da içeriye girip ağlamaya başladı. Bu sırada çarşıdan aldığı şeylerle gelen arkadaşı Süleymandan yaşadığı durumu dinleyince o da ağlamaya başladı. Süleyman şaşırmıştı.

Sen niçin ağlıyorsun? diye sordu. Aldığı cevap şöyle oldu:

Kardeşim, sen gerçekten de bir iffet abidesiymişsin. İyi ki ben muhatap olmadım böyle bir imtihana. Muhtemeldir ki kaybedebilirdim. Allah sana senin güzelliğin kadar iman kuvveti lütfeylemiş demek ki.

Süleyman oradan kalkıp Medineye varır, o gece rüyasında Yusuf aleyhisselamı görür. Karşıdan kucağını açarak gelen Hazret-i Yusuf ona şöyle hitap eder:

Gel seni kucaklayayım iffet abidesi kardeşim. Güzelliğin de kendine göre imtihanı vardır. Sen de benim gibi bu konuda imtihanlara tabi tutuldun, ama kazandın. Tebrik ederim seni.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 535
favori
like
share
papatya_28 Tarih: 27.08.2013 18:35
Gel seni kucaklayayım iffet abidesi kardeşim. Güzelliğin de kendine göre imtihanı vardır. Sen de benim gibi bu konuda imtihanlara tabi tutuldun, ama kazandın. Tebrik ederim seni.


Dünya imtihan dünyası, herkes bir şekilde imtihandan geçiyor işte.. Emeklerinize sağlık olsun
GÜLSiMA Tarih: 17.06.2007 00:34
Allah (c.c) razı olsun
matrakSsS Tarih: 21.05.2007 09:18
Allah razı olsun
by_ufuk Tarih: 10.03.2006 01:24
[COLOR=burlywood]Paylaşımın için çok sağol,ellerine sağlık.Bu güzel bilgiler için tekrar sağol.
Allah (c.c) razı olsun.
SILA Tarih: 19.01.2006 09:59
bu dunyaya gelisimiz zaten imtihan icin herseyle imtihan oluyoruz rabbim cekemeyecegiz dertten imtihan etmesin ve sabir verir insallah

paylasimin icin ALLAH razi olur insallah bitanemm
serhatbey_066 Tarih: 18.01.2006 20:24
amin selene
eline sağlık arkadasım
selene Tarih: 18.01.2006 15:08
Allah güzellere iman kuvveti versin.Paylaştığın için teşekkürler.