sixden cvp larınızı beklıyorum ıhmal etmeyın ?

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 20192
favori
like
share
fare_20 Tarih: 06.01.2010 16:30
BU SERGİYİ DÜZENLEYEN KİŞİYE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
SU-PERISI Tarih: 28.01.2006 15:54
stresden uzak dur sağlıklı beslen spor yap diğer arkadaşların uyarılarına dikkat et
DİDEM Tarih: 28.01.2006 14:40
bolbol spor yap. :5:
doktoruydu Tarih: 27.01.2006 14:01
paylaşım için teşekkürler

casper Tarih: 27.01.2006 13:51
- sağlıklı ve doğal beslenerek
-üç beyaz zehirden uzak durarak(şeker,un,tuz)
-sigara ve alkolden uzak durarak
-spor yaparak
-stresi kovarak
-düzenli uyuyarak
tarkın Tarih: 27.01.2006 12:59
Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için ihtiyaç duyulan önlemlerin pek çoğu günlük yaşamımızda sarfetmemiz gereken küçük ve kolay çabaların sonucunda oluşur. Günlük yaşamı düzenleyen bazı temel kuralların bilinerek uygulanması, sağlığın korunmasını ve yaşamı kolaylaştırır. Bu kuralların başında temizlik, sağlıklı beslenme, bedensel ve zihinsel çalışma, düzenli yaşam, sigara, alkol, uyarıcı ve uyuşturucu maddelerden uzak durma gelir.
Bu konuda işinize yarayacağınızı düşündüğümüz bir kaç öneri...

Sağlıklı ve Dengeli Beslenelim
Sağlıklı bir kiloya sahip olmanın ilk şartı öncelikli olarak dengeli ve yeterli beslenmektir. Sebze, meyve ve lifli gıdaların tüketimine ağırlık vermeli, karbonhidrat, protein ve yağların dengeli biçimde alınmasına özen göstermeliyiz. Önemli olan farklı besinlerden küçük porsiyonlar seçmek ve yüksek miktarda yağ içeriği olan yiyeceklerden özenle kaçınmaktır.

Mümkün Olduğunca Çok Sıvı Tüketelim
Vücudumuzun ortalama % 55 'si sudan oluşur. Bu suyun bir kısmı terleme yolu , diğer kısmı ise idrar yolu ile atılır. Bundan dolayı kaybedilen suyun tekrar kazanılması gerekmektedir. Günde 8-10 bardak su veya diğer içeceklerin tüketilmesi suyun tekrar kazanılması için önemlidir..

Düzenli Egsersiz Yapalım
Uzmanlar haftada en az 3 gün düzenli spor yapmayı öneriyorlar. Günde en az 30 dakika yürüyüş, jogging, yüzme, merdiven çıkma veya diğer aktiviteleri yaparak kalp- damar sisteminin iyi ve düzenli çalışmasını sağlayabiliriz.

Sigara İçmeyelim
Akciğer kanserinin oluşması büyük ölçüde sigaradan kaynaklanmaktadır. Her geçen yıl araştırmalar daha fazla sayıda insanın sigaradan kaynaklanan akciğer kanserine yakalanıp öldüğünü ortaya koymaktadır. Bu nedenle sigara içmemeye özen göstermeli, en azından sigara tüketimimizi minimuma indirmeliyiz.

Alkol Alımını Minimuma İndirelim
Olağan dışı durumlar hariç günlük alkol alımının 30 ml 'yi aşmaması öneriliyor. Bu limit değer saf alkol için verilmektedir. Kadınlarda bu oran, ileri yaşlarda siroza yakalanma riskinin yüksek olmasından dolayı yarısı olarak belirlenmiştir.

Yeterli Uyku Uyuyalım
Günde en az 7-8 saat uyku önerilmektedir. Eğer uyuma zorluğu çekiyorsak yatarken bir bardak ılık süt içmek bizi oldukça rahatlatacaktır. Stresli ortamlarda bulunmak, kafeinli ürünleri çok tüketmek, hiç egzersiz yapmamak ve geç saatlerde yemek yemek uykuyu olumsuz etkileyen faktörlerdir.

Stresten Mümkün Oldukça Uzak Duralım
Zamanı iyi kullanmak, müzik dinlemek, masaj yaptırmak ve egzersiz yapmak stresi azaltan faktörlerdir. Hoşlandığımız konulara vakit ayırmalıyız.

Düzenli Olarak Check-up Yaptıralım
Birçok hastalığın başlangıçta teşhis edilmesi sağlığımızı korumanın esaslarındandır. Bu nedenle senede en az bir defa check-up yaptırmalı ve önemsemediğimiz hastalıklarda dahi doktora gitmeyi ihmal etmemeliyiz.


Sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz dileğiyle
selene Tarih: 27.01.2006 09:20
Stres yapmamak gerekiyor stres bütün dengeyi bozuyor
genc_ressam_17 Tarih: 27.01.2006 09:13
kendimize iyi bakarak spor yaparak süt beyaz peynir domates gibi şeyler yiyerek
refik Tarih: 27.01.2006 08:05
sopar ve sağlıklı beslenme