Bu plastik cerrahinin en hot topic lerinden birisi. Endoskopi 90 ların ortasından beri plastik cerrahide kullanılıyor ve son yıllarda estetik cerrahide neredeyse devrim yaptı.

[COLOR=orangered]ENDOSKOPİK CERRAHİ NEDİR?

Endoskopik cerrahi 4 mm kalınlığında bir kameranın ekrana yansıttığı büyütülmüş görüntüye bakarak yapılıyor. Kullanılan cerrahi aletlerde yine bir kaç mm kalınlığında ve neredeyse mikrocerrahi aletlerine benziyor. Cerrah çaılıştığı sahayı sadece ekrandan görebiliyor.

Yapılan temelde sarkmış dokuları yukarı kaldırmak. Yanaklar, alın, kaşlar hep yaşlanmanın etkisiyle ve yer çekimi ile aşağıya sarkıyor. Endoskopik olarak bu yapılar, ciltte kesiler yapılmadan yukarı taşınıyor.
[COLOR=orangered]TÜRKİYEDE KİMLER ENDOSKOPİK YÜZ CERRAHİSİ YAPIYOR?
Dünyada da Türkiyede de plastik cerrahların sadece bir kısmı bu ameliyatı yapıyor. Bir kere herkez bu ameliyata inanmıyor ve daha klasik teknikler ile daha iyi sonuçlar alabildiklerini söylüyorlar. Yapmak isteyenlerinde bir endoskopi eğitiminden geçmeleri gerekiyor.

Türkiye bu konuda dünyada en ileri ülkelerden. Net bir bilgim yok ama bu gün itibarı ile (benim de dahil olduğum) en az 6-7 cerrah bu ameliyatı rutin olarak yapıyor ve iyi sonuçlar alıyorlar. Bunların bir kısmı, benimde yaptığım gibi bizzat Dr. Ramirezin yanında bu tekniği öğrendi.
[COLOR=orangered]BU AMELİYAT KİMLER İÇİN UYGUN?
Yaşlanma sebebiyle yanakları, alnı ve kaşları aşağı sarkmış her hasta bu ameliyattan fayda görebilir. Bunun yanında bazen yapısal olarak yanakları sarkık çok genç hastalara da bu ameliyat yapılıyor ve çok etkileyici sonuçlar alınıyor.

Ancak bu ameliyat derideki sarkıkları tedavi edemiyor. Bu durumda cilt fazlasının alınması gerekiyor ki bu da klasik yüz germe ameliyatı ile mümkün. Genellikle 50 yaşın üzerinde yüzde deri fazlalığı oluyor ve her iki ameliyatı beraber yapmak gerekiyor.
[COLOR=orangered]KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR
Bu ameliyat sonrasında ciddi bir kanama olma ihtimali neredeyse yok. Olabilecek küçük kan birikmeleri (hematom) de ciddi bir sorun yaratmayacaktır.

Yanak kaldırma amacıyla orta yüz ameliyatı yapılyorsa enfeksiyon bu ameliyattan sonra görülebilecek önemli komplikasyonlardan. Ameliyatın neredeyse yarısı ağız içinden yapıldığı için buradan mikrap kapma ihtimali her zaman var. Yinede bu ihtimalin yüzde 5ten az olması beklenir. İltihap olduğu durumlarda antibiotik tedavisi yanında nadiren cerrahi olarak iltihabın boşaltılması gerekebilir. Ancak bu tür enfeksiyonlar doğru tedavi edilirse hızla iyileşirler.
[COLOR=orangered]Asimetri: Bu ameliyatta dokuları asan dikişlerden birisinin görevini tam yapmaması asimetriye sebep olabilir. Bu durumda bu dikişin tekrar konulması gerekebilir.

His kaybı da bu ameliyattan sonra beklenen bir sorun. Üst dudakta ve alında olabilecek his kayıpları genellikle bir kaç hafta sonra geçecektir. Aylar süren kayıplar ile nadir olarak karşılaşılabilir.

Geçici saç dökülmesi de nadiren olabilir. Ancak saçlar ve his mutlaka geri gelecektir.
[COLOR=orangered]SIK SORULAN SORULAR:
Endoskopik ameliyat kansız ve izsiz midir?

Hiç bir ameliyat kansız olamaz. Ancak çok daha az miktarda kanama olacaktır. Kesiler de saçlı deri ve ağız içerisinde saklanacağı için iz olmadığını söylemek yanlış olmaz.
Bu ameliyatın etkisi kaç yıl sürer?
Bunu söylemek imkansız. Bu birazda sizin bu konuda yapacağınız yorum ile ilgili. Tabii ilerleyen yıllarda nasıl yaşadığınızda önemli bir faktör.
Bu ameliyat insanı kaç yıl gençleştiriyor?
Bu biraz da sizin taleplerinize bağlı. Bu ameliyat diğer bazı ameliyatlar ile birleştirilirse sizi 20 yıl bile gençleştirebilir. Bu kulağa hoş gelse de bir çok insan bu kadar gençleşmek istemez. Bu tür ameliyatlardan sonra daha taze, daha dinç, daha enerjik ve daha mutlu gözükmeyi beklemek en gerçekçisi.
[COLOR=orangered]İPUÇLARI:
" 50 yaşın üzerisindeyseniz bu ameliyat ile beraber klasik yüz germe ameliyatı olmanızı öneririm. Tek başına yapılacak bir endoskopik cerrahi sonrası yüzünüzdeki deri fazlası ve sarkıklığı devam edecektir.

" Bu ameliyatın etkisi çok uzun süre devam eder. Yanaklarınız sarkmaya kaldıkları yerden devam edecektir ama bir daha eski hallerine dönmelerinden kormayın.
[COLOR=orangered]AMELİYAT TAN SONRASI SİZİ NELER BEKLER:
Bu ameliyattan sonra yüzünüzde ilk göreceğiniz değişiklik şişlik olacaktır. Bu açık bir ameliyat olmadığı için görünen dikişleriniz olmaz ancak derinde yapılan bir işlem olduğu için bir miktar şişliğe sebep olur.

Sadece alın ya da kaş ameliyatı olduysanız bir hafta sonra her şey neredeyse tamamen normale dönecektir. Ancak orta yüz ameliyuatlarından sonra iyileşme daha uzun sürer. İşe dönüş genellikle birinci haftanın sonunda mümkündür.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 490
favori
like
share
serhatbey_066 Tarih: 29.01.2006 18:39
faydalı bilgilerin için tşk ederim
refik Tarih: 29.01.2006 18:35
değerli bilgileriniz için teşekkürler ellerine sağlık
SU-PERISI Tarih: 28.01.2006 17:39
paylaşımlarınız için teşekkürler
doktoruydu Tarih: 28.01.2006 17:08
eline sağlık

paylaşımına teşekkürler


DİDEM Tarih: 28.01.2006 14:58
paylaşım için teşekkürler.
casper Tarih: 28.01.2006 09:26
paylaşımın için çok teşekkür ederim :70: