Bebeğin büyümesi, sağlıklı olması, ruhsal, fiziksel, zihinsel yönden iyi gelişmesi, annenin sağlığı ve iyi beslenmesi ile doğru orantılıdır.YETERLİ KİLO ALINMALI
GEBELİK, anne vücudunda ikinci bir canlının oluştuğu dönemdir. Doğacak bebek, tamamen anneden alacağı besinlerle sağlıklı olacaktır. Gebelikte yeterli kilo alamayan annelerin sütü de yeterli olmaz. Gebelikte yetersiz ve dengesiz beslenme, hem çocuk ve hem de anne sağlığını bozar. Fetusun (anne karnındaki bebek) kullanacağı besin öğeleri annenin kendi beslenme gereksinimine ek olarak düşünülmelidir.

BEYİN HÜCRELERİ GELİŞİR
UNUTULMAMALIDIR Kİ; doğacak çocuğun ileriki yaşlarda bedensel ve zihinsel gelişimini olumlu yönde etkileyen bir etmen de gebelikte annenin yeterli ve dengeli beslenmesidir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki , beyin hücrelerinin 2/3'ü anne karnında iken oluşmaktadır. Geriye kalan 1/3'ü doğumdan sonra ilk 3 yıl içinde oluşumunu tamamlamaktadır. Anne adayı bunları bilerek beslenmelidir.

SİNİR SİSTEMİ GELİŞİMİ
BEYNİN katı kısmının yüzde 50- 60'ı yağlardan oluşmaktadır. Annenin diyetinde özellikle n-3 yağ asitlerinin zengin olması bebeğin sinir sisteminin gelişmesinde etkindir. Vejeteryan annelerin bebeklerinde beyin ve kalp işlev bozuklukları görülmekte olup bu annelerin diyetleri n-3 yağ asitleri (balık yağı) ile desteklenmelidir. Bu nedenle gebelik dönemindeki beslenmenin önemi bir kez daha artmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 526
favori
like
share
FadiK Tarih: 31.01.2006 22:42
tesekkürler caspercim
SU-PERISI Tarih: 26.01.2006 22:44
paylaşımların ve değerli bilgilerin için teşekkürler kardeşim
casper Tarih: 25.01.2006 11:51
Yeterli ve dengeli beslenmek için dikkat edilmesi gereken noktalarGebe kaldığınızda, ağırlığınız normal ise, (şişman veya zayıf değilseniz) her ay 1-1.5 kg ağırlık kazanacak şekilde yediklerinizi ayarlayın. Çok zayıf iseniz biraz daha kilo alın. Şişmansanız şekerli, unlu, yağlı yiyecekleri az yiyin. Gebeliğiniz süresince 9-14 kg ağırlık kazanmaya özen gösterin.

Yemeklerle birlikte kansızlık meydana getirmesi nedeniyle, çay ve kahve içmeyin. Çayınızı yemeklerinizden en az 1-2 saat sonra veya önce açık ve limonlu olarak tüketin. Sebzelerinizin, makarna ve eriştenin, mercimek, nohut ve kuru fasulye gibi kuru baklagillerin haşlama suyunu dökmeyin. Mercimek, nohut ve kuru fasulye gibi kuru baklagilleri yıkayıp ıslattıktan sonra pişirin.

Mercimek, bulgur, pirinç içeren besinleri sık olarak, yanında portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamininden zengin sebze ve meyvelerle birlikte tüketin. Yemeklerde sıvı yağları kullanın ve az tuzlu tüketmeye özen gösterin.

Hazır yiyecekleri (hazır çorbalar, et suyu tabletleri salam, sosis, sucuk, hazır meyve suları, vb.) tüketmeyin. Gebelik döneminde kalsiyum (Ca) ile zenginleştirilmiş süt içimi önerilebilir. Bu sütler yüzde 40 daha fazla Ca içermektedir. Bu sütlerden günde 2 su bardağı içilmesi günlük Ca gereksinmesini karşılamaktadır.

Günde en az 10 bardak su tüketin, alkol ve sigara kullanmayın. Tahıl grubu besinleri (ekmek, pirinç, buğday) aşırı miktarlarda tüketmek bazı vitamin ve minerallerin kaybına neden olacağından, bu gruba dahil besinleri dikkatli tüketin.
casper Tarih: 25.01.2006 11:50
Folik asit hayati önem taşıyorEKSİKLİĞİ ANNEDE ANEMİ OLUŞTURUYOR
FOLİK asit, karaciğer, koyu yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, et, yumurta, süt ve türevleri ile tahıllarda bulunmaktadır. Eksikliğinde, düşük doğum ağırlıklı bebekler, nöral tüp defektleri ve annede megaloblastik anemi oluşur. Nöral tüp defekleri (NTD) en ağır konjenital malformasyonlardandır. Nöral tüp defektinin önlenmesi için iki yol bulunmaktadır. Birincisi bu malformasyonların gebeliğin erken döneminde ultrason ve amnion sıvısın incelenmesi ile belirlenerek gebeliğin sonlanmasıdır. İkinci yol ise; nöral tüp defektine neden olan çevresel etmenlerin ortadan kaldırılması yani planlı gebeliklerde gebe kalınmadan 3 ay önce folik asit alınması gerekir.