UYKUSUZLUK

Depresyon hali dışında uykusuzluk çeken kişiler için yatmadan önce faydalı bir yatıştırıcı olan şerbetçiotu çayı içmek iyi gelir. Gerginlik ve endişeleri azaltmak üzere buna kediotu ve çarkıfelek çiçeği eklemek de iyi bir bileşimi oluşturur. Sarı papatya çayı ve kedinanesi çayı da geleneksel bir rahatlatıcı ve endişeleri yok edici olup yatmadan önce alınan yararlı ot ilaçlarıdır. Çarkıfelek ve portakal çiçeği çayları da uykusuzluğa iyi gelir.

VARİSLİ DAMARLAR


Damarların varisle kapanmasını önlemek üzere çok şey yapılabilir; Pekliği geçirin; diyetinize B, C ve E vitaminlerini katın; daha çok spor yapın, sigara içmeyi bırakın; çok sıcak suyla banyo yapmaktan ve uzun süreler ayakta kalmaktan kaçının. Dolaşımı uyardıkları için zencefil ve toz acı biber gibi baharatı kullanın. Rutin adı verilen kılcal damarların esnekliğini artıran karabuğday; alıç yemişi ve atkestanesi gibi yararlı bitkilerin infüzyonlarını için. Bunları günde üç kezden fazla almayın Ya da kompres veya losyon olarak uygulayın. Eğer damarlarınız ağrılı ya da yangılı ise, aynısefa çiçeği kompresi ve acıfındığın ispirtolu eriyiğini de ağrıları ve yangıyı azaltmak amacıyla kullanabilirsiniz.İLK YARDIM BERELENME VE BURKULMALAR

Bedende oluşan küçük şişme ya da berelenmelere damıtılmış acı fındık suyunumümkün olduğu kadar gecikmeden hidrofil pamuğa dökerek uygulayın. Bu işlem şişmeleri durduracaktır. Karakafesotu yağı ya da aynı otu merhemi çizilme, berelenme ve burkulmalara iyi gelir. Karakafesotu yaprakları bu tür yaralanmaların verdiği acıyı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Ancak, bu yararlı ot derin olan yaralarda kullanılmamalıdır. Çünkü, karakafesotu iyi bir doku iyileştiricisi olduğundan üst deriyi iyileştirir veya daha derine işleyebilir. Binbirdelikotu ile öküzgözü bileşimiyle yapılan bir merhem, berelenme ve burkulmalara özellikle deride acı ve yangı varsa çok iyi gelir. Aynısefa çiçeği taçyaprakları, kasıkotu ya da mürver çiçeği yaprakları bere, burkulma ve küçük yaralar için rahatlatıcı olur.

Uyarı : Deri açılmışsa orada öküzgözünü kullanmayınız.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1894
favori
like
share
casper Tarih: 23.01.2006 13:10
paylaşımın için teşekkür ederim doktoruydu arkadaşım
serhatbey_066 Tarih: 23.01.2006 09:21
ellerine sağlık arkadasım bu yararlı bilgiler için
refik Tarih: 23.01.2006 08:40
paylaşımların için teşekkürler ellerine sağlık
XMaSteR Tarih: 23.01.2006 07:58
teşekkürler abim ellerine emeğine sağlık
DİDEM Tarih: 23.01.2006 00:51
faydalı bilgilerin için teşekkürler.

SU-PERISI Tarih: 23.01.2006 00:06
ellerine sağlık arkadaşım .marulun kemik erimesine iyi geldigini ilk defa duydum teşekkürler
doktoruydu Tarih: 22.01.2006 23:56
ZENCEFİL:

İştah açar. Kusmayı önler. Bağırsak bozukluklarını giderir.

ZEYTİN:

Zeytinyağı, safrayı artırır. Karaciğeri çalıştırır. Karaciğer ağrılarını keser. Sarılıkta faydalıdır. Yaprak ve kabukları yüksek tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.
doktoruydu Tarih: 22.01.2006 23:56
YENİBAHAR:

Damar sertliğini önler. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir.

YOĞURT:

Vücudun çeşitli organlarında bulunan bakterilerden bağırsakta barınanları, sindirim sisteminin düzenli çalışması açısından önemlidir. Bu bakteriler, enfeksiyonların ve bulaşıcı bir hastalık geçirirken almak zorunda kaldığımız antibiyotiklerin saldırısına uğrayabilir. Bu da sindirim sistemini harap eder. Yoğurt bu sorunu çözer, azalan bakteri miktarını normal seviyesine getirir ve enfeksiyonları hem önler, hem de onlarla mücadele eder. Bağışıklık sistemini de canlandırır. Kalsiyum oranı sütten fazla olan yoğurdun, protein oranı süte eşittir.


YULAF:

Çocukların hazım güçlüklerini giderir. Bedeni ve ruhi yorgunlukları giderir. Kandaki şeker miktarını azaltır.

YERELMASI:

Şeker hastaları için faydalıdır. Besleyicidir. Vücudun direncini arttırır. Kabızlığı giderir.
doktoruydu Tarih: 22.01.2006 23:55
VİŞNE:

İshali keser. Ateşi düşürür. İdrar söktürür. Vücuda rahatlık verir