Kanserojen madde içermeyen besin tüketme takıntısı, giderek daha fazla insanda görülmeye başlandı. "Orthoreksiya Nervoza" adı verilen bu hastalığın, önümüzdeki 10 yıl içinde de hızla yayılacağı tahmin ediliyor

Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli, İngiliz Beslenme Bozuklukları Derneği'nin (EDA) kanserojen madde içermeyen, hormonsuz ve katkısız besin tüketme takıntısı taşıyan, aşırı ve abartılı bir sağlık endişesi ve tam bir titizlik obsesyonu olan "Orthoreksiya"yı, çağımız insanının gelecekte en çok yakalanacağı bir yeme bozukluğu hastalığı olarak açıkladığını bildirdi.

Verimli, hastalıkla ilgili yaptığı açıklamada, "Orthoreksiya Nervoza"nın Yunanca "Ortho" yani "Doğru" kelimesinden türemiş, yepyeni bir yeme bozukluğunun adı olduğunu söyledi.

Besinleri çiğ yerler

Arif Verimli, "Modern çağ hastalığı" olarak tanımladığı Orthoreksiya ile ilgili şu bilgileri verdi: "Orthoreksiya nervozada kişi, her yediği yemeği abartılı bir şekilde kontrol eder. Ürünlerin ambalajlarını saatlerce inceler, o ürünün içinde kanserojen madde, hormon, boya, katkı maddesi olup olmadığına abartılı şekilde kafa yorar. Yiyeceklerin aşırı saf ve katkısız olmasına takıntılı bir titizlik içerisinde önem verir. Yemek konusunda inanılmaz sabit fikirlidirler ve yedikleri besinde 1 mg katkı maddesi olması endişesi hayatlarını karartır. Bu yüzden pek çok besini çiğ olarak yerler. Sağlıklı yemek yeme takıntısı hayatlarına o kadar çok hükmeder ki, pek çok ürünü tüketmekten vazgeçer ve 'Anoreksiya Nervoza'da (Yemek yememe bozukluğu) olduğu gibi kilo kaybetmeye başlarlar."

Evde inek besleyen bile oluyor

Ortorektiklerin bu tip bilgi ve haberleri abartılı bir endişeyle karşıladıklarına, hatta tedbiri, evlerinde inek besleyerek süt içmek ya da sebze yetiştirmek şeklinde daha da ileriye götürebildiklerine işaret eden Arif Verimli, hastalığın dünya üzerinde yaygınlığı henüz kesin olarak bilinmemekle birlikte, onbinde 5 gibi bir rakamdan söz edildiğini belirtti.

Verimli, hastalığın kadınlarda erkeklerden 2 kat daha fazla görüldüğünü, bu sayının gelecek 10 yılda katlanarak artmasının beklendiğini vurgulayarak, "Tedavisi için mutlaka bir psikiyatrist ve beslenme uzmanının konsültasyonu gerekir. Terapi ağırlıklı tedavi, başarılı sonuç verecektir" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 450
favori
like
share
DİDEM Tarih: 23.01.2006 21:56
o takıntı bendede başladı galiba, teşekkürler.
casper Tarih: 22.01.2006 13:01
eğer bu bir hastalıksa bende de bu hastalık kısmen de olsa var demektir.hatta etrafımda gördüğüm %70 insanda.artık tüm yiyecekler o kadar hileli,okadar pis ve okadar berbat ki ister istemez kendimizi korumak hissiyle bu şekilde davranır olduk.
doktoruydu Tarih: 21.01.2006 23:17
paylaşımın için teşekkürler


eline sağlık


XMaSteR Tarih: 20.01.2006 18:40
teşekkürler cadıkız paylaşımın için
serhatbey_066 Tarih: 20.01.2006 17:35
paylaşımın için teşekkürler cadıkız abla
dream_catcher Tarih: 20.01.2006 16:41
teşekkurler cadı kız verdıgın bılgıler ıcın
SU-PERISI Tarih: 20.01.2006 16:39
teşekkürler cadıkızcım
refik Tarih: 20.01.2006 12:57
teşekkürler eline sağlık kardeşim