Dr. Aksu: Cüzzam tedavi edilebilir
Sağlık-Sen Genel Başkanı Dr. Ahmet Aksu, Türkiyede sosyal hastalıklar sınıfında yer alan ve bulaşıcı bir hastalık olan Cüzzamın erken teşhis ile kesin tedavisinin mümkün olduğunu söyledi.

Yazı boyutunu büyütmek için


Cüzzam haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Dr. Aksu, Hansen basili ya da Mycobacterium lepra adı verilen bir mikroorganizmanın yol açtığı , çevresel sinir sistemi ve deri başta olmak üzere birçok sistem ile organı etkileyebilen ve sadece insandan insana bulaşan Cüzzam, ihbarı zorunlu bir hastalık olup , tedavi devlet eliyle ve ücret alınmadan yapılmaktadır. Ancak bundan birçok vatandaşın haberi yoktur dedi.


Sağlık-Sen Genel Başkanı Dr. Ahmet Aksu, Türkiyede sosyal hastalıklar sınıfında yer alan ve bulaşıcı bir hastalık olan Cüzzamın erken teşhis ile kesin tedavisinin mümkün olduğunu söyledi. 25-31 Ocak Cüzzam Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Dr. Aksu, Hansen basili ya da Mycobacterium leprae adı verilen bir mikroorganizmanın yol açtığı , çevresel sinir sistemi ve deri başta olmak üzere birçok sistem ve organı etkileyebilen ve sadece insandan insana bulaşan Cüzzam, ihbarı zorunlu bir hastalık olup , tedavi devlet eliyle ve ücret alınmadan yapılmaktadır. Ancak bundan birçok vatandaşın haberi yoktur. Bu itibarla Sağlık Bakanlığı bu konuda yoğun bir eğitim çalışması yapmalıdır.  dedi.

VEREM AŞISI KORUYOR
Eskilerin Miskin hastalığı dediği Cüzzam veya diğer adıyla Lepranın, Türkiyede 2005 yılı itibariyle yaklaşık 2 bin 500 kişide görüldüğünü belirten Dr. Aksu, Yetişkinlere bulaşmayan hastalık, genellikle 3-5 yaş arası çocuklara bulaşıyor. Lepra genellikle kırsal kesimlerde görülen bir hastalık olup, çok çocuklu ailelerde yaygındır. Tek odada yaşayan, aynı kaptan yiyen, yetersiz ve tek tip beslenen, yoksul, varoşlarda yaşayan direnci düşük ailelerde enfeksiyon daha çabuk yayılır. Aile içinde uzun süre yakın temasta bulunulduğunda hastalık, direnci düşük doğmuş küçük çocuklara geçer. Lepralı, tedavisini sürdürmüyorsa, sürekli öksürüp hapşırıyorsa başkasına bulaştırma olasılığı vardır, verem gibi. BCG verem aşısı, yüzde 60 düzeyinde lepra mikrobundan da kişiyi koruyor. Genetik yatkınlık da lepra hastalığının ortaya çıkmasında önemli bir faktördür diye konuştu.

DİKKAT EDİLİRSE KORKULACAK BİR HASTALIK DEĞİL
Cüzzam hastalığının kuluçka süresinin oldukça uzun olduğunu vurgulayan Dr. Aksu, bu sürenin 2 seneden 20 seneye kadar vücudun direncine bağlı olarak uzayabileceğini söyledi. Cüzzam hastalığının vücudun direncine bağlı olarak birbirinden ayrılan iki ana tip ve iki ara tipten meydana geldiğini dile getiren Aksu şunları kaydetti: Ana tipler Lepramatöz tip ve Tüberküloit tip cüzzamlardır. Ara tipler ise Borderlein tip ve İndetermine tip cüzzamlardır.
Günümüzde Cüzzam korkulacak bir hastalık olmaktan çıkmıştır . Tanı koyulduğunda tedavisi kesin olarak yapılabilmektedir. Bir çok hastalıkta olduğu gibi erken tanı önemlidir. Erken tanı yapıldığı durumlarda hiç bir kalıcı sakatlık oluşmadan tedavi mümkündür.

SAĞLIK BAKANLIĞI EĞİTİM VERMELİDİR
Sağlık Bakanlığının hem personeli hem de halk yönelik eğitim vermesi gerektiğini vurgulayan Aksu, şöyle devam etti: Türkiyede cüzzam hastalığının yoğun olarak görüldüğü bölgelerdeki ortak noktanın eğitimsizlik olduğu görülmektedir. Bunun için Sağlık Bakanlığı hem sağlık çalışanlarına hem de halka konuyla ilgili eğitim vermelidir dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 480
favori
like
share
refik Tarih: 29.01.2006 18:13
değerli bilgileriniz için teşekkürler ellerine sağlık
SU-PERISI Tarih: 28.01.2006 17:00
değerli bilgilerin için teşekkürler ellerine sağlık kardeşim
casper Tarih: 28.01.2006 09:29
sağolasın didemcim:2:
XMaSteR Tarih: 28.01.2006 08:34
teşekkürler didem :3:
doktoruydu Tarih: 27.01.2006 23:48
eline sağlık