Osmanlıca harfler - Osmanıca rakamlar - Osmanı harfleri - Osmanlı rakamları - Osmanlıda harfler - Osmanıda sayılar - Osmanıda harfler ve Türkçe okunuşları
Osmanlıca harfler (Osmanlı Türkçesi: الفبا elifbâ), Batı Türkçesi adını verdiğimiz Oğuz Türkçesi; Osmanlı Türkçesi-Azerî Ağzı ile birlikte olan müşterek devresini, hemen hemen 15. yüzyılın ortalarına kadar sürdürür. Ancak bu zamandan sonradır ki, Selçuklular devrinin sonunda yer alan ve Eski Anadolu Türkçesi adı ile andığımız her iki ağzın müşterek oldukları zaman görülen bazı ayrılıkların bir kısmı Osmanlı, bir kısmı da Azerî Türkçesi'nde umumîleşerek 16. yüzyıldan başlamak üzere iki ağzın kesin çizgilerle ayrılmasına sebep olur. Bunun yanında her iki şîvenin komşularından alınan kelimeleri, Arapça ve Farsça olanlar hariç, Azerî ve Osmanlı Türkçelerinde anlaşmada çıkacak, ikinci bir ayrılığı ortaya çıkarır.

Elif ortada ve sonda A olarak okunur. başta A veya E olarak okunur. vav harfi ortada ve sonda o,u,ü,ö sesleri vermek için kullanılır.Bazende V olarak kullanıldığı olur. Güzel he kelime içinde E harfi vermek için vede he sesi almak için kullanılır. Kelimeye ı,i ile başlıyacaksanız, elif ve Ye harfini yanyana getirerek ı,i sesi alırsınız.

Kaynak : Vikipedia

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5413
favori
like
share