Çok satan" diyet kitapları yazarı Michel Montignac, kaloriye odaklanmanın "zaman kaybı" olduğunu, fiziksel egzersizlerin de çözüm olmadığını savunarak, "İnsanlar çok fazla yedikleri için değil, kötü yedikleri için şişmanlıyor. Zayıf olmanın en iyi yolu daha az yemek değil, daha iyi yemektir" dedi.

"En çok satan" (best seller) kitapları yazarı Michel Montignac, zayıf olma yolunun sağlıklı ve iyi yemek yemekten geçtiğini savundu. Şubat ayında "Montignac Diyeti: Zevk İçin Yiyin. Sonsuza Dek Zayıf Kalın" başlıklı son kitabı piyasaya çıkacak olan Montignac, Newsweek dergisi ile yaptığı söyleşide insanların kötü yedikleri için şişmanladıklarını öne sürdü.

Daha az kalori tüketiliyor ancak obezite artıyor

İnsanların aşırı insülin salgılaması nedeniyle kilo aldıklarını belirten Montignac, şunları söyledi:

"Sayısız etüdün gösterdiği gibi kaloriye odaklanmak zaman kaybıdır. 1960dan beri tüketilen kalori miktarı yüzde 25-35 düştü ancak obezite oranları arttı. Fransada yeni bir etüd, 1995 ile 2003 yılları arasında Fransızların, yüzde 6 oranında daha az kalori tüketmelerine karşın obezitenin yüzde 31 arttığını gösterdi."

Egzersiz çözüm değil

Michel Montignac, fiziksel egzersizin de çözüm olmadığını savundu. 1960 yılından beri insanların spor faaliyetlerini üç-dört kat artırdıklarını ancak çok kalori harcanan elektrikçi, çiftçi gibi meslek sahipleri daha şişman iken bürolarda çalışanların daha zayıf olma eğiliminde olduklarını kaydetti. Bu iki grup arasındaki farkın nasıl yediklerinden kaynaklandığını öne süren Montignac, "İnsanlar, çok fazla yedikleri için değil, kötü yedikleri için şişmanlıyor. Zayıf olmanın en iyi yolu, daha az yemek veya daha fazla yakmak değil, daha iyi yemektir" şeklinde konuştu.

Fransız yemekler daha sağlıklı

Montignac, Fransız yemeklerinin neden daha sağlıklı olduğunu anlatırken de "Üç kat daha az şeker, az süt ve daha fazla sebze kullanıyoruz. Yağlarımız daha iyi. Sabahleyin daha az işlenmiş tahıl ve daha az sandviç yiyoruz. Ve Fransada nüfusun yüzde 70i, öğle yemeğini evde yiyor. Bu daha az hazır işlenmiş gıda demektir" dedi.

Kızarmış patates bir felaket

Bu arada, kızarmış patatesin bir felaket olduğunu da ifade eden Montignac, Asyalıların çok pirinç yemelerine karşın şişman olmamalarını ise "bir esrar" olarak nitelendirirken pirincin sebze ile birlikte yendiği sürece iyi olduğunu belirtti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 518
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 05.02.2006 18:05
teşekkürler ellerine sağlık güzel bilgilerin için
FadiK Tarih: 31.01.2006 18:19
Bilgilerin icin tesekkürler cadikizcim
casper Tarih: 23.01.2006 14:06
Bilgi için gerçekten teşekkürler ama bence asıl iyi yeemk şişmanlatır yaa
ne biliim böl dolmalar falan ohh Şahsen kötü yediğim yemekten tiksindiğim için bi daha yemiyorum ben...

bence bu yazıdaki kötü yemek in anlamı senin anladığın gibi değil dhamprella,lezzeti kötü yemek değil de içeriği kötü,sağlıksız yemek anlamında.
DhampirelLa Tarih: 23.01.2006 02:05
Bilgi için gerçekten teşekkürler ama bence asıl iyi yeemk şişmanlatır yaa
ne biliim böl dolmalar falan ohh Şahsen kötü yediğim yemekten tiksindiğim için bi daha yemiyorum ben...
DeNiZKiZi Tarih: 23.01.2006 01:23
Tesekkurler bilgiler icin ablasi ellerine saglik
eBRuLy Tarih: 21.01.2006 13:04
evet cok dogru

saolasin cadikizcim
BLackRose Tarih: 20.01.2006 14:19
tesekkurler CADIKIZ gercekten guzel bilgiler .. ben her konuya cewap yazısımda sen yeni bir konu ekliyosun :3: