İlaçla etkileşmeyen bitki çayı için

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bijen Kıvçak, yaptığı açıklamada, ilaç kullanan kimselerin, bitki çayı içerken hekime danışmalarının son derece önemli olduğunu vurguladı.

Hastaların, kullandıkları ilaçlarla etkileşmeyen bitki çayı içmeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Kıvçak, şunları kaydetti:
En fazla tüketilen papatya ve ıhlamur gibi çayların bile çeşitli ilaçlarla etkileşimi vardır. Bitkinin içindeki etken madde ve kullanılan ilacın etkileşimi mutlaka hekime sorulmalı, hekim de eczacıya danışmalıdır. Örneğin, ısırgan tohumunun yararları kadar gizli kalp yetmezliği olan kimselerde kalp krizini tetikleyici bir yanetkisi vardır. Bu gibi durumların önüne geçmek için hasta, hekim ve eczacının işbirliği şarttır.

BAKANLIĞIN ONAYI ARANMALI
Prof. Dr. Kıvçak, bitki çaylarının Sağlık Bakanlığının denetiminde üretilmesi gerektiğini de ifade ederek, Bitkiyi toplayan kişinin ne kadar ehil olduğu, bitkinin nereden toplandığı ve hangi koşullarda kurutulduğu önemlidir. Başta egzoz gazı olmak üzere çeşitlidış faktörler nedeniyle bitki, şehir merkezinden toplanmamalıdır. Bitki, egzozun yaydığı ağır metalleri çektiği için bu durum çok tehlikelidir dedi.

Bu kriterlere dikkat edilmeden üretilen ve Sağlık Bakanlığının onayı olmayan bitki çaylarının tüketilmemesi gerektiğini bildiren Prof. Dr. Kıvçak, özellikle son dönemde oldukça popüler bir bitki olanketen tohumunun yaygın kullanımında da yanlışlıklar bulunduğuna dikkatçekti. Prof. Dr. Kıvçak, şunları kaydetti:
Keten tohumu genellikle dövülmüş şekilde satılıyor. İçeriğinde sabit yağ, değişik asitler ve omega yağları içerdiği için bu bitkinin ezildikten sonraki iki günde tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde mide ülseri ve kanser gibi tehlikeli hastalıklara yol açar. Bu yüzden ezilmemiş olarak alınıp tüketileceği zaman ezilmelidir. Ayrıca keten tohumu bitkisinin, halk arasında sanılanın aksine zayıflatıcı özelliği yoktur. Sadece bağırsak mekanizmasını harekete geçirerek metabolizmayıhızlandırır.
--------------------------------------------------------------------------------

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 630
favori
like
share
merkon Tarih: 19.01.2006 20:57
elinize saglık teşekkürler.
refik Tarih: 19.01.2006 08:40
paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık
XMaSteR Tarih: 19.01.2006 07:47
ellerine sağlık didem teşekkürler :3:
casper Tarih: 18.01.2006 23:30
bak bu bitki çaylarının etkileşim yönünü bilmiyordum,bilgilendirdin tşkler
SU-PERISI Tarih: 18.01.2006 22:28
ellerinize sağlık teşekkürler
doktoruydu Tarih: 18.01.2006 20:45
eline sağlık
teşekkürler