Üstelik hayattaki amaç ve hedeflerine ulaşan ileri yaştaki anne-baba adayları; çocuklarına daha iyi olanaklar sunma ayrıcalığına da sahip oluyor

Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Psikoloğu Elif Orhon, toplumun yeni yeni tanıştığı ileri yaş anneliğinde çevre baskısının yaratabileceği sorunlarla başa çıkma yöntemlerini anlattı.

Geç anne-baba olmak, çok korkutucu bir şey midir?

Günümüzde kadınlar; iş hayatına odaklanmaları, ekonomik özgürlüklerini kazanmaları ve kariyerlerine ağırlık vermeleriyle özgürleştiler. Bütün bu faktörlere bağlı olarak kadınların evlilik ve çocuk sahibi olma yaşlarında da artış başladı. Kadınlar daha geç evleniyor veya daha geç çocuk sahibi olma kararı alıyor. Bütün bunların yanı sıra ikinci evliliklerin artması ya da 'sekonder infertilite', geç tanı konulmuş 'infertilite' (kısırlık), tedavi olanaklarına geç ulaşabilme ve gelişen tedavi imkanları da geç anne olma nedenleri arasında...

SAKİN BİR AİLE ORTAMI

Ama geç anne-baba olmak sanıldığı kadar korkutucu bir şey değildir. Hatta yapılan araştırmalara göre; erken yaşta anne-baba olmaya oranla; geç anne-baba olmanın daha avantajlı olduğu gösteriliyor. Erken yaşta anne-baba olan çiftlerin hem maddi hem de manevi olarak anne-babalığa hazır olmadıklarından dolayı zorlandıkları bilinmektedir. İleri yaştaki anne-babalar; işlerini, kariyerlerini, ekonomik durumlarını sabit ve daha rahat duruma getirdikleri için ekonomik zorluk da yaşamamaktadırlar. Çocuk sahibi olmaya karar verene kadar geçen sürede kendi hayatları ve kariyerleriyle ilgili istediklerini ve amaçladıklarını yerine getirmiş olmaları, çocuğa hazır olmak açısında büyük önem taşımaktadır. İleri yaşta anne-baba olan çiftler çocuklarına daha iyi olanaklar sağlamakta ve çocukların daha sakin aile ortamında büyümesine yardımcı olmaktadır. Hayattaki amaçlarına ve hedeflerine ulaşan anne-baba adayları, çocuklarına daha iyi olanaklar sunma ayrıcalığına da sahiptirler.

İleri yaşta çocuk sahibi olan çiftler daha mı bilinçlidir?

İleri yaşta anne-baba olan çiftlerin çocuk sahibi olmaya daha hazır oldukları, düşünerek ve isteyerek, hayatlarını kurduktan ve bir düzene oturttuktan sonra çocuk sahibi olmaları; hem çocuk hem de aile düzeni ve bağları açısından daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Bütün bunların ne olduğunu bilmek, bunlara hazır ve istekli olmak çocuk sahibi olurken çok önemlidir. Erken yaşta çocuk sahibi olan çiftler anne-baba olmanın bilincine her zaman sahip olamayabilirler. Aynı zamanda ileri yaşta anne-baba olan çiftlerin çocuklarıyla geçirdikleri zamanın her anın değerini daha fazla bildikleri gözlemlenmektedir. Aileyi ve aile birliğini her şeyin üzerinde tutulmakta ve aynı zamanda çiftlerin evlilikleri de olumlu olarak beslenmektedir. Çiftlerin ilişkileri olgunlaştıktan sonra çocuk sahibi olmaları hem çocuk hem de çift açısından önem taşımaktadır. Bu şekilde çocuk, çatışmalardan ve aile içi tartışmalardan uzak sakin ve aile içi bağların daha sıkı olduğu bir ortamda yetişebilir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 425
favori
like
share
FadiK Tarih: 31.01.2006 22:23
tesekkürler cadikizcim
casper Tarih: 29.01.2006 13:59
teşekkürler canım