Tuzluca Üçkaya Köyü - Üçkaya Köyü Hakkında - Üçkaya Köyü Resimleri - Üçkaya Köyü Tanıtım
İlçe : Tuzluca

İL : ığdır

Üçkaya , Köyü ığdır'ın Tuzluca ilçesine bağlı bir köydür.
Köyün eski adı Ekerek olup, Ermenice Akarak (Çiftlik) adının Türkçeleşmiş biçimidir. Ağaçlık ve yeşil bir köydür. Cumhuriyet'in ilk yıllarında adı "Akrak Köyü" olarak değiştirilmiştir. Daha sonraları köyün tepe noktasında bulunan sıralı üç kayadan isim almış ve adı "Üçkaya Köyü"olarak değiştirimiştir. Köyü sulayan Ekerek ve Kağın arkları bölgeye hayat vermektedir. Bu arkların ne zaman ve kimler tarafından yapıldığına ait bir bilgi yoktur. Ama arkların bir mühendislik harikası olduğu su götürmez bir gerçektir.Bu tezi güçlendiren en büyük kanıt ise o bölgede bulunan harabelerdir.Köyün ilk yerleşim alanının bugün Hasancan denen bölgede kurulduğu rivayet edilmektedirBulunduğu bölgenin doğal biyosfer rezervi bakımından en zengin köyüdür. "Kars ili ağızları" isimli çalışmada yer verilen köylerden biridir. Koyu kırmızı, uzun, çilli kokulu bir elması ve şahane cevizleri ile ünlüdür. Bu köy Rus işgali sırasında Ruslar tarafından stratejik konumundan ötürü bir üs olarak kullanılmıştır. II. Dünya Savaşında Rus tehdidine karşı köyde 1940'lı yıllarda bir Türk taburu konuşlandırılmıştır. Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Nüfusunun tamamı Azeri Türklerinden oluşmaktadır. Köy halkı Caferi mezhebine mensuptur. Kürt köyleri ile dostane ilişkileri vardır ve onlarla kirvedirler. Soyadı kanunundan önce Mejdinli, Çozolu, Kurbanlı, Habilli, Ağayerli, Sincanlı, Tağılı, Cımıklı gibi isimlerle bilinen Türk boyları Altay, Kitay, Altan, Artan, Atış, Sarcan, Sarıcan, Sarak, Otay soyadlarını almışlardır. Köyde kullanılan aşiret isimleri, Azerbaycan'da bazı bölgelerin isimleridir; örneğin Tağılı, Sincan, Ağayeri Cumhuriyet'in ilk yıllarında köy enstitülerine götürülen çocuklarla başlayan yeni eğitim dönemi büyük bir hızla devam etmiştir. Köy çok fazla göç vermiştir.

Köyün ünlü yemekleri arasında evelik, kelacoş, bozbaş, çekme pilavı, üzümlü pilav, ayran aşı, un helvası ve kuymak vardır. Köyde kutlanan geleneksel bayramlar (şaman dönem) ölü bayramı,nevruz bayramıdır.Şaman dininden kalma Köse çıkartma denilen bir gelenek vardır.Güneş ve ay tutulmalarında teneke çalma gökyüzüne ateş etme davranışları vardır.
Köyün ekonomisi tarım hayvancılık ve bağcılığa dayalıdır.Topraklarının verimli olmasına karşın arazinin az olması sebebiyle büyük bir göçle karşı karşıya kalmıştır.Köy nüfusunun yüzde sekseni batı illerine ve yurt dışına göç etmiştir.Son yıllardaki bağcılık (özellikle elma yetiştiriciliği)köy ekonomisini olumlu yönde etkilemiş ve göçü yavaşlatmıştır. bu köyde tarihte çok kaliteli tütün yetişmekte ve 1978 yılına kadar tekel idaresi tarafından ekim yaptırılmakta ancak devletin ekonomik politikası nedeniyle tütün ekimi yasaklanmıştır.köyde çok kaliteli şeker pancarı yetişmektedir.bağcıkılla beraber hayvancılık için uygun arazileri vardır.son yıllarda elmanın yanısıra kaysı armut şeftali gibi meyveler yetiştirilip satılmaktadır.köyün arazisi çok verimli olup kıraç arazilerin sulanması sağlanıp modern tarım yapılırsa yörenin tarıma dayalı ticaret merkezi olabilir. bu hadımlı köyünün sulama kanalının faliyete geçmesiyle mümkündür.ayrıca 1980 li yıllarda ayçiçeği yetiştilmekte ve verimli mahsül elde edilmekteydi ancak köylü üretimini satmakta sıkıntı çektiği için ayçiçeği akiminden vaz geçmiştir.köyün arazileri organik tarıma çok uygundur arazilerin % 70 i uzunyıllardır köydeki göç nedeniyle ekilmemektedir.buda tap-demi-daşındalı-hasancan mevkilerindeki arazileri organik tarımın şartlarına uygun hale getirmiştir.

Köy Muhtarı : Oktay KITAY

Muhtarlık Erişim Bilgileri :

Telefon : Bilgi yok

Cep Telefonu : Bilgi yok

Demografik Bilgiler :

Nüfusu : 2000 / 585

1997 / 570

İle Uzaklığı : 47 km

İlçeye Uzaklığı : 11 km

Rakım : 1541 m
Tuzluca Üçkaya Köyü Altyapı Bilgileri


Kaynak : Yerel Net

Kaynak : Vikipedi

[COLOR="coral"]Tuzluca Üçkaya Köyüne ait bilgi ver resimleri bizimle bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1394
favori
like
share