İstanbul - Fenerbahçe Futbol Takımı Kaptanı Ümit Özat, (A) Milli Futbol Takımı'nın 2008 Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu kurasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, ''Milli Takım bu gruptan çıkabilecek güçte, başaracağımıza inanıyorum'' dedi.
Dereağzı Tesisleri'nde antrenman sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan kaptan Ümit, ''Grubun nasıl nitelendirildiği değil, bizim açımızdan nasıl biteceği önemli. Biz bu gruptan çıkabilecek güçteyiz, başaracağımıza inanıyorum'' diye konuştu.


-''YUNANİSTAN VE NORVEÇ BİZİ ZORLAYACAK GÜÇTE''-


Yunanistan ile tekrar aynı grupta yer almanın ilginç olduğunu belirten Ümit, Yunanistan ve Norveç'in, Türkiye'yi zorlayacak iki ekip olduğunu ifade etti.

Sarı-lacivertli ekibin kaptanı şunları kaydetti:

''Bir önceki gruba göre daha rahat bir grup diye düşünüyorum. Ama maç sahada oynanarak kazanılır. Yunanistan ile aynı gruba düşmek enteresan ama iki maçtan da iyi ilişkiler içinde ayrıldık. Yunanistan ve Norveç bizi zorlayacak takımlar diye düşünüyorum. Bu gruptan milli takımızın çıkacağını ümit ediyorum. Son üç turnuvaya da katılmadığımıza göre, bu şansı iyi değerlendirip bu gruptan çıkmamız gerekli diye düşünüyorum.''

Grubun kolay olduğu şeklindeki yorumlarla ilgili soruya da Ümit, şu yanıtı verdi:

''Dünya futbolu yeni bir jenerasyonu yaşıyor. Bulgaristan bunun iyi örneği. Moldova ve Malta birer kapalı kutu olsa da Moldova, Rus ekolünden geliyor, çok koşuyorlar. Norveç'in çoğu futbolcusu İngiltere'de oynuyor. Yunanistan yaşlı bir takım olmasına rağmen birbirini tanıyan oyunculardan kurulu ekip.''

Milli Takım'ın İsviçre maçı olaylarıyla ilgili ceza alabileceğinin hatırlatılması üzerine de Fenerbahçeli futbolcu, ''Sahamızda oynamak avantaj olurdu. Ama maçları dışarıda oynamak zorunda kalırsak da bizi çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Milli Takım dünyanın neresinde olursa olsun bu rakipleri yenebilecek güçte'' şeklinde konuştu.


-''RAKİPLERİMİZE SAYGISIZLIK OLUR''-


Ümit Özat, şampiyonluğu şimdiden garanti gibi görmenin rakiplerine saygısızlık olacağını söyledi.

En yakın rakipleri Galatasaray ile 4 olan puan farkının kendilerine 1-2 maç avantaj sağlayacağını kaydeden Ümit, şunları söyledi:

''4 puan fark bizim için sadece 1-2 maçlık bir avantaj. Biz bu avantajın rahatlığıyla maçları kazanmak istiyoruz. Matematiksel olarak hiçbir zaman şampiyonluğu garanti altına almadığımız sürece, Fenerbahçe'yi bu şekilde göstermek takımın gücü adına bizlere onur verici birşey ama diğer anlamda da şampiyonluğu garanti gibi görmek rakiplerimize saygısızlık ve mantıksızlık olur.''

Ümit, yabancı futbolcu sayısıyla ilgili soruya, ''Şu anki konumum bu konuya yorum getirmek için uygun değil. Büyüklerimiz kendi aralarında sağlıklı karar alır diye düşünüyorum'' yanıtını verdi.

Fenerbahçe'deki genç futbolcularla ilgili bir soru üzerine ise Ümit, ''Genç futbolcuların burada geri kaldığını düşünmüyorum. Çünkü son 10-15 seneye bakacak olursak, genç oyuncuları en çok kadroda bulunduran bir ekibiz. Mahmut Hanefi, Olcan, Can, Semih ve Gürhan'ın zamanla takıma katkı sağlayacaklarını düşünüyorum. Onlar da çalışmalarının semeresini kadroya girerek alacaktır'' diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 608
favori
like
share
robertokazim Tarih: 03.02.2006 21:28
tskrler
serhatbey_066 Tarih: 01.02.2006 18:20
paylasımın için tşk
emircan Tarih: 29.01.2006 02:07
selam