İngiltere Avam Kamarası Gıda ve Çevre Komisyonu Başkanı Millitvekili Roger Williams'ın yapay tatlandırıcı aspartamın yasaklanması gerektiği yönündeki açıklamasının ardından Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer de aspartamın kanserojen olduğunu söyledi.

'Tehlike yaratıyor'

Yapay tatlandırıcı aspartamın özellikle diyet ürünlerinde kullanıldığına dikkat çeken Tuncer, çocukluk döneminde şişmanlığın artmasıyla çocukların diyet ürünlere yönlendirildiğini, bunun da tehlike yarattığını vurguladı.
Çocukların en çok tükettiği özellikle dondurma, meşrubat, çikolata, sakız gibi ürünlerinde aspartam kullanıldığını belirten Tuncer, "Kesinlikle çocuklar aspartam içeren diyet ürünlerinden uzak tutulmalıdır" uyarısında bulundu.

'Uyarı zorunlu olsun'

Konuyu gündemlerine aldıklarını, gerekirse Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nı uyaracaklarını belirten Tuncer, "Gıdaların denetimini yapan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, aspartam içeren yiyeceklerin ambalajlarına 'çocuklar kullanmasın' yazısının yazılması zorunluluğunu getirmelidir" dedi.
Tuncer, "Aspartamın belirlenen dozdan fazla alınması zararlı. Ancak bilimsel çalışmalara göre, belli bir dozda kullanılınca kanserojen etkisi bulunmuyor" diye konuştu.

Tarım Bakanlığı kanıt istiyor

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri, "aspartam" maddesinin kanser riski taşıdığına ilişkin iddialar bilimsel olarak kanıtlanmadıkça yasaklama yoluna gidilemeyeceğini bildirdi. Tarım Bakanlığı yetkilileri, İngiltere Avam Kamarası Gıda ve Çevre Komisyonu Başkanı Roger Willams'ın halk sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle yasaklanmasını istediği yapay tatlandırıcı maddesi "aspartam"la ilgili bilimsel kaynakları gözden geçirdi. Ancak Willams'ın öne sürdüğü "yüksek kanser riski" iddiasını kanıtlayan bilimsel kaynak tespit edilmediği kaydedildi. Türkiye'deki gıdalarda yapay tatlandırıcı sınır değerlere Türk Gıda Kodeksi'nin karar verdiğini anımsatan bakanlık yetkilileri, bu konudaki kodeksin AB'ye uyumlu olduğunu savundu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 849
favori
like
share
casper Tarih: 25.01.2006 11:14
sağolasın canımcım
FadiK Tarih: 22.01.2006 16:23
sagolasin cadikizcim tesekkürler