Sigaradan zevk alıyorum ya da sigarayı seviyorum: Tiryaki olarak bu sözleri kullanıyor olabilirsiniz. Size bir arkadaş dost gibi gözükebilir. Bir sevdiğinize söylediğinizden fazla onu sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. Tiryakilerin en çok düştükleri tuzak; belki de bu kelimelerde yatmaktadır. Sevgi zevk dost bilinç altımız bu kullandığınız sözleri kaydeder ve sigarayı bırakmak istediğiniz zaman anlamını bulamadığınız kadar zorlanırsınız.

Unutmayın: Sigara zevk alınacak sevilecek bir şey asla değil. Bir insanın kuru üstelik zehirli bir otu sevmesi çok anlamsı bir davranıştır. Sigara zevk değil olsa olsa acı verir. İnsana dost değil düşmandır.

Bütün bu yanılgıları bir tarafa bırakıp gerçeklerle yüz yüze gelin: Sigara sizin dostunuz değil, sinsi bir düşman. Size zevk değil aslında acı veriyor. Bir insanın kendini çevresindekileri, hatta çocuklarını zehirlemesinden zevk alması düşünülemez. Sevgi ancak canlılara duyulabilir, sigara gibi son 55 yılda 80 milyon insanı yok eden bir halk düşmanına değil. Olsa olsa ondan nefret edilir tiksinti duyulur. Öncelikle bunca yıldır sizi kandırdığı ve aldattığı için, sonra da dünyada her yıl bu maddeden kurtulamayıp ölüme giden 3 milyon zavallı kurban için bu pislikten nefret edin. Her fırsatta ona olan nefretinizi artırın. Sigaranın içinde tütün denilen insandan başka hiçbir canlının yemediği kurutulmuş ot vardır. Siz daha ilersini hayal edip, bu maddeyi en çok tiksindiğiniz, iğrenç bulduğunuz nesnelerle özleştirin. Örneğin tütünle birlikte hamam böceklerinin de kuruyup karıştığını, ya da kurumuş at gübresinin bunun içine karıştığını düşünün. Bu şekilde tiksintiniz daha da artacaktır.

Sigarayı Birden Bırakın
Yukarıda saydığımız düşüncelerinizi yoğunlaştırıp; sigaraya büyük bir öfke ve nefret duyarak sigarayı birden bırakın. Kalan sigaraları ve paketlerini kırıp parçalayın. (Sakın başkasına vermeyin veya ne olur, ne olmaz diye saklamayın.) İlk Beş gün çay, kahve, kola ve alkol içmeyin. Yerine meyve suyu, bitki çayları için.

Sigara içme yönünde alacağınız çağrılara karşı şu üç egzersizi peş peşe yerine getirmelisiniz:

1) Soğuk su; ½ bardak veya 1 bardak su. Sigara aklınıza geldiği zaman, su içmelisiniz. En az bir ay süre ile suyu yanınızdan ayırmayın. Unutmayın; sigara ölüm, su hayattır.

2)Oksijen/nefes almak; karın diyaframını aşağı-yukarı hareket ettirerek nefes almalısınız:

Nefes alma egzersizine başlamadan önce sol avucunuzu göbeğinizin altına, sağ avucunuzu göğsünüzün üstüne koyup, gözlerinizi kapatın.
Nefes almadan önce ciğerlerinizi iyice boşaltın. ( ciğerlerinizi zorlamadan )
Ciğerinizi biir, ikii diye içinizden uzatarak sayıp, ciğerlerinizin tamamını doldurun. Sol elinizi, göbeğiniz itmeli.
biir , ikii diye sayarak aldığınız nefesi içinizde tutun. Sağ eliniz ile göğsünüzü bastırın.
biir , ikii , üüç döört diye sayarak nefesinizi yavaş yavaş boşaltın. Bu esnada sol elinizi, karnınıza bastırın.
İki saniye bekledikten sonra, tekrar aynı şekilde nefes alın. 4-5 kez peş peşe bu soluk almayı tekrar edin. Daha ilerde ellerinizi kullanmadan bu soluk alma egzersizine alışacaksınız.

3)Dirsek içlerine masaj: Kan dolaşımınızı hızlandıracak biçimde; hızlı ve sert bir şekilde avuç içinizle dirseğinizin iç tarafına masaj yapın 30-40 saniye sağlı, sollu devam edin, kalp atışlarınızın arttığını hissedin.

Her sigara içme isteği duyduğunuzda bu egzersizleri yapmalısınız.

Ayrıca şu telkini kendi kendinize yapın:

Sigaranın bugüne kadar beni yanıltan anlamlarını biliyorum.

Bir daha, asla beni yanıltmasına izin vermeyeceğim.

Sigaranın yaptığı tüm alışkanlıklara karşı, artık özgürlüğümü kazandım.

Ben, sigaranın zararlarına karşı sağlığı seçtim.

Sonuç olarak;

Sigara içmemeyi seçiyorum

Sigara alışkanlığı

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 460
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 00:28
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
MaRaBoGLu61 Tarih: 14.03.2005 01:10
ellerine saglik
ByStranqe Tarih: 07.12.2004 13:17
Bİlgi İçin Te$ekkürler.......