Merkez İlyas Köyü - İlyas Köyü Hakkında - İlyas Köyü Tanıtımı - İlyas Köyü Resimleri


Köy Muhtarı: RAMAZAN ŞAHİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok


İlyas, Burdur ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür

Köyün gelenek, görenek köyün geleneksel yemekleri:su böreği,bişi bişi,pekmez helvası(irmik helvası), dövme helvası, Tarhana çorbası, erikli et yemegi, gazel böregi,meke böregi, keskek, susam ezmesi, sarma, eristeli bulgur, cevizli cökelekli eriste, nohutlu tavuklu bulgurlu dürüm adagi,imam bayıldı,kapama

Coğrafya

Burdur merkezine 47 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimive karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 - 880
2000 - 1039


Ekonomi

Köyün ekonomisi 1940-1960 geçim kaynağı olarak kiremit ve tuğlacılık mesleği devam etmiştir 1960-ve günümüze kadar gül ve gülyağı üretimi devam etmektedir.Üretim eskisine oranla azdır. 1985-95 tavukculuk denenmiş 1990-2008 hayvancılık(süt hayvancılığı) kooperatifleşme sonucu gelişmiştir hayvancılık : süt hayvancılığına dayalıdır. ama son yıllar da hayvancılıkta bitmek üzere.köyülü küyünü doğduğu yeri terk etmek zorunda kalmaktadır.


Altyapı bilgileri

Veli AK, Mehmet AYDOĞDU, Mehmet Ali AKIN tarafın'dan 1968 yılında ilk sinama çalıştırılmış (jenaretör ile)1972 yılında elektirik gelmiş,1977 yılında içme suyuna kavuşmuş Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol daha önce asfaltdı. şimdi köyün 1 km.si asfalt 2 bin metre karesi parke taşı köyün diğer yollarının toplamı 5km.si kara yoludurelektrik ve sabit telefon vardır. türkcell baz istasyonu var.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1658
favori
like
share