Donmaya karşı öneriler
Uzmanlar, bu tür vakalarda en büyük yanlışın, donmaya maruz kalan kişinin birden bire sıcak ortama alınması olduğunu belirtiyor. Dekolte giymeye meraklı vatandaşlar da ayrıca uyarıldı.

Yazı boyutunu büyütmek için

Elazığ Sağlık Müdür Vekili Dr. Şemsettin Çil: Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte düşen hava sıcaklıkları çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sağlık sorunlarından biri de donma nedeniyle sakatlık ve ölümlerin olmasıdır. Donma olaylarında yapılan en büyük hata donmaya maruz kalan kişinin sıcak ortama alınması ve donan bölgenin ovulmasıdır. Bu tip uygulamalar, donma ile karşı karşıya kalan kişiye büyük zarar verir. Ayrıca alkollü içeceklerin insanı donmadan koruyabileceği gibi yanlış bir inanış var. Korumanın aksine alkol alımı ısı kaybını arttıracağından donmayı da kolaylaştırır diye konuştu.

Dr. Çil, donma anında doğru yapılan ilk yardım uygulamalarının hayati önem taşıdığının altını çizerek, Donma ile karşı karşıya kalan insanın öncelikle soğukla temasının kesilerek, ılık bir ortama alınması gerekir. Soğukta donan bir insanın hareket ettirilmemesi, sıcak içecekler verilerek kuru giysiler giydirilmesi, el ve ayakların kalp seviyesinde tutulması, donan bölgenin kendi kendine ısınmasının sağlanması ve su toplamış bölgelerin üstünün örtülmesi gerekir diye konuştu.

DEKOLTE HASTA EDiYOR

Kışın en soğuk günlerinde bile göbeği açık dolaşanlar, dekolte giymeyi sevenler dikkat!


Göbeği açıkta bırakan üstler ve sırtı açık elbiselerle dolaşan hanımlar uyarıldı: Bu kıyafetler hipertemiye (vücut ısısının normalden düşük olması) yol açar, hasta olursunuz!

Büyük Britanya Temel Bakım Vakfından Catriona Logan, Genç insanların giyim tarzını, modanın belirlediğini biliyoruz. Ancak şu kanıtlanmış bir gerçektir ki, eğer insanlar üşürse enfeksiyonlara çok daha çabuk yakalanırlar diyerek genç kızlara şöyle seslendi:

Şu anda moda, kızları göbeklerini açıkta bırakmaya ya da sırtı açık elbiseler giymeye teşvik ediyor. Florida ya da İbizada yaşıyorsanız sorun yok ancak, Britanyada soğuk gecelerde, özellikle bar gibi sıcak ortamlardan dışarı çıkmadan önce mutlaka sıkıca sarınmalısınız. Ancak yine de genç kızların bu uyarıları dikkate alacağını pek sanmıyorum.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 604
favori
like
share
refik Tarih: 29.01.2006 18:17
faydalı bilgilerin için teşekkürler ellerine sağlık
SU-PERISI Tarih: 28.01.2006 17:04
değerli bilgilerin için teşekkürler didemcigim ellerine sağlık
casper Tarih: 28.01.2006 09:32
artık şu havadada dekolte giyilmez yani :71:
XMaSteR Tarih: 28.01.2006 08:36
teşekkürler paylaşımın için didem :3:
doktoruydu Tarih: 27.01.2006 23:50
eline sağlık