Günümüz futbolunun baş belalarından biri kuşkusuz Irkçılık... Irkçılığın tarihçesini detaylı bir şekilde anlatarak sizleri sıkacak değilim. Amacım Dünya Futbolunda şu ana kadar görülmüş mide bulandırıcı, iç karartıcı ırkçılık örneklerini gözler önüne sermek... Dünya değişiyor, küreselleşiyor, modernleşiyor ama bu ne yazık ki bu durum bazı kafalara

yansımıyor. Hala beyaz-siyah ayırımı yapılıyor, hala insanların ten engine bakarak aşağılanma yoluna gidiliyor...

Ama şunu da belirtmek gerekir ki Türkiyeyi uygar bir devlet olarak görmeyen Batı ülkeleri ırkçılık ile başı en dertte olan ülkeler...İtalya, İngiltere, İspanya... Daha da saymama gerek yok sanırım...

İşte acı örnekler:

Çık o pis zenciyi sahadan sil

1.İspanya milli takım teknik direktörü Aragones Henry arasındaki tartışma futbol dünyasına büyük damga vurdu. Aragonesin Jose Antonio Reyese Henry'i kastederek, ''çık o pis zenciyi sahadan sil'' demesi ve bunun basına yansıması tepki çekti. İnsanlardaki kötü imajını silmek için basına demeç veren teknik adam ''Ben onu oyuncum motive olsun diye söyledim'' dedi. Bu demeç insanların gözünde değersizdi. Henrynin ırkçı hareketlere maruz kalması sadece bununla ibaret değil. İngiltere haricinde hemen her ülkede ırkçı tezahüratlarla karşılanıyor Fransız futbolcu. PSV maçında yine bu tarz ırkçı hareketlerle karşı karşıya gelen Henry maçtan sonra yaptığı açıklamada Bir gün bu sahayı terk edeceğim. O zaman yetkililer bunun önemini daha iyi anlayacaklaraçıklamasını yapmıştı.


Düne kadar ağaçta oynayanlar şimdi yere inip insanlara tükürüyor

2. Etoo... Barcelonanın yıldız ismi Etoo İspanyada ırkçı hareketlere en fazla maruz kalan isimlerin başında geliyor. Neredeyse her maçta maymun tiplemeleriyle yüz yüze gelen Etooya en ağır laf Athletic Bilbao teknik direktörü Javier Clementeden geldi. Bir dönem İspanya milli takımını da çalıştıran tecrübeli teknik adam A.Bilbaolu futbolcu Unaiye tüküren Etooya Düne kadar ağaçta oynayanlar şimdi yere inip insanlara tükürüyor açıklamasını yaparak onu maymuna benzetti. Etoonun Getafe maçında maruz kaldıkları da hala akıllarda...Bu bir Roma Selamıdır

3.Irkçılık sadece taraftarlara has bir şey değil. Saha içinde de birçok olay oluyor. Futbolcular çeşitli ırkçı semboller yaparak futbolu çirkinleştiriyorlar. Bu konuya en büyük örnek İtalyanların yıldız(!) ismi Paolo Di Canio. Neo-faşist selamı vererek büyük bir kesimden tepki alan Di Canio bunun Roma Selamı olduğunu ifade etti ve Lazionun iyiliği için bunu bir daha tekrarlamayacağını açıkladı. İtalyan futbolcu Livorno ve Juventus maçlarında yaptığı selam yüzünden 7000 Avro ve 1 maç ceza aldı.


"Bomba atan uçak sesleri"

4.İngiltere ile Almanya arasında her zaman farklı bir rekabet vardır gerek sporda gerekse siyasette. Bunun temelinde de iki ülkenin yıllar önce yaşadığı sürtüşmeler ve savaşlar vardır. İngiliz taraftarların Almanyaya karşı oynadıkları karşılaşmalarda dudaklarıyla 2.Dünya Savaşını anımsatmak için bomba atan uçakların seslerini çıkartmaları ise hala akıllarda...


Sıradan bir zenci sürüsü

5. Sturm Graz M.United maçı... M.United Sturm Grazı yeniyor ve Avusturya Kulübünün Başkanı Hannes Kortnig gelen tepkiler üzerine şu açıklamaları yapıyor: Biz koskoca Manchester Uniteda karşı kaybettik. Sıradan bir zenci sürüsüne değil

6. 1916daki G.Amerika Kupasında Uruguay Şiliyi 4-0 yenince Şili heyeti maçın iptalini istemişti. Nedeni ise öyle çirkindi ki. Onlara göre Uruguay maçta 2 siyahi futbolcu oynatmıştı. Onlar insan değildi ve bu maç iptal edilmeliydi.

