Tazeliklerini uzun süre korumaları istenen yiyecek ve içecekleri sadece buzdolabına yerleştirmek yetmez; peynirin de, çileğin de, çiğ etin de favori 'mekânları'

Üst

Peynir, pişmiş yemek, salata, tütsülenmiş balık ve et üste konmalı. Artan yemekleri kapalı kaplarda yaklaşık üç gün, tütsülenmiş balık ve etler de bir hafta tazeliğini korur.

Orta

Süt, süzme yoğurt, yoğurt, krema ve taze peynirin yeri buzdolabının orta rafları. Açılmış kutular yaklaşık dört gün buzdolabında kalabilir.

Sebzelik

Çilek, böğürtlen vs. mantar, yeşil salata, yaprakıl sebzeler, maydonoz, taze nane, dereotu gibi yeşilliklerin yeri sebzelik. Hassas meyve ve sebzeler buzdolabının sebzelik bölümünde üç gün saklanabilir. Diğer sebze ve meyveleri buzdolabında saklamanız şart değil. Muz, papaya, mango gibi egzotik meyve, portakal, mandalina gibi turunçgilleri, domatesleri buzdolabında koymayın, tatları kaybolur.
Salatalık veya biber gibi sulu sebzelerin ise ne buzdolabında ne de dışarıda ömürleri fazla uzun değil. Mümkün olduğunca çabuk tüketilmeliler.

Kapı

Tereyağ, margarin, yumurta, açılmış reçel kavanozları, içeçekler, salata sosları vs. kapıda gözlerde yerini buluyor. Açılmış meyve ve sebze sularını fazla bekletmeyin. Kapıdaki tüm diğer yiyecek ve içecekleri birkaç hafta saklayabilirsiniz. Yumurtalar üç günden fazla beklediklerinde tazeliklerini kayBed">Bed">Bed">bederler.
Tüm yiyecekleri ağzı kapalı kaplarda muhafaza edin. İsterseniz, doğal kozmetik ürünlerinizi de buzdolabında tutabilirsiniz; buzdolabında saklanan ojelerin ömrü de daha uzun olur.

Alt

Çiğ et ve balık alta.
Çiğ kıyma ve balığı bir gün içinde tüketmek gerekir. Et ve tavuğu iki üç gün buzdolabının en soğuk bölümü olan (derin dondurcu hariç tabii) alt kısmında saklayabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 556
favori
like
share
casper Tarih: 25.01.2006 11:42
buzdolabında düzeni çok severim
missx Tarih: 24.01.2006 11:01
sağol cadıkızım :70:
SU-PERISI Tarih: 23.01.2006 16:15
yararlı bilgilerin için teşekkürler cadıkızcım
FadiK Tarih: 22.01.2006 14:58
Bilgilerin icin cok tesekkürler cadikizcim
eBRuLy Tarih: 21.01.2006 14:19
ben kapama göre yerlestiriom