Bebeklerde konak hastalığı - konak hastalığının nedeni nedir - beşik kepi - çocuklarda konak oluşumu neden olur - bebeklerde konağın tedavisi - konak hastalığı için tedavi yöntemleri - konak hastalığa bitkisel çözüm - Seboreik dermatit


Konak, bebeklerin baş derisinde oluşan, özellikle sarı ve kabuklu olduğunda göze hoş görünmeyen bir durumdur. Ancak bu hastalık bulaşıcı değildir. Seboreik dermatitin, ebeveynlerin genellikle bebeğin kafasında bulunan bıngıldağa zarar verme korkularından dolayı, bebeğin başı doğru bir şekilde temizlenmediğinde ortaya çıkan bir türüdür. Yağ bezelerinin salgıladığı sebum, kafa derisinde katmanlaşarak pullanma veya bebeğin başında bir “kep” oluşturur.

Sarı yamalara benzeyen konak lekeleri bebeğinizin başının üstünde yer alır. Bazı durumlarda, konakların 3 yıl boyunca devam ettiği görülmüştür. Seboreik bezleri çok fazla çalışan bebeklerde görülen konakların oluşumu kepeğe benzer. Konak rahatsızlığı seboreik dermatit adı verilen rahatsızlıkla ilişkilendirilmektedir.

Seboreik dermatit kaşıntılı ve döküntülü bir deri hastalıklarındandır. Aşırı yağlanma ve yağ bezi sayısının en çok bulunduğu alanlardaki iltihaplanmaya seboreik dermatit adı verilir. Bu durum en çok baş derisinde, burun kenarlarında, kaşlarda, göz kapaklarında, kulak arkasında ve göğüs ortasında görülür. Bu alanlara göbek (göbek deliği), koltuk altı, göğüsler ve kasık da eklenebilir. Bu durumdan etkilenen alanlarda kızarıklık ile sarımtırak bir kepeklenme ve yağlanma görülür. Genellikle hafif bir kaşınma yapar.


Konak için önerilen tedaviler:
Tedavi basittir ve döküntüler ilk ortaya çıktığı zaman uygulanması halinde genellikle etkilidir: Etkilenen bölgeler akşamları az miktarda zeytin yağı veya parafinle fırçalanır. Ertesi sabah bölge sabun ve ılık suyla itinayla yıkanır ve kabuklar kolaylıkla yerinden kopar. Kabuklar tamamen yok olana kadar bu uygulama devam ettirilir.
Dikkatli şampuanlama konağın yeniden oluşumunu engeller.

Deride yangı veya enfeksiyon oluşması durumunda, antibiyotik ve kortikosteroit içeren merhemler kullanılabilir. “Cetrimide” adı verilen şampuanın kullanımı da uygundur.

Doğal sağlık tedavileri:

- Çocuğunuzun başını antienflamatuar bir etkiye sahip olan keçisakalı bitkisi ile yıkayabilirsiniz. Keçisakalı bitkisi halk arasında çayırkraliçesi, erkeçsakalı, tekesakalı olarak da bilinmektedir. Bu bitkinin bitkibilim literatüründeki adı “meadowsweet”tir.
- Çocuğunuzun başına aynısafa merhemi ile masaj yapabilirsiniz.
- Homeopati alanında “lycopodium” olarak bilinen kurdayağı tozu adlı ot kuru, enfeksiyona maruz kalmamış ciltler için kullanılabilir. Uzun vadeli bir tedavi süreci istiyorsanız, deneyimli bir homeopati uzmanına başvurun.
- Kaya gülü olarak bilinen “rock rose” adlı bitki sinir bozacak kadar çok kaşınan ciltler için uygundur. Bach çiçek kremi kullanabilirsiniz.
- Bach çiçek esanslarının içinden çocuğunuza uygun olan esansları homeopati uzmanınızla birlikte seçebilirsiniz. Bu esansları şampuandan sonra kullanın.
- Lavanta ve limon yağlarını seyreltici bir yağ ile seyreltin. Elde ettiğiniz karışımla çocuğunuzun başına gece masajı yapın. Çocuğunuzun saçlarını ertesi sabah yıkayabilirsiniz.
- Çocuğunuzun başına zeytin yağı ile masaj yapabilirsiniz. Çocuğunuzun saçını ertesi sabah yıkayın.

Faydalı terapiler

Homeopati, herbalizm, aromaterapi, geleneksel Çin terapileri.

Ayrıca ;
Çocuğunuzun başını çok sık yıkarsanız, durumun daha da kötüleşmesine neden olursunuz. Yumuşak bir tarak yardımıyla, çocuğunuzun başındaki kabukları temizleyebilirsiniz

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7123
favori
like
share