Merkez Dereboğazı Köyü Bilgileri - Dereboğazı Köyü Hakkında - Dereboğazı Köyü Tanıtımı - Dereboğazı Köyü Resimleri

Dereboğazı ,Kahramanmaraş Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:KAHRAMANMARAŞ

İle Uzaklığı:31 km

İlçeye Uzaklığı:0 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:1529
1997:1518

Tarihi

Köyün adı köye bağlı dereden gelmektedir. Bu derenin birçok köye sulama yönünden faydaları olduğu için dere boğazı adı verilmiştir.

Kültür

Dereboğazı şehre yakın bir konumdadır sır barajının yapılmasıyla beraber şehir ile baraj arasındaki yol üstleri hareketlenmiştir.köy halkı dağ eteklerinde yol kenarlarına yerleşip şehirle daha yakın ilişki kurmuştur.

Köyde bulunan iki tane yurt ile çevre köylerden gelen öğrencilere barınma imkânı ve daha güzel okuma imkânı verilmektedir.

Coğrafya

Kahramanmaraş merkezine 31 km uzaklıktadır. Ulaşım imkânı çok kolaydır. Yolun sonu sır barajıdır. İnciriyle meşhurdur. Özellikle sarı inciri ve bardak inciri köyün en meşhur incirleridir.suları şifalıdır. Şeker hastaları ve kalp hastaları için rahatlatıcı etkisi vardır. Bu sularda yapılan banyolar soft etki bırakır. Suların tadı hafif acımsıdır ve ellerde kayganlık etkisi bırakır.Dereboğazına ait Yavşan yaylası Kahramanmaraş'ın önemli mesire yerlerindendir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Dereboğazı'nın en ilginç özelliği rüzgarıdır. Tam bir boğaz olduğu için yazın en sıcak günlerinde dahi rüzgârı dinmez. Lâkin bu rüzgâr kendini ilk bahar ve sonbahar aylarında dinlenmeye alır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi merkezde bulunan fabrikalarda çalışmaya ve hayvancılığa dayalıdır.

Köy Muhtarı: HACI HASAN TEMİZKAN

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur fakat ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köy içindeki 4 KM'lik yol parke taş döşelidir. Köyde elektrik ve sabit telefon ve 2 adet internet kafe vardır. Dereboğazı Yardımlaşma ve Dayanışma derneği bünyesinde 3 Adet spor kulübü (futbol,güreş,tekvando ve judo)vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1295
favori
like
share