Trabzon Sanayisi - Trabzon sanayi - Trabzon sanayisi hakkındaSANAYİ KURULUŞLARI:

Trabzon, Osmanlı döneminden kalan potansiyeli ve Cumhuriyet döneminde zaman zaman hızlanan sanayileşme hareketlerine rağmen bu alanda yeterince gelişememiş illerden biridir. İlde büyük ölçekli üretim tesisi yok denecek kadar azdır. En önemli imalat sanayi kuruluşu 1992 yılında özeleştirilen 455 bin ton/yıl kapasiteli Çimento Fabrikasıdır. Bunun haricindeki imalat Sanayi kuruluşları daha çok tarımsal ürünleri işlemeye yöneliktir.

İl’de imalat sanayinde sayılabilecek belli başlı alanlar un ve kepek, süt mamulleri, balık yağı ve unu, hazır giyim, mefruşat, ayakkabı, kereste, beton direk, lastik ve plastik ürünler, PVC boru, bakır, çinko, kurşun, alüminyum, kurşun mamulleri, boru, galvanizli saç, tuğla, metal, otomobil yan sanayii ve cerrahi dikiş malzemesi imalatıdır.

İlimizdeki Sanayi Kuruluşları :TRABZON SERBEST BÖLGESİ :

Trabzon Serbest Bölgesi 38.000 m2 kamu arazisi üzerine Yap İşlet Devret modeline göre Serbest Bölgeler Kanunu’nun 2′inci maddesi gereğince Bakanlar Kurulu’nun 06.04.1991 tarih ve 91/1693 sayılı kararı ile kurulmuş ve ilk ticari faaliyetine 03.07.1992 tarihinde başlanmıştır.

Trabzon Serbest Bölge Kurucu İşleticisi şirket (TRANSBAŞ) sermayesinin, % 4 hissesi Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğüne ait olup, % 96’sı Seçkin İnşaat Turizm Gıda Tekstil Kimya San.Tic.A.Ş.’ye aittir.

Trabzon Serbest Bölgesi ilk ticari faaliyete başladığı günden bugüne kadar toplam 851.920.492Dolar ticaret hacmine ulaşılmıştır. 2009 yılı sonu itibariyle ticaret hacmi de 42.674.563 Dolar’dır.

ARSİN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Trabzon’un Arsin ilçesinde kurulan Organize Sanayi Bölgesi’nde bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda, Bölge alanı olan 983.420 m2‘lik sahanın tamamı kamulaştırılmıştır. Onaylı imar planına göre 25 adet yapı adasında en küçüğü 4.410 m2, en büyüğü 19.812,09 m2 alanında olmak üzere toplam 92 sanayi parseli mevcuttur. Altyapı çalışmaları (yollar altyapısı, kanalizasyon, yağmur suyu, tefi hattı, 1000 m3 depo, drenaj taşkın koruma, PTT inşaatları, içmesuyu ve enerji) tamamlanmıştır.

Arsin Organize Sanayi Bölgesindeki 89 sanayi parselinden tamamı 87 firmaya tahsis edilmiştir. Bu firmalardan 69 tesis üretime geçmiş, 4 tesis üretim aşamasında, 2 tesis proje aşamasında ve 12 tesis de faaliyetlerini durdurmuştur. Bu tesislerde yaklaşık 2.736 kişi istihdam edilmeketdir.

BEŞİKDÜZÜ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Beşikdüzü OSB; Trabzon’a 50 Km., Beşikdüzü’ne 6 km. uzaklıkta Raşi, Köyiçi ve Komşuoğlu mevkiinde 720 dönüm arazi üzerine kurulmuş olup, arazinin tamamı hazineye aittir.

Müteşebbis Teşekkülü Oluşturan Kurumlar; Trabzon İl Özel İdaresi (% 40 hisse), Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (% 30 hisse) ve Beşikdüzü Belediyesi (% 30 hisse).

Bölgenin altyapısı (içme suyu, kanalizasyon, drenaj, AG-OG Elektrik Şebekesi, parselizasyon) tamamlanmıştır.

Ağaç, gıda, çelik sanayi başta olmak üzere 19 yatırımcı firmaya arsa tahsisi yapılmış olup, bu firmalar 32 milyon TL yatırım yaparak 780 kişiyi istihdam etmektedirler. Halen 10 adet sanayi parseli boş olup, yatırım yapacak girişimcileri beklemektedir.

Bölgede yer alacak sanayiciler 5084 sayılı ve amacı Vergi ve Sigorta Primi Teşvikleri Uygulama, Enerji Desteği Sağlama ve Yatırımlara Bedelsiz Arsa ve arazi temin etme olan Kanun hükümlerinden yararlanacaklardır.

Bölge tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde yaklaşık 2.000 kişiye iş imkanı sağlanmış olacaktır.

VAKFIKEBİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgesi Vakfıkebir’in 4,5 km. güneyinde Yaylacık Mavkiinde 830 dönüm arazi üzerine kurulmuş olup, arazinin 302 dönümü hazineye aittir.

Müteşebbis Teşekkülü Oluşturan Kurumlar; Trabzon İl Özel İdaresi (% 40 hisse), Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (% 30 hisse) ve Vakfıkebir Belediyesi (% 30 hisse)

Bölge halihazır durumu ile tüm yatırım yapmak isteyen girişimciler için son derece uygun bir alandır.

Bölgede yer alacak sanayiciler 5084 sayılı ve amacı Vergi ve Sigorta Primi Teşvikleri Uygulama, Enerji Desteği Sağlama ve Yatırımlara Bedelsiz Arsa ve arazi temin etme olan Kanun hükümlerinden yararlanacaklardır.

Bölge sanayi dışında yeni bir alanda yatırım yapmak isteyen girişimciler için de uygun bir bölgedir.

AKÇAABAT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Alçaabat Organize Sanayi Bölgesi Trabzon’un güneyinde yer almakta olup, Trabzon-Giresun Devlet karayoluna 12 km. mesafededir.

Bölge yeni planlanmakta olup, kamulaştırma aşamasındadır ve 870 dönüm araziye sahiptir. Trabzon’a yakın olması bölgeyi cazip hale getirmektedir.

Bölgede yer alacak sanayiciler 5084 sayılı ve amacı Vergi ve Sigorta Primi Teşvikleri Uygulama, Enerji Desteği Sağlama ve Yatırımlara Bedelsiz Arsa ve arazi temin etme olan Kanun hükümlerinden yararlanacaklardır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3542
favori
like
share
Asi Çaykaralı61 Tarih: 02.04.2010 13:18
Paylaşım için teşekkürler Marab Abi