İzin yolu 2010 - Sılaya giderken 2010Türkiye'ye gidecek vatandaşlarımızın yola cıkmadan önce mutlaka T.C kimlik kartlarını,(kimlik numaralarını) yanlarına alması gerekiyor.
Geçtiğimiz yıl gümrüklerde uygulamaya başlanan 'kimlik numarası ' şartına dikkat etmek gerekiyor.Kimlik numarası göstermeyen yolcuların işlemleri yapılmıyor,Kimlik numarası göstermeyen yolcuların araçları Türkiye'ye girişi yapılmıyor.

TC : Kimlik numarası, İçişleri bakanlığı,Nüfus ve vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden öğrenilebiliyor.Kimlik numaranızı [url]http://tckimlik.nvi.gov.tr[/url] den öğrenebilirsiniz.

İnternet sitesine girdikten ve gerekli yerleri doldurduktan sonra bilgilerinizin cıktısı alınabiliyor.Ancak unutmayın sadece aracı kullanan kişinin değil, araçta bulunan herkesin (eş ve çocuklar da dahil) TC kimlik kartlarını yanında bulundurması ve kimlik numaralarını da öğrenmek şart.

Taşıtlarıyla Türkiye'ye gelecek vatandaşlarımızın, gümrük kapılarında sorun yaşamamaları için, T.C. kimlik numaralarını mutlaka bilmeleri gerekmektedir.
Ziynet Eşyalarına Dikkat ediniz Üzerinizde fazla miktarda ziynet eşyası bulundurmamaya özen gösterin.Avusturya'da beyan edilmeyen altınlarda sınır 175 Euro
Şayet durdurulurda yanınızda en kadar altınınız olduğu sorulursa doğru bildirimde bulunmak yararlı olacaktır.Yollarda sorun yaşamak istemiyorsanız yanınıza çok Altın almayın.
Pasaport ve Yeşil Kartlara dikkatİzine gidecek vatandaşlarımızı defalarca uyarmamıza rahmen,malesef Pasaport ile sorunlar ve yeşil kartla ilgili bazı sorunların yaşandığı bize gelen bilgiler arasında. Vatandaş'larımızın özellikle yola çıkmadan önce tüm evraklarını kontrol etmelerini bir daha tavsiye ediyoruz.
Sılayolu Güzergahı üzerinde bulunan gümrük kapılarında, sınır polisleri pasaportla birlikte hemen "Yeşil sigorta kartı, ruhsat ve arac başkasına ait ise vekalet" istiyorlar. Bazı vatandaşlarımızın süresi dolmuş Pasaport veya süresi geçmiş Yeşil kartlarıyla yola çıktıkları gözlenmekte.

Bugün T.C Sırbistan Büyükelçiliğinden yetkililerle görüştük.Büyükelçilik yetkilileri şunları söylediler.

Geçtiğimiz senelerde de olduğu gibi bu yılda süresi geçmiş pasaportlara veya pasaport yenileme sonrası oturma izini unutulmuş pasaporlarle ya da kimlik belgeleriyle yola çıkan vatandaşlarımızın sayısı yine bu senede oldukca fazla. İzin telaşından kaynaklanan dalgınlıklar , unutkanlıklar,gurbetçilerimize oldukça pahalıya patlıyor.

Yetkililer 'Sırbistan süresi dolmuş pasaportlara 75 Euro ceza kesip ülkeye girmesine izin verirken, Bulgaristan'a süresi dolmuş pasaportlarla giriş yapmak isteyen vatandaşlarımızı, Pasaportlarını uzattırmadan kesinlikle ülkeye giriş izni vermiyor.Vatandaşlarımız Belgrad'a geri dönüp , Pasaportlarını uzattırmak zorunda kalıyorlar. Niş'deki Bulgaristan Konsolosluğu, transit vize için 120 Euro alıyor.Vatandaşlar konsoloslukta ,Vize için bir kaç gün beklemek zorunda kalıyorlar'.dediler. Yeşil pasaport sahibi olanlar da Bulgaristan sınırından ülkeye girişlerine izin verilmiyor.

Yeşil kartlarda sorun hala devam ediyor. Malesef 'Yeşil Kartın süresinin dolması ya da hiç olmaması, sılayolu'nda yolculuk yapan gurbetcilerimize 150 Euro'ya mal oluyor.'Vatandaşlar ,Yeşil kartlarının olmamasından dolayı Extra bir Kaza sigortası yaptırmak zorunda kalıyorlar.'Yeşil kartlarının Geçilen ülkelere görede yapılan 1 aylık extra Kaza sigortasının fiyatlarıda değişiyor. Yola çıkacak vatandaşlarımız için bir kez daha Yola cıkmadan önce Tüm evraklarını ve yeşil Kartlarını kontrol etmeyi ihmal etmemelerini tekrar hatırlatmak istiyoruz
Belgelerinizi Kontrol edinKarayoluyla izne giderken yanınıza mutlaka almanız gereken belgeler VE Yolculuk anında Dikkat edilmesi gereken hususlar. İşte yola çıkmadan önce bilmeniz gerekenler.Karayoluyla izne giderken yanınıza mutlaka almanız gereken belgeler i yola çıkmadan önce mutlaka kontrol edin.

Pasaportlarınızı mutlaka yanınıza alın.Geçtiğimiz günlerde güzergah üzerinde bulunan elçiliklerimizi ziyaret ettik.Elçilik yetkilileri bize hala o kadar uyarılar yapmamıza rağmen pasaportsuz,sadece kimlik kartlarıyla yola çıkan vatandaşlarımızın olduğunu söylediler.Yola çıkmadan önce pasaortların kontrol edilmesi. Kimlik kartlarıyla yola çıkılmamasını söylediler.
Zamanı geçmiş veya geçerlik süresi az kalmış pasaportlarla.tahrip olmuş pasaportlarla yola çıkmayın. Süresi geçmiş pasaportla yolculuk edenler sınırdan geri çevriliyor.


Alman kimlikleri bazı ülkeler de kabul görmüyor.

Alman kimliği ile yola cıkmayın. Gümrüklerde sorun yaşarsınız.Mutlaka pasaportunuzu yanınıza alın.Aksi taktirde büyük cezalar vermek zorunda kalırsınız.

Kimlik kartları Sırbistan ve Makedonya'da geçmiyor. Yolculuk için mutlaka geçerli pasaport (Seyahat pasaportu isteniyor.

REFAKATTEKİ ÇOCUKLAR: Pasaportun refakathanesinde kayıtlı çocukların mutlaka nüfus cüzdanlarını da yanınıza alın.

R efakat hanesinde kayıtlı çocuklar için fotoğraf şart. Ayrıca başınızın ağrımaması için ,'7 yaşından büyük çocuklara pasaport çıkartılmasını tavsiye ediyoruz'..

YEŞİL SİGORTA KARTI: 'Grüne Karte' denilen aracın yeşil sigorta kartını almayı unutmayın. Ayrıca bu sigorta kartında Türkiye bölümünün açık olup olmadığını mutlaka kontrol edin! Aksi takdirde özel sigorta ettirmek gerekiyor. Yeşil kartında sırbistan bölümünde mutlak SRB Yazmalı.

VEKALET:

Aracınız bir başkasına aitse, konsolosluk dışında verilen vekaletnameler de geçerli. Buna göre ADAC gibi kurumların veya araç kiralama şirketlerinin vereceği kira sözleşmeleri de geçerlidir. ADAC kendi üyelerine ücretsiz vekaletname veriyor, ayrıca sürücüler noterde, poliste, veya belediyelerde vekalatname düzenletebilirler. Ancak bu ücrete tabiidir. Aracınız şirkete ait ise Noter veya konsolosluktan onaylı vekalet belgesi ve Türkçe tercümesini, ruhsat ve ehliyetleri bir çantaya düzenlice yerleştirip arabanın torpido gözüne koymayı unutmayın.

ARABA RUHSATI:

Yola çıkacağınız aracın orijinal ruhsatı ve ehliyetinizi almadan yola çıkmayın!


OTOMOBİL KULÜBÜ:
Üyesi olduğunuz otomobil kulübünün üyelik kartını yanınıza almayı unutmayın.

Sıla yolu'nda gözü aç tamircilerin tuzağına düşmemek için yola çıkmadan önce aracınızı bakımdan geçirin.

YELEK
Araçınızda kendiniz ve birlikte yolculuk yaptığınız yolcular için bîrer adet reflektörlü yelek bulundurmayı unutmayın

SAĞLIK SİGORTASI
Sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın. 'Tatile cıkmadan önce Doktora sonra Tatile cıkın.'

VİNYETSİZ CIKMAYIN

Avusturya'da otoyol bileti "Vignette" almadan seyahat etmenin cezası 150 Euro'dan başlıyor. Vingnette’i Avusturya'ya girmeden önce almayı unutmayın. Maceristan,ve Slovenya'ya girişlerdeki gişelerde Vinyet satılıyor. Bu ülkelerde vinyetsiz seyahat etmenin cezaları çok yüksek.Örneğin Slovenya'da vinyetsiz seyahat etmenin cezası 300 Euro'dan başlıyor. Bulgaristan da sınırda USP stick veriliyor , Bu USB stickle birlikte Vinyet te almanız gerekiyor.Autubahn ücretleri USB sticke işleniyor.Pasaport kontrolünden geçer gecmez ilk gelen gişeden aldığınız USB Sticki 2 metre ilerdeki diğer bir gişe geri alıyor. Aldığınız vinyet pulunu camınızın ön tarafına yapıştırmanız gerekiyor.Bulgaristan'da vinyetsiz seyahat etmenin cezası 170 Euro'dan başlıyor.
silayolu.com /Sezai KoçSıla Güzergahından son bilgilerYola cikmadan güzergah üstündeki Ülkelerle ilgili son hatirlatmalar....Avusturya:


Fiyatı 7.70 euro olan haftalık vinyet almayı unutmayın. Almamanın cezası 120 Euro. İçerden aracın sağ ön camına yapıştırılmayan vinyet geçerli sayılmıyor ve sürücü yakalandığı zaman yine 120 Euro para cezası alınıyor. Ayrıca araçta bir adet güvenlik yeleği bulundurulması zorunlu. Cezası 40 euro. Tüneller paralı. Tauern tüneli 9.50 Euro, Karawanken tüneli ücreti 6.50 Euro, minibüs ve karavanlar için fiyatlar yüzde 50 daha pahalı.

Macaristan:

Girişte 4 günlük vinyet 1530 (Minibüs 1 günlük 2760) Forint almayı ve fişini saklamayı ihmal etmeyin. Sonrasında daha pahalı almak zorunda kalıyorsunuz. Vinyetsiz yakalanmanın cezası 60 Euro ile 255 Euro arasında değişiyor. Pasaport ve gümrük kontrolleri olmamasına karşılık çok sıkı arama yapılıyor. Yanınızda 3000 Euro’dan fazla para varsa beyan etmeniz gerekiyor. Macaristan güzergahı tünel ücreti ödenmediği için daha tasarruflu. Ön ve arka koltukta oturanların kemer takma zorunluluğu var. Mazot 269 Benzin 275 Forint

Çek-Slovakya:

Berlin ve Nürnberg ekseninde oturan ve daha az trafikli yoldan gitmek isteyen Türkler için farklı bir seçenek. Girişte 7 günlük vinyet 220 (Minibüs 750)Koruna alıyorsunuz. Eğer bir ay içinde dönecekseniz aylık vinyet daha karlı. Otobanlar iyi. Mazot 27 Benzin 30 Koruna. Slovakya: Toplam 70 kilometre. 7 günlük vinyet 5 Euro aylık 7 euro. Bir ay içinde dönecekseniz aylık vinyet daha karlı. Aman dikkat, ön cama yapıştırılmayan vinyet geçersiz sayılıyor.

Romanya:

Macaristan’dan Sırbistan yerine Romanya üzerinden gitmek isteyenler ise Nagylak, Battonya, Gyula veya Artand sınır kapılarından Romanya’ya geçiş yapabiliyor. 350 km Romanya güzergahını yolları bozuk olması gerekçesiyle tavsiye edilmiyor. Romanya’dan Bulgaristan’a geçtikten sonra Başkent Bükreş üzerinden gidenler, Bulgaristan’a Ruse (Rusçuk) sınır kapısından giriş yapıp Byala, Veliko Tarnovo, Kazanlık, Dimitrovgrad güzergahını izleyerek Kapıkule’ye ulaşabilir.

Slovenya:

Girişte sınır kontrolü yok. Vinyet almamanın cezası ise en az 300 euro. Slovenya’ya girerken farlarınızın açık olması gerekiyor yoksa cezası 42 Euro, emniyet kemeri takmamanın cezası ise 84 Euro. Slovenya sınır kapılarında 10 bin Euro’nun üstündeki nakit paranın sınırda beyan edilmesi gerekiyor. Altın takı gibi 175 Euro üzerindeki yeni alınmış ziynet eşyaları da gümrüğe tabi. Türkiye’den dönüşte gümrükte yakalanan düğün takılarına el konuyor.

Hırvatistan:

5000 euro’dan fazla parayı deklere edin. Girişte 50 Euro kadar para bozdurun. Kuna ile alışveriş daha ucuza geliyor. Otoban ücreti otomobiller için şöyle: Maribor-Zagreb 42 Kuna, Ljublyana-Zagreb 5 Kuna, Zagreb-Sırbistan 105 Kuna. Minibüsler için 139 kuna. Trafik cezaları çok ağır, 70 euro’dan başlayıp 950 euroya kadar çıkıyor. Emniyet kemeri takmama ve direksiyonda telefonla konuşma cezası 70 Euro. Araçlarda ilk yardım çantası, çekme halatı ve yedek ampul bulundurmak mecburiyeti var. Mazot 6,5 Benzin 7.07 Kuna.

Sırbistan:

Sınırda Dinar bozdurup alışverişinizi dinarla yapmanız daha karlı. 10 bin Euro’dan fazla paranız varsa deklere etmek zorundasınız. Hız cezaları 30 euro’dan başlıyor. Otoban ücretleri otomobiller için şöyle: Macaristan-Belgrad 810, Hırvatistan-Belgrad 340, Belgrad-Niş 730, Niş-Leskovac 210 Dinar. Minübüsler için iki misli daha pahalı. Niş’e gelince, Sofya-İstanbul (730 km) veya Üsküp-Selanik-İstanbul (1005 km) hattı tercihi yapıyorsunuz. Üsküp istikametinde bu sene yol genişletme çalışmaları sebebiyle trafik çok yavaş akabiliyor. OMV benzin istasyonlarını tercih edin ve Euro ile ödeme yapıyorsanız çok dikkatli olun. Mazot 83 Benzin 91 Dinar.

Bulgaristan:

10 bin euronun üzerindeki paranın deklere edilmesi gerekiyor. Bir haftalık vinyet 10 Leva (5 Euro), bir aylık vinyet 25 Leva (13 Euro). Ancak vinyetle birlikte 2 Euro dezenfekte ücreti ve 2 Euro da komisyon ücreti alınıyor. Sınırda vinyet satın almak isteyenler bazen “kalmadı” (polise şikayet edebilirsiniz) cevabını alabiliyor. Sınıra yakın benzin istasyonları ise 67 Leva’lık (34 Euro) bir yıllık vinyeti satmaya çalışıyorlar. Riske girip daha uzak (40-50 km) benzincilerde 7 günlük vinyet satın alınabilir. Vinyetsiz yakalanmanın cezası 50 Euro. Risk sevmeyenler için aylık vinyet makul görünüyor. Yıllık vinyet ise sizin takdirinize kalmış. Hız cezaları 10 Leva’dan başlıyor. Cezayı ise polise değil sınırda bankaya ödüyorsunuz. Mazot 1,74 Benzin 2.03 Leva.

Makedonya:

Makedonya’ya sıla yolunu 272 km uzattığı için pek ilgi görmesi beklenmiyor. Sınır girişinde otoban ücreti ve benzin için döviz bozdurun. Toplam 220 kilometrelik güzergahın 150 kilometresi otoban. 7 yerde otoban ücreti ödüyorsunuz. Düşük rakamlı otoban ücretlerinin toplamı 6 Euro’yu geçmiyor. 10 bine eurodan fazla parayı deklere etmeniz gerekiyor. Trafik cezalarını polise değil bankaya yatırıyorsunuz. Mazot 45 Benzin 51 Denar.

Yunanistan:

Selanik’e 40 km kala tabelalar Atina’yı düz, Selanik’i sağa veriyor. Selanik’e 10 km kala ise Kavala sola veriyor. Sonra yol yine havaalanı ve Kavala diye ayrılıyor. Bu kavşakları kaçırırsanız yeniden otobana çıkmakta zorlanırsınız. Dönüşte ise (Makedonya-Havaalanı) tabelasına mutlaka dikkat edin. Yoksa farkında olmadan Selanik havaalanına gidersiniz. Sonra geri dönüp yolu bulmazın oldukça zor oluyor. Makedonya’ya gitmek için Skopje, yani Üsküp tabelasını takip etmek gerekiyor.

Bunları unutmayın:

PASAPORT: +Mutlaka pasaportunuzu yanınıza alın. +Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olsanız bile sadece kimlik kartı ile yola çıkmayın. Bazı ülkeler kimlik kartlarını kabul etmiyor. +Türk vatandaşı iseniz oturma izinlerinizi, pasaportunuzun geçerlilik süresine kontrol edin. +Yıpranmış pasaportlarla yola çıkmayın. +Kafile halinde seyahat edecekseniz diğer yolcuların resmi belgelerini de kontrol ettirin. +Pasaportun refakat hanesinde kayıtlı çocukların nüfus cüzdanlarını yanınıza alın. +7 yaşından büyük çocukların pasaportta fotoğraflarının bulunması gerekiyor buna dikkat edin. Yada çocuklarınız için ayrı bir pasaport çıkarın.
ARABA: +Arabanızın orjinal ruhsatını ve ehliyetinizi mutlaka yanınıza alın. + Aracın uluslararası sigorta kartı olan Yeşil Sigorta Kartı’nı (Grüne Karte) unutmayın ve kartın Türkiye hanesinin işaretlenmiş olmasına ve Sırbistan bölümünde SRB yazmasına dikkat edin. +AB ülkeleri dışında geçerli özel kaza sigortası yapılması sürücülerin menfaatine. +Araç bir başkasına aitse mutlaka otomobil kulüpleri, belediye yada konsolosluklardan vekalet alın. +Otomobil kulübü (ADAC) üyesi iseniz mutlaka üyelik kartını yanınıza alın. Ne olur ne olmaz bir Avrupa haritasını yanınızda bulundurun.


KİMLİK NUMARASI:

Türkiye’ye giriş yapan Türk vatandaşlarının dikkat etmesi gereken en önemli iki nokta kimlik numaraları ve yurt dışında yaşadıklarına dair pasaport damgaları. +T.C Kimlik numarası bulunmayan vatandaşların gümrükte işlemleri yapılmıyor. O nedenle Türk vatandaşları yola çıkmadan önce mutlaka kimlik numaralarını tespit etmeliler. Bunun için [url]www.nvi.gov.tr[/url] adresinde kimlik bilgilerinizi girerek numaranızı öğrenebilirsiniz.
Kapıkule’de kuyruk bitti
Kapıkule, modern tesisleri ile günlük yaklaşık 4 bin araç ile 40–45 bin yolcunun geçiş yapabileceği duruma geldi. Modernizasyon sonrasında gümrükte, Türkiye’ye girişte 13 yolcu peronu ve 5 TIR peronu, Türkiye’den ise 7 yolcu peronu ile 6 TIR peronu bulunuyor. Proje çerçevesinde kapıda, x–ray tarama cihazları, kartlı geçiş sistemleri, kapalı devre kamera sistemleri gibi modern teknik donanımların yanı sıra fast food, free shop, outlet, hediyelik eşya, market, banka gibi yeni ticari alanlara da kavuşmuş oldu. İzinciler kuyrukta beklemeden ve otomobillerinin içinden inmeye gerek kalmadan polis ve gümrük işlemlerini hızlı bir şekilde yaptırabilecek. Sadece küçük eksikler tamamlanıyor ve Türkiye’den çıkışta bulunan yolun çevre düzeni ile asfaltlanması yapılacak. Yurtdışından gümrüksüz neler getirebilirsiniz?Yurt dışından gelen bir yolcunun, 55 ekran LCD TV'den, 2,5 kilo kahveye, yelkenli sörf takımından, paraşüt gibi bir çok eşyayı vergi ödemeden getirme hakkı bulunuyor.Bir çok kişi, yurt dışından gelirken satın aldıkları bazı eşyalar nedeniyle gümrük kapılarında sıkıntı yaşayabiliyor.

Hangi eşyaların vergiden muaf tutulduğu konusunda bir çok kişinin yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade eden gümrük yetkilileri, getirilen bazı eşyalar nedeniyle yolcuların kaçakçılık gibi ağır suçlamalarla bile karşı karşıya kalabildiğini belirtiyor.

Yetkililer, yolcu başına değeri bin 500 avroyu geçen ticari miktar ve mahiyet arz eden eşyanın, yolcu beraberi eşya olarak vergisi ödense bile ithal edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Gümrük vergisi ödemeden getirilebilecek eşyalar ve bu eşyaların miktarları, Gümrük Kanununa dayalı olarak çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararı ile belirleniyor.
Yurt dışından vergi ödemeden getirilebilecek eşyalar 4 grupta toplanıyor. Bunlar, “kişisel eşyalar”, “posta yoluyla gelen değeri 100 avroyu geçmeyen eşyalar “, “posta yoluyla getirilen 300 avroyu geçmeyen hediyelik eşyalar” ve “yolcu beraberinde getirilen hediyelik eşyalar” olarak sıralanıyor.

Yolcu beraberinde getirilebilecek eşyanın vergiden muaf tutulması için ise söz konusu eşyanın kişisel kullanıma özgü, belirlenen miktarda, hediyelik amaçlı olması ve ticari amaç için ithal edilmediğinin anlaşılması gerekiyor.

Posta yoluyla gelen değeri 100 avroyu geçmeyen eşyalara, alkol ve tütün ürünleri hariç olmak üzere gümrük vergisi ödenmiyor.

Posta yoluyla getirilen değeri 300 avroyu geçmeyen hediyelik eşyaların ise vergiden muaf tutulması için Ramazan ve Kurban bayramları ile yılbaşından 1 ay önce veya 1 ay sonra Türkiye'ye gönderilmiş olması gerekiyor.

SINIRSIZ MİKTARDA PARA GETİRİLEBİLİR

Yurt dışından Türkiye'ye gelen bir yolcu, beraberinde sınırsız miktarda Türk parası ve dövizi beyan etmek koşuluyla Türkiye'ye getirebiliyor. Buna karşın
yolcular, Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Karara göre yurt dışına 5 bin dolar veya eşiti efektifi çıkarabilir.

Yolcular, beraberlerindeki kendilerine ait değeri 15 bin doları aşmayan ve ticari amaç taşımayan ziynet eşyasını yurda getirebilir ve yurt dışına çıkarabilirler. Daha fazla değerdeki ziynet eşyasının yurt dışına çıkarılması, girişte beyan edilmiş olmasına veya Türkiye'den satın alınmış olduğunu belgeleme şartına bağlı.

VERGİ ÖDEMEDEN HANGİ EŞYALAR GETİRİLEBİLİR

Yolcular yurt dışından aldıkları 1 adet cep telefonunu, vergiden muaf olarak zati eşya kapsamında Türkiye'ye getirebilir. Ancak 2 takvim yılında bir adet olmak üzere getirilen bu cep telefonlarının, en geç 1 ay içinde Telekomünikasyon Kurumunca kayıt altına aldırılması gerekiyor.

Yurt dışından gelirken vergi ödemeden getirilebilecek kişisel eşyalardan bazıları şöyle:

- 55 ekrana kadar LCD veya plazma TV
- 1 kamera ve 10 adet boş kaseti,
- GPS yön bulma cihazı,
- 1 adet diz üstü bilgisayar ya da PC,
- Kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti (play station v.s)
- Her birinden en çok 10 ar adet olmak üzere plak, teyp kaseti
veya compact disc, DVD,
- GSM-Cep telefonu,

SPOR VE OYUN ALETLERİ

- İki bölmeli bir adet kamp çadırı,
- Sualtı sporları için bir adet dalgıç takımı,
- Uçan kanatlar (bir çift),
- Motor takılmayan cinsten şişirme bir adet bot,
- Su sporu için kullanılan yelken tertibatlı bir adet sörf,
- Tenis raketi ve 3 kutu topu,
- Golf malzemesi,
- paraşüt ve kayak takımı
- Her birinden birer adet olmak üzere tavla, satranç ve dama takımı,
- Beş deste oyun kağıdı,

SAĞLIK CİHAZLARI

- Hasta yolcuya ait yataklar,
- Maluller için hareket ettirici tertibatı bulunan motorlu,
motorsuz koltuklar,
- Şahsi tedavide kullanılan ilaçlar,
- Tansiyon ölçme aleti, (bir adet),
- Şeker ölçme aleti, (bir adet),
- Solunum cihazı (bir adet),

MUTFAK EŞYASI

- Yolculuk esnasında kullanılacak kadar tabak, tencere, çatal,
kaşık, bıçak gibi mutfak aletleri,
- Bir adet semaver veya çay makinası,
- İki adet termos,
- Kahve makinesi, ekmek makinesi, tost makinesi, mikser ve meyve sıkacağı,

TÜKETİM MADDELERİ

Tütün, tütün mamulleri ve alkol ürünlerindeki kişisel eşya muafiyeti 18 yaşın altındaki kişiler için uygulanmıyor. Vergiden muaf olan tüketim maddeleri ise şöyle:

- 400 adet sigara (2 karton)
- 500 gram pipo tütünü
- 1,5 kilo kahve, 500 gram çay, 1 kilo çikolata, 1 kilo şekerli yiyecek,
- 100 cl'lik 1 şişe ya da 75 veya 70 cl'lik 2 şişe alkollü içki,
- Şişe adedine bakılmaksızın en fazla 600 mililitre parfüm,
- Hac ve umreden gelen yolcuların beraberlerinde getirecekleri, Müsteşarlık ile
Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek miktarda hurma ve zemzem suyu

1'ER ADET OLMAK ÜZERE DİĞER EŞYALAR

- Fotoğraf makinesi (Hafıza kartı veya 5 adet filmi ile birlikte)
- Çocuk yolculara mahsus çocuk arabası,
- Scooter (iki tekerlekli ve akülü),
- Ütü,
- Bisiklet,
- Seccade
- El dürbünü (gece görüş dürbün ve gözlükleri ile gece görüş keskin nişancı
dürbünleri hariç).

Kaynak:Gümrük.gov.tr

Kaynak:Sılayolu.com

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2021
favori
like
share