Kısa Çanakkale Anıları - Atatürk'ün Canakkale Anisi - Conkbayiri Anisi - Bombarsti Olayi


CONKBAYIRI TAARUZU 10 AGUSTOS 1915

Gecenin karanlık perdesi tamamen kalkmıştı.Artık hücum anıydı.saatime baktım.dört buçuğa geliyordu.Birkaç dakikka sonra ortalık tamamen ağaracak düşman askerlerimizi görebilecekti.

Düşmanın piyademitralyöz ateşi başlarsa ve kara ve deniz toplarının mermileri bu sıkı düzende duran askerimizin üzerinde bir kere patlarsahücumun imkansızlığına şüphe etmiyordum.Hemen ileri koştum.Tümen kumandanına rastladım.oda ve her ikimizin refakatimizde bulunanlar beraber olduğu halde hücum safının önüne geçtik.Gayet seri ve kısa bir teftiş yaptım.Önünden geçerek yüksek sesle askerlere selam verdim ve dedimki:


"Askeler!Karşımızdaki düşmanı mağlup edeceğimize hiç şüphe yoktur.Fakat siz acele etmeyin.Evvela ben ileri gideyim.siz ben işaret verdiğimde hep birden atılırsınız."

Kumandan ve subaylarada işaretime askerleri dikkatini çekmelerini emrettim.
Ondan sonra hücum safının önünde bir yere kadar gidildi ve oradan kırbacımı havaya kaldırarak hücum işaretini verdim.

Bütün askerlersubaylarartık herşeyi unutmuşlar bakışlarını kalplerini verilmiş işareteyönetmiş bulunuyorlardı.Süngüleri ve bir ayakları ileri uzatılmış olan askerlerimiz ve onların önünde tabancaları kılıçları ellerinde subaylarımız kırbacımın aşağıya inmesiyledemirden bir kitle halindeaslanca bir saldırıyla ileri atıldılar.bir saniye sonra düşman siperleri içinde gökyüzüne yükselen bir sesten başka birşey işitilmiyordu: Allah Allah Allah!

Düşan silah kullanmaya vakit bulamadı.boğaz boğaza kahramanca mücadele neticesindeilk hatta bulunan düşman tümüyle imha edildi.
dört saat mücadeleden sonra 23 ve 24. alaylarımız Conkbayırını tümüyle düşmandan temizlemiş ve 28.alayda Şahinsırt'ın en yüksek sırtını geri aldıktan sonra SarıtarlaAğıl üzerine batıya saldırdılar.Önüne çıkan düşman kıtalarını mağlup ediyor ve hezimete uğratıyorlardı(...)

(...)Gece karanlıkta yaralıları dolaştığım sırada Mehmet çavuş adında birinin düşmana hücum sırasında elindeki silahın kullanılmaz hale gelmesi üzerine hücuma taşla devam ettiğimi anladığımdaözendirmeye örnek olacağı düşüncesiylederhal adı geçenin orada nişanla ödüllendirlmesini arz ve istirham ederim(sonradan pek ziyade şöhret alan Mehmet Çavuş budur)


Bombasırtı olayı ( 14 Mayıs 1915 ) çok önemli ve dünya harp tarihinde eşine rastlanması mümkün olmayan bir hadisedir. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiç birisi kurtulamamacasına hepsi düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba, şarapnel, kuşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok. Okuma bilenler Kur’anıkerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenlerse kelimeişahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak, cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngüyle çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebriğe değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.Mustafa Kemal ATATÜRK

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3874
favori
like
share