7. Yıllardan 1998... Fransanın Dünya Kupasını kendi evinde kazandığı yıl. Fransa kupayı kazanmıştır ve Fransa halkı çılgınlar gibi eğlenmektedir. Ulusal Cephe Partisinin faşist lideri Le Pen öyle bir açıklama yapar ki bir anda herkes durgunlaşır. Le Pen siyahi oyuncuların fazla olmasını eleştirerek bu takım kupa alabilir ama beş para etmez açıklamasını yapar. Partinin taraftarları ise onlar için Yalnızca Fransa için gol attıkları zaman seviyoruz dediler.

Sadece beyazlara ait

8. Paris Saint Germain ırkçılık konusunda bir hayli vukuatlı. Tribünlerde asılı olan Sadece beyazlara ait pankartı herşeyi gözler önüne seriyor. Lens maçında astıkları Yürüyen Beyazlar pankartı da cabası...

Kafasına yüzlerce muz yağdı

9. Polonyada bir dönem forma giyen Nijerya asıllı futbolcu Emmanuel Olisadebe Lubin deplasmanında karşılaşmanın tek golünü atınca bu Lubin ev sahibi takımın taraftarlarını bir hayli kızdırdı. Bu öfke sonucunda taraftarlar içlerindeki ırkçılık duygularıyla Oli sadebnin kafasına yüzlerce muz attılar.

Öğrenciyi komaya soktular

10. Leeds Unitedın borç batağına saplanmadan önceki başarılı yıllarında yaşanan bir olay hem taraftarları hem de tüm futbolseverleri üzmüştü... İngiltere milli takımında da oynayan Bowyer ve Jonathan Woodgate Asyalı öğrenci Sarfraz Najeibi öldüresiye dövmüşlerdi. Öğrencinin kırılmadık yerini bırakmayan bu yıldız(!) futbolcular mahkemeden sadece 100 saatlik toplum hizmeti cezası almışlardı.


Aman ayaklarına top gelmesin

11. İspanya ve İngiltere arasında oynanan hazırlık maçında futboldan ırkçılık gündeme geldi. İngiliz futbolcular Shaun Wright Phillips ve Ashley Coleun ayağına ne zaman top gelse bu İspanyol taraftarlardan gelen bir maymun sesine dönüştü.

Top toplayıcılar bile taciz ediyor

12. İspanyanın en ırkçı taraftar kitlesine sahip olduğu bilinen Real Zaragozanın maçlarında maymun sesi eksik olmuyor. Espanyol ile oynanan karşılaşmada bu sefer de top toplayıcıları çıktı sahneye. Espanyolun Kamerunlu kalecisi Kameniyi maç boyunca ırkçı sözlerle taciz eden top toplayıcıları maçın bitiminde de Kameniyi yalnız bırakmadılar.

Peki Türkiyede yok mu?

Bildiğimiz gibi Türk insanı yabancıları özellikle Afrikalıları çok sever. Bu yüzden sahalarımızda bu traz olaylar nadiren görülür ve Avrupanın en temiz liglerinden birisi olarak anılır. Ama aklımızda kalan hala bir-iki olay var.

Hepimiz zenciyiz

13-Ali Aydın Beşiktaş maçını yönettikten sonra kendisine uzatılan mikrofonlara Pascal Noumadan zenci diye bahsetti. Çarşı ise diğer hafta tribünlere Hepimiz zenciyiz pankartını astı. Bunun yanı sıra Revivo bir maçtan sonra ırkçı haeketlere maruz kaldığını açıkladı.

Ben ona Arap demek istedim

14- Mehmet Ali Yılmaz Trabzsonspor Başkanı iken Kevin Campbell için Yamyam dedi. Büyük tepki alan Yılmaz yaptığı açıklamada ben ona Arap demek istedim dese de Kevin Campbellın gitmesine engel olamadı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 791
favori
like
share
ZeuS Tarih: 23.02.2006 10:40
haber için saol usta
corleoni Tarih: 22.02.2006 22:53
paylaşım için sağol
Turania Tarih: 14.02.2006 14:39
şimdi olacak işmi bu :9:
puslukurt Tarih: 26.01.2006 10:05
Bu tür olaylar malesef günümüz futbolunda oluyor aslında böyle şeylerin olması bence hiç doğru değil.. :18:
serhatbey_066 Tarih: 25.01.2006 17:44
olacak işmi ya bunlar bitiriyor futbolu :16: