Kumaş, dekorasyonun temel taşı. Malzemesinden desenine inanılmaz farklılıklar gösteren kumaşlarla, evinizde harikalar yaratabilirsiniz. Kaplamasını değiştireceğiniz bir koltuk, yeni bir perde ya da kumaş bir pano yaşadığınız mekanı değiştirebilir.

Karum Tekstilin ortağı İç Mimar Selin Özer, 2006nın trendlerini ve kumaşın kullanım alanlarını anlattı.

Dekorasyonda artık bir tek akıma kapılıp gitmek yok. Koltuk takımları ya da kombine mobilyalar da gözden düştü. Şimdi moda, her biri farklı ama birbiriyle uyumlu parçaları bir araya getirmek. Amaç, tasarım ürünleriyle farklılık yaratmak.

Karum Tekstilin ortalarından Selin Özer, bu yıl doğal doku ve renklerin hakim olduğunu anlatıyor. Satenlerin, şönil kumaşların yerine artık kadifeler ile rafya, kalın keten gibi doğal malzemelerden oluşan kumaşlar alıyor. Trend, modern ile klasiği bir araya getiriyor. Dokulu rafya bir kumaşın üzerine antik görünümlü ipek yastıklarla farklı ve cazip oturma mekanları oluşturmak mümkün. Kapitone de geri geldi. Duvarlarda, koltuklarda sık sık kapitone uygulamalar görmek mümkün.

Retro tarz

Dekorasyon dünyasına 2004 yılında geri dönen 1970lerden kalma retro tarzı, bu yıl kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Geometrik desenler, şal desenleri ve çiçek motifleriyle canlı renkler yaşadığımız mekanlara sıcaklık katıyor. Siyah, kırmızı, fuşya, mor ve limon sarısı favori renkler.

Selin Özer, retro tarzını bir evin her yerine yansıtmanın zor olduğunu söylüyor. Mesela eski ahşap koltuklarınızdan birini cilalatarak, retro kumaşlarla döşemenizi öneriyor. Beyaz cilalı ahşap bir okuma koltuğunda, renkli geometrik desenli bir kumaş, capcanlı ortamlar sağlıyor. Salonlarda retronun ancak tek bir koltuk, puf ya da aksesuarlarla kullanılmasını öneren Özer, mutfak, çocuk odası gibi mekanların ise tamamen retro tarzını yansıtabileceğini söylüyor. Antrenize asacağınız iki kumaş pano, tarza uygun bir abajur, bir halı ya da retro duvar kağıtları da kullanabilirsiniz. Oturma odanızda ille de retro diyorsanız, o zaman kübik mobilyalar kullanmanız gerekiyor.

Pencerede tül out

Klasik dekorasyonu tercih edenler tabii ki tülleri hálá kullanıyorlar. Ama yılın modasına uyacaksanız, klasik tül perdeler out! Tülün yerine storlar ve şeffaf ya da yarı şeffaf panolardan oluşan storlar geldi. Bir yüzeyi alüminyum kaplı, yüzde yüz treviera malzemesinden, ışığı geçiren ama güneşi yansıtmayan storlar ise henüz çok yeni. AB Ludvig Svensson ürünü olan "ups & downs" denen storlar, özellikle yüksek binalardaki konut dekorasyonunda göze çarpıyor. Bu perdeler güvenli ve akıllı aynı zamanda. Düşey yüzeylerdeki yanmazlığı sağlayan storlar, sıcaklık akışını da etkiliyor, enerji tasarrufu sağlıyor. Bir iyi yanı da, bu tür storlarda sizin dışarıyı görmeniz ama dışarıdan görülmenizin imkansız olması. Üstelik aydınlık bir salonda, güneş ışığı kırıldığı için bilgisayar ekranınızı rahatça görmeniz de mümkün.

Kumaşla minik dokunuşlar

Kaplatacağınız koltuğu ne sıklıkta kullandığınız çok önemli. Az kullanılan bir koltukta, diğerlerinden kolay yıpransa da şıklığı ön plana alıp, değerli bir kumaş kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki ortalama bir kumaşın ömrü beş yıldır. Tabii ki bu süreden daha önce yıpranacak ya da çok uzun yıllar kullanılabilecek kumaşlar da var.

Kumaşı muhakkak büyük parça olarak görün. Kataloglardaki küçük parçalar yanıltıcı olabiliyor.

Kumaşı muhakkak evinizde prova edin. Halılarınız, perdeleriniz ve duvarlarınızla olan uyumu ancak böyle anlayabilirsiniz.

Sonucu görmek için mümkünse önce tek bir uygulamaya gidin. Bir pencerenin perdesini ya da bir koltuğun kaplamasını değiştirip, sonucu görün. Memnun kalırsanız diğerlerini de değiştirin.

Sık kullandığınız koltukların kaplamalarını uzun süre kullanmak istiyorsanız leke tutmayan ve yıkanabilen kumaşları tercih edin.

Yazın yıkanabilir, keten kılıflar kullanın. Kışın da koltuk şalları ve battaniyelerle sıcaklık yaratabilirsiniz.

Oturma grubunun sadece bir ya da birkaç parçasının kaplamasını değiştirerek, tüm dekorasyonu farklı hale getirebilirsiniz.

Perdelerde yapacağınız farklılıklar, mekanın tüm görünümünü değiştirecektir.

Kumaştan panolar ya da farklı kumaşları birleştirerek oluşturacağınız tablolar, odanıza yepyeni bir hava katabilir.

Mutfakta kullandığınız perde, masa örtüsü gibi tekstil ürünlerini değiştirerek, yepyeni bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Duvarlarınızı dilerseniz kumaşla kaplayabilirsiniz. Bu eşyalarınıza uygun olarak, ipek ya da dokulu bir kumaş olabilir.

Yastıklar ve abajurlarda kullanacağınız farklı kumaşlar, renkli ve şık mekan yaratmadaki ilk adımlar.

Yatak odasında ise yatak örtüleri, cibinlikler, karyola başlıkları kumaşla farklılıklar yaratabileceğiniz parçalar.

Mobilyalarınızın bazılarını da kumaşla kaplamanız mümkün. Dolap kapaklarında doğal malzemeden üretilen kumaşlar hem şık duruyor, hem de dayanıklı oluyor.

Defter, kitap ve saklama kutularınızı da kumaşla kaplayarak, şık sonuçlar elde edebilirsiniz.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 662
favori
like
share
anestezist41132 Tarih: 03.08.2008 18:12
tşekürler...
sahra gül Tarih: 01.08.2008 19:50
Güzel, aydınlatıcı bilgiler, ama ben biraz titiz biriyim ve çok teferruatlı modellerin bakımının zor olacağına inanıyorum. En azından benim penceremdeki tüller, temiz, yeni, ama pratik olmalı, yıkamaya, ütülemeye gelmeli, yok öyle stor du jaluziydi, kim uğraşacak onların temizliğiyle, tozunu almayla tek tek, ama yine de moda gündeminden haberimiz olsun adına güzel bir çalışma olmuş
SU-PERISI Tarih: 01.05.2006 17:37
teşekkürler cadıkız
missx Tarih: 02.02.2006 19:02
sağol canım :23:
eBRuLy Tarih: 01.02.2006 12:14
cok sagol bilgilerin icin canim
FadiK Tarih: 31.01.2006 22:40
tesekkürler cadikizcim
casper Tarih: 31.01.2006 17:03
teşekkürler canım