Ailenin küçük üyeleri çocuklarla birlikte yemek pişirmek veya sofra hazırlamak, sağlıklı beslenmeyi de teşvik eden bir davranıştır.

Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan 'fast food' beslenme alışkanlığının sonuçları ortada: Çocuk ve gençler arasındaki kilo sorunu sürekli artıyor. Bu yemek tarzına yönelmenin bir sebebi de sadece 'modern' olma çabası değil, çalışan annelerin düzenli olarak yemek pişirmeye zaman bulamaması. Böylece çocuklar okuldan çıkar çıkmaz soluğu pizzacı veya hamburgercide alıyor. Hatta ev yemeklerinden mahrum olmayanlar bile sırf arkadaşları ile daha fazla zaman geçirmek ve onlara uyum sağlamak için bu tür hazır yemekleri tercih edebiliyor.

Çocuklarla yemek alışverişi

Ebeveynlere bu konuda, yani çocukları sağlıklı beslenmeye yönlendirmek konusunda çok büyük iş düşüyor. Yapılan araştırmalar miniklerle yapılan yemek alışverişlerinde, onların tatlı ve abur - cuburları aldırma konusunda çok etkili olduklarını gösteriyor. Parlak, rengarenk paketler, ilginç şekiller ve üzerlerindeki sevilen kahramanlar, yiyecekleri sevimli afacanlar için çok ilgi çekici kılıyor. Hele ki bu ürünler için bol vitaminli veya bol sütlü deniyorsa, anne - babalar da alma ısrarlarına kolayca boyun eğebiliyor.

Beslenme uzmanları bu konuya biraz farklı yaklaşıyor: Küçüklere yönelik gıdaların tümünün her zaman düşünüldüğü kadar çok vitamin ve mineral içermediğini, besin değerlerinin de o kadar yüksek olmadığı, hatta bazen fazlasıyla şekerli, yağlı veya yüksek kalorili oldukları görüşündeler.

Yiyecekleri alırken üzerlerindeki besin değeri tablolarını bu nedenle iyice incelemek çok önemli. Bir ürünü satın alırken sadece görüntüsü ve albenisine göre değil, içeriğine göre karar vermek gerekir. Uzmanlar çok fazla şeker, renklendirici ve doğal olmayan maddeler bulunduran yiyeceklerden kaçınmamızı öneriyor.
Birlikte yemek pişirin. Çocuklarınızın evde yemek yemeyi tercih etmesi ve sağlıklı besinlere yönelmesi sizin elinizde. Yemek pişirirken ondan yardım isteyin, hatta bunu birlikte paylaştığınız hoş bir zamana, bir oyuna dönüştürün. Onun bundan zevk almasını sağlamak çok zor değil. Birlikte geçirdiğiniz bu süreyi onunla sohbet etmek için de değerlendirin. Haftaiçi bunu yapmak zor ice, örneğin haftasonu kahvaltılarını veya akşam yemeklerini birlikte hazırlamayı bir gelenek haline getirin. Bir çocuktan yemek pişirme konusunda çok büyük bir beceri bekleyemeseniz de, örneğin pastayı süslemesine veya spagettinin sosunu karıştırmasına izin verebilir, zamanla daha fazlası için onu teşvik edebilirsiniz.

Çocuğunuzun tüm bu çabalarını karşılıksız bırakmayın: Onu en sevdiği tatlı, meyveli yoğurt veya meyve ile ödüllendirin.

Çocuğunuz için 'ev yapımı' sağlıklı ve lezzetli besinler:

Hazır meyveli yoğurtlara biraz daha meyve ekleyebilirsiniz. Veya doğal yoğurt ile meyveleri karıştırıp kendi meyveli yoğurdunuzu yaratabilirsiniz.

Muzlu süt: Mikserde 1 litre süt ile 1 - 2 muzu karıştırın. Muz yerine çilek de tercih edebilirsiniz.

Çocuğunuz tatlıdan vazgeçemiyorsa, cornflakese süt / yoğurt ve bal karıştırabilirsiniz.
En önemlisi; çocuğunuza her öğünden sonra dişlerini fırçalaması gerektiğini hatırlatın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 490
favori
like
share
casper Tarih: 25.01.2006 11:18
tşkler cadıkızcım
FadiK Tarih: 22.01.2006 16:21
sagoalsin cadikizcim