Saç kurutma makineleri, elektrikli tıraş makineleri, elektrikli battaniyeler, fırınlar, kahve makineleri ve saatler gibi düşük seviyeli manyetik alan üreten aletlere maruz bırakılan farelerin beyin DNA hücrelerinin hasar gördüğünü tespit eden araştırmacılar, insanların bu tip aletlerden uzak durmak için ellerinden geleni yapmalarını tavsiye ediyorlar.

Her ne kadar geçmişte düşük seviyeli elektro manyetik alanların insan sağlığına zararı olmadığı düşünülmüşse de, yapılan son çalışmada , 24 saat süre ile,ev aletlerinin yaydığı ortalama manyetik alan olan 60 Hertzlik manyetik alana maruz bırakılan farelerde ciddi DNA hasarı gözlendi. Test süresi 48 saate çıkartıldığında oluşan hasar daha da fazla idi. Her iki gruptaki farelerde, hücrenin kendi kendini yenileyemeden tahrip etmesi anlamına gelen hücre intihar ı tespit edildi.

Denek farelere manyetik alana maruz bırakılma öncesinde serbest radikalleri nötrleştiren eden ilaçlar verildiğinde Farelerin beyinlerinde DNA hasarı oluşmadı. Bu nedenle araştırmacılar, oluşan hasarın,manyetik alanların hücreye doğrudan etkisi ile değil de, daha ziyade hücreye saldıran serbest radikallerin sayısını arttırma yolu ile oluğunu düşünüyorlar.

Araştırmacılar, sonuç olarak, bireylerin, düşük seviyede elektromanyetik alan üreten tüm ev aletlerinin potansiyel zararından haberdar olmalarını ve özellikle vücuda yakın duran elektrikli tıraş makinesi ve elektrikli battaniyeler gibi aletlerin kullanımı konusunda çok dikkatli olmaları gerektiğini belirttiler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 556
favori
like
share
ByStranqe Tarih: 07.12.2004 12:43
Bİlgi İçin Te$ekkürler.